Polskie miasta szykują już jarmarki bożonarodzeniowe 2023

Jarmarki bożonarodzeniowe w polskich miastach to przepełnione ciepłą, magiczną atmosferą świąt wydarzenia. Na jarmarku świątecznym napijesz się grzańca, zjesz lokalne przysmaki, kupisz ozdoby choinkowe i rękodzieło oraz prezenty pod choinkę. W 2023 roku jarmarki bożonarodzeniowe zaplanowało wiele miast w Polsce: Kraków, Wrocław, Gdańsk, Poznań, Warszawa, Łódź, Katowice czy Toruń.

Jarmark bożonarodzeniowy 2023 w Katowicach.
Jarmark bożonarodzeniowy 2023 w Katowicach.Tomasz Kawka/Dziennik Zachodni/Polska PressEast News

Jarmark bożonarodzeniowy 2023: Wrocław

Wrocławski jarmark bożonarodzeniowy przez wiele osób uznawany jest za najpiękniejszy i warty odwiedzenia, spośród wszystkich wydarzeń tego typu w Polsce. W drewnianych domkach sprzedawcy oferują ozdoby świąteczne, dekoracje choinkowe, ręcznie robione produkty i oczywiście masę smakołyków. Można skosztować ptysiowych gofrów, czekoladowych pierników, góralskich serków, placków ziemniaczanych czy oryginalnego węgierskiego gulaszu, a wszystko popić grzańcem albo gorącą herbatą.

Wrocławski jarmark obfituje w atrakcje, takie jak warsztaty rękodzieła, występy artystyczne czy świąteczną karuzelę. Na najmłodszych czeka Bajkowy Las i Kraina Krasnali i Reniferów.

Jarmark odbywa się na Rynku, ul. Świdnickiej, ul. Oławskiej oraz Placu Solnym. Trwa od 24 listopada do 7 stycznia.

Jarmark bożonarodzeniowy 2023: Gdańsk

Na liście najpiękniejszych jarmarków bożonarodzeniowych w Polsce nie może zabraknąć Gdańska, który zajął drugie miejsce w konkursie European Best Christmas Market 2023. Taki werdykt głosujących internautów w ogóle nie dziwi! Gdański jarmark świąteczny obejmuje wiele niezwykłych atrakcji: 18-metrowej choinki, 8-metrowego Anielskiego Młyna, 12-metrowej Karuzeli Gdańskiej, iluminacji i oczywiście licznych stoisk. Sprzedawcy wystawiają swoje rękodzieło, ozdoby i regionalne przysmaki, ale miłośnicy kuchni międzynarodowej również znajdą coś dla siebie - jest tu bowiem cała strefa gastronomiczna z potrawami kuchni świata.

Jarmark odbywa się na Targu Węglowym oraz w sąsiadujących z Targiem ulicach: Tkackiej i Bogusławskiego, a dodatkowo także na Dziedzińcu Forum Gdańsk. Trwa od 24 listopada do 23 grudnia.

Jarmark bożonarodzeniowy 2023: Kraków

Krakowski jarmark bożonarodzeniowy przez wiele osób uznawany jest na największy i najpiękniejszy w Polsce. Z pewnością jest niezwykle wyjątkowy - głównie ze względu na lokalizację. Odbywa się na Rynku Głównym, w otoczeniu Sukiennic, Kościoła Mariackiego i pięknych kamieniczek. Na rozstawionych drewnianych kramach sprzedawcy oferują ozdoby choinkowe, stroiki świąteczne, rękodzieło, prezenty i pamiątki. Nie brakuje również regionalnych smakołyków: oscypka z żurawiną, pieczonych kasztanów, grillowanych kiełbasek czy grzańca galicyjskiego.

Krakowski jarmark jest wyjątkowy, ponieważ towarzyszą mu różne dodatkowe wydarzenia, które przyciągają szczególnie najmłodszych: Korowód Kolędniczy, który zaprasza do wspólnego kolędowania, wizyta Świętego Mikołaja czy Obrzęd Dziadów Polskich.

Jarmark bożonarodzeniowy w Krakowie zaczyna się 24 listopada i trwa do 1 stycznia.

Jarmark bożonarodzeniowy 2023: Poznań

"Betlejem Poznańskie", czyli jarmark bożonarodzeniowy w Poznaniu to kolejne przedświąteczne wydarzenie, na które warto się wybrać. Na jarmarku tradycyjnie stoją kramy z ozdobami choinkowymi, dekoracjami świątecznymi, rękodziełem i smakołykami. Jednak to nie wszystko, co oferuje stolica Wielkopolski! Na odwiedzających jarmark czekają także takie atrakcje jak:

  • Christmas Silent Disco, czyli impreza w słuchawkach przy świątecznych piosenkach,
  • Zimowe Fire Show, 
  • świąteczne warsztaty z tworzenia ozdób choinkowych i pieczenia pierników,
  • spotkanie z Myszkami Mickey i Minnie oraz Elfem,
  • wspólne kolędowanie, 
  • spotkanie ze Świętym Mikołajem, 
  • koncerty i pokazy.

Jarmark odbywa się na Placu Wolności, Rynku Łazarskim, Międzynarodowych Targach Poznańskich, Placu Kolegiackim. Rozpoczął się 17 listopada i potrwa do 7 stycznia.

Jarmark bożonarodzeniowy 2023: Warszawa

Przy spektakularnych jarmarkach krakowskim, wrocławskim czy gdańskim, Warszawa wypada dosyć mizernie, ale i tutaj można poczuć atmosferę świąt, wybierając się na jarmark "Barbakan Rzemiosłem Zdobiony" na Starym Mieście.

Wzdłuż Międzymurza Piotra Biegańskiego ustawiają się kolorowe, rozświetlone kramy ze słodyczami, przysmakami, świątecznymi ozdobami, stroikami i biżuterią. Pod Barbakan warto udać się spacerem, zaczynając od Nowego Światu, przez Krakowskie Przedmieście, które od początku grudnia są ozdobione świetlistymi iluminacjami. Ponadto na Rynku Starego Miasta wokół pomnika Syrenki tradycyjnie pojawia się lodowisko, a wokół niego stoją kramiki z przekąskami i grzańcem.

Jarmark rozpoczyna się 24 listopada i trwa do 7 stycznia.

Jarmark bożonarodzeniowy 2023: Łódź

Łódzki jarmark bożonarodzeniowy to kilkadziesiąt drewnianych domków, w których sprzedawcy oferują dekoracje świąteczne, rękodzieło, naturalne produkty i najróżniejsze smakołyki. Oprócz tradycyjnych oscypków i grzańca, pojawią się także budki z pieczonymi kasztanami, specjałami kuchni gruzińskiej i kaukaskiej, naleśnikami i pierogami.

Weekendy to z kolei czas na koncerty, warsztaty, spotkania ze Świętym Mikołajem i inne atrakcje. Wydarzenie otwiera występ Zakładowej Orkiestry Dętej MPK Łódź (3 grudnia o godzinie 17).

Jarmark odbywa się na ulicy Piotrkowskiej. Potrwa od 3 do 23 grudnia.

Jarmark bożonarodzeniowy 2023: Katowice

Katowicki rynek również zamieni się przed Świętami w urokliwe targowisko z kramami pełnymi ozdób choinkowych, dekoracji i produktów idealnych na prezenty. Wśród około 100 wystawców nie zbraknie także budek z gorącym grzańcem, herbatą i smakołykami. To jednak nie koniec atrakcji! W Katowicach pojawi się również diabelski młyn, ogród świateł, elektryczny pociąg, wiktoriańska karuzela i lodowisko.

Jarmark zaczął się 17 listopada i potrwa do 7 stycznia. Odbywa się na katowickim rynku oraz na Placu Obrońców Katowic. 

Jarmark bożonarodzeniowy w Katowicach wystartował 17 listopada 2023 roku.Tomasz Kawka/Dziennik Zachodni/Polska PressEast News

Jarmark bożonarodzeniowy 2023: Toruń

W okresie przedświątecznym Toruńska Starówka zamienia się w pełen urokliwych kramików jarmark, na którym można kupić rękodzieło, ozdoby choinkowe, dekoracje świąteczne i prezenty, a także regionalne smakołyki. Atrakcją wydarzenia są stylizowane wozy drewniane, w których restauratorzy serwują zimowe i świąteczne potrawy oraz napoje.

Jarmark odbywa się na Starym Mieście w Toruniu. Trwa od 25 listopada do 20 grudnia.

Gdzie jeszcze odbywają się jarmarki bożonarodzeniowe w Polsce?

W przedświątecznym okresie nie tylko największe aglomeracje zapraszają, by wspólnie cieszyć się świąteczną atmosferą. Jarmarki odbywają się również w mniejszych miastach. Gdzie jeszcze warto wybrać się w poszukiwaniu prezentów?

  • Opole - jarmark bożonarodzeniowy rozpocznie się tu 25 listopada i potrwa do 31 grudnia 2023 roku. Na odwiedzających będzie czekać kilkadziesiąt domków z ozdobami, rękodziełem i pysznym jedzeniem. W weekendy opolski Rynek będzie zaś rozbrzmiewać kolędami. 
  • Rzeszów - jarmark bożnarodzeniowy odbywa się na przepięknym Rynku i potrwa od 2 grudnia do 7 stycznia. Na straganach można kupić świąteczne ozdoby, prezenty i rękodzieło, a także skosztować oscypka, pierników czy grzanego wina. Przewidziano także wiele atrakcji dla najmłodszych: karuzele, występy baśniowych postaci i spotkania z Mikołajem.
  • Jarmark bożonarodzeniowy w Szczecinie. Jak co roku, w centrum miasta staną urokliwe drewniane domki, w których będzie można kupić rękodzieło, świąteczne dekoracje na choinkę i do domu, regionalne produkty spożywcze, a także napić się grzańca i gorącej czekolady. Jarmark świąteczny potrwa od 1 do 23 grudnia.
  • Zamiast tradycyjnego jarmarku bożonarodzeniowego, Kielce zapraszają na kiermasz świąteczny, organizowany w Dworku Laszczyków. Odbywa się on 17 grudnia i trwa tylko jeden dzień, ale jest barwny, klimatyczny i nastrojowy! Będzie można kupić tam nie tylko regionalne specjały, ale również ręcznie robioną ceramikę, anioły czy serwety.

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych sięga XV wieku - pierwsze takie wydarzenia organizowano w Niemczech i w Austrii. Zwyczaj organizowania takich wydarzeń szybko zakorzenił się i w Polsce. Dzisiaj w prawie każdym większym mieście rozstawiane są stoiska z ozdobami, smakołykami, gorącymi napojami, a odwiedzający mogą zaopatrzyć się na nich w prezenty świąteczne i niezwykle miło spędzić czas!

Artysta z Kambodży zbudował King Konga ze starych oponAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas