Jarmarki bożonarodzeniowe 2023 w Europie. Największe i najpiękniejsze
Polskie i europejskie miasta w grudniu rozbłyskają setkami świateł. Zaczynają się jarmarki świąteczne! Spacer po bożonarodzeniowych stoiskach to jedna z najpiękniejszych tradycji, która sięga XV wieku. Pierwsze jarmarki bożonarodzeniowe, o których mówią źródła, odbywały się w Niemczech i Austrii. Stamtąd ta tradycja rozprzestrzeniła się na inne europejskie miasta. Gdzie odbywają się największe i najpiękniejsze jarmarki świąteczne?
Według niektórych źródeł jest to jeden z najstarszych jarmarków bożonarodzeniowych. Zdaniem wielu osób jarmark w Norymberdze jest także najpiękniejszym i największym wydarzeniem tego typu w Europie. Co roku przybywa tu ponad 2 miliony osób.
Wydarzenie to rozpoczyna się 1 grudnia i trwa aż do wigilii. Przez cały adwent miasto przystrojone jest kolorowymi światełkami, a w wąskich uliczkach czuć aromat pierników i grzanego wina. Główna część jarmarku odbywa się na norymberskim rynku - to tutaj, jeden obok drugiego, stoją urokliwe drewniane stragany, na których można kupić niemal wszystko. Turyści i mieszkańcy Norymbergi zaopatrują się w ozdoby choinkowe, rękodzieło i biżuterię. Jarmark słynie również z przepysznego jedzenia typu street food, między innymi oryginalnych norymberskich pierników i tradycyjnie pieczonych kiełbasek.
Norymberski jarmark bożonarodzeniowy odznacza się nie tylko wyjątkowym klimatem, ale i unikalną tradycją, związaną z postacią Christkind. To piękna dziewczyna o blond włosach, w złotej koronie i białej, anielskiej szacie, która uroczyście otwiera jarmark, przemawiając z kościelnej wieży. Jest alternatywą dla świętego Mikołaja - rozdaje dzieciom cukierki i przechadza się po jarmarku.
Od niej również bierze się nazwa norymberskiego jarmarku - Christkindlesmarkt.
Drugim krajem, w którym jarmarki świąteczne organizowane są niemal w każdym miasteczku, jest Austria. W stolicy odbywa się ich kilka, a największy i najpopularniejszy co roku zlokalizowany jest przed Ratuszem na Rathausplatzu. Rozstawia się na nim ponad 100 stoisk, na których można kupić świąteczne ozdoby, rękodzieło, upominki oraz pyszne smakołyki. Szczególnie warto skusić się na jabłka w karmelu, apfelstrudel, czyli strucel jabłkowy, słynny poncz oraz grzane wino.
Na wiedeńskim jarmarku świątecznym można także spędzić czas aktywnie, na przykład jeżdżąc na łyżwach na dużych ślizgawkach oraz ścieżkach prowadzących przez park. Na jarmark wchodzi się specjalnie przygotowaną bramą ze świeczkami - przekraczając ją ma się wrażenie wejścia do magicznej, świątecznej krainy.
Drezdeński jarmark jest jednym z najlepszych w całych Niemczech - z pewnością ma na to wpływ nie tylko bajeczna atmosfera, ale i piękno samego Drezna. Źródła podają, że pierwszy jarmark w tym mieście odbył się w 1434 roku, co czyni go prawdopodobnie także najstarszym wydarzeniem tego typu w Niemczech.
Co roku odwiedzają go tłumy.
Jarmarki bożonarodzeniowe w czeskiej Pradze śmiało mogą konkurować z niemieckimi i austriackimi - wiele osób uważa je wręcz za jedne z najpiękniejszych w Europie. Przepięknie oświetlone Stare Miasto wygląda zachwycająco - szczególnie po zapadnięciu zmroku.
Największy i najbardziej popularny jarmark w Pradze organizowany jest corocznie na Rynku Staromiejskim. Na środku staje pięknie ozdobiona choinka, a wystawcy na swoich kramikach proponują świąteczne ozdoby, piękne wyroby rękodzielnicze i oczywiście mnóstwo pysznego jedzenia. Tradycyjnym przysmakiem są zawijane ciasteczka z cynamonem zwane trdelnik, miód pitny oraz grog. Jeśli jeden jarmark to dla ciebie za mało - parę minut spacerem od Rynku Staromiejskiego, na placu Wacława znajduje się kolejny.
W okresie przedświątecznym Berlin zamienia się w miasto bożonarodzeniowych jarmarków - jest tu ich nawet kilkadziesiąt! Nic dziwnego, stolica Niemiec jest dosyć zdecentralizowana, dlatego świąteczne kramy rozstawia się tutaj w każdej dzielnicy miasta. Najbardziej znanym, a jednocześnie najbardziej zatłoczonym jarmarkiem jest ten znajdujący się przy głównym węźle komunikacyjnym Berlina, czyli na Alexanderplatz. Poza drewnianymi budkami z ozdobami i jedzeniem, znajduje się tam lodowisko, kolorowe karuzele i Weihnachts Pyramide, czyli świąteczny wiatrak. Jarmark na Alexanderplatz jest bardzo tłoczny i głośny, przez co nieco traci świąteczny urok.
Bardziej klimatyczny jest za to Gendarmenmarkt, zlokalizowany w historycznej dzielnicy Friedrichstadt, pomiędzy Katedrą Francuską i Katedrą Niemiecką. Jest znacznie bardziej stonowany, nie ma na nim wielu komercyjnych stoisk z zabawkami czy plastikowymi ozdobami, dlatego uchodzi za jeden z najpiękniejszych w całym Berlinie. Uroku dodają mu otaczające plac przepiękne budowle.
W Amsterdamie nie odbywa się jeden, ale ponad 20 świątecznych jarmarków! Obejść je wszystkie przed świętami może być trudno, ale warto zajrzeć przynajmniej na jeden. Ten główny i jednocześnie najbardziej popularny odbywa się na ulicy Damrak, łączącej Dworzec Centralny z Placem Dam.
W rozstawionych tu drewnianych kramikach można kupić mnóstwo regionalnych specjałów: ciasteczek, czekoladek, owoców w czekoladzie, serów, wędlin, ryby i gorących kiełbasek, a także kupić świąteczne dekoracje, wełniane czapki, szaliki i swetry, a nawet... cebulki tulipanów! Unikatową atrakcją jarmarku świątecznego w Amsterdamie jest Festiwal Świateł. Wówczas centrum miasta wypełnia się niezwykłymi iluminacjami świetlnymi na rzece Amstel.
W Kopenhadze można odwiedzić tradycyjny jarmark świąteczny. Jednak prawdziwą perełką są ogrody Tivoli, które w czasie adwentu zamieniają się w wielką, świąteczną krainę rozrywki. Buduje się tutaj wówczas specjalne drewniane domki, z których powstaje wioska. Można kupić w nich prezenty, ozdoby świąteczne i rękodzieło.
Jedną z największych atrakcji parku rozrywki Tivoli jest możliwość jazdy na łyżwach po zamarzniętym jeziorze Tivoli i spektakularne lodowe rzeźby. W przeciwieństwie do tradycyjnych jarmarków świątecznych zlokalizowanych na rynkach i placach, wstęp do Tivoli jest płatny.
Jarmark bożonarodzeniowy we Wrocławiu jest z pewnością w topie polskich świątecznych wydarzeń. Wiele osób uważa go za najpiękniejszy w Polsce. Odbywa się na wrocławskim rynku oraz doprowadzającej do niego ulicy. Wśród atrakcji jest ogromna choinka, szopki i oczywiście drewniane stoiska z ozdobami świątecznymi, ręcznie robionymi produktami i smakołykami. Możesz tu kupić pysznego oscypka, kiełbaski i grzane wino. Nie brakuje również atrakcji dla dzieci: mini wesołego miasteczka, budek z bajkami do odsłuchania i pochodów kolędników.
Kraków z pewnością może stawać z Wrocławiem w konkury o miano najpiękniejszego jarmarku świątecznego w Polsce. Odbywa się on na Rynku i ma niepowtarzalny klimat - niektórzy mówią, że czuć w nim krakowską duszę! Nic dziwnego, że co roku przyciąga tłumy turystów. Na urokliwych stoiskach można kupić ręcznie malowane bombki, ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, ceramikę, a także biżuterię i pamiątki. Krakowski jarmark bożonarodzeniowy to nie tylko kramy z produktami do kupienia, ale również ciekawe wydarzenia, takie jak Korowód Kolędniczy, Obrzęd Dziadów Polskich, wspólne kolędowanie i wizyta Świętego Mikołaja.
Zastanawiasz się, jak urozmaicić sobie przedświąteczny czas? Wybierz się na jarmark bożonarodzeniowy! Gorący grzaniec, aromatyczne regionalne przysmaki i wyjątkowe rękodzieło to tylko część atrakcji, które czekają na turystów w niezwykłych świątecznych "miasteczkach" w Niemczech, Austrii, Skandynawii i Polsce.