Jeden błonnik, wiele korzyści
Otręby to najbogatsze źródło błonnika po karmowego. Warto sięgać po ten produkt, by szybko i łatwo uzupełnić codzienne zapotrzebowanie na włókno pokarmowe.
Dieta statystycznego Kowalskiego w ciągu ostatnich kilku lat uległa diametralnej przemianie. Co raz częściej wybiera my żywność wysoko przetworzoną oraz typu fast food. Uwielbiamy pieczywo białe z wysokie go przemiału, miękkie i puchate bułeczki. Badania wskazują, że statystyczny Kowalski spożywa zdecydowanie zbyt mało błonnika w diecie. Takie tendencje w odżywianiu prowadzą do nad wagi, otyłości i znacznie zwiększa ją ryzyko za chorowania na choroby cywilizacyjne, w tym nowotwory jelita grubego.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) dzienne spożycie błonnika przez dorosłego człowieka powinno wynosić 25-40 g. Badania wykazały, że statystyczny Polak spożywa błonnika zdecydowanie za mało, bo zaledwie ok. 10-12 g. Diety bogate w błonnik zalecane są przez lekarzy przy chorobach, takich jak m.in.: nadwaga, otyłość, cukrzyca, miażdżyca i kamica żółciowa. Zdrowa dieta wysoko błonnikowa jest też pomocna, gdy pojawiają się zaparcia u dzieci. Na ilość włókna w diecie zwraca się szczególną uwagę, gdy nawracają hemoroidy, dokucza zespól jelita drażliwego, pojawia się konieczność kontroli wartości indeksu glikemicznego. Za wartość błonnika w poszczególnych produktach spożywczych jest bardzo różna. Co więcej, w zależności od rodzaju produktu spożywczego występują inne frakcje włókna pokarmowe go. Najwięcej błonnika znajduje się w otrębach, produktach zbożowych z pełnego przemiału (głów nie w płatkach owsianych), pieczywie razowym, pełno ziarnistym, płatkach zbożowych, grubych kaszach. Dobrym źródłem błonnika pokarmowego są warzywa i
owoce oraz rośliny strączkowe. Produkty takie jak mięso, ryby, mleko, sery, jaja i produkty tłuszczowe nie zawiera ją błonnika wcale. Osoby, które z powodów zdrowotnych lub jakichkolwiek innych nie mogą lub nie lubią spożywać otrąb, mogą spróbować uzupełniać błonnik w diecie w postaci gotowych preparatów, które zawierają w swym składzie specjalnie przygotowany błonnik skoncentrowany. Gotowe produkty zawiera ją błonnik kakaowy, jabłkowy, lniany, marchwiowy, buraczany, błonnik owsiany.
Warto wiedzieć, że błonnik nie podwyższa wartości energetycznej posiłku, a powoduje, że enzymy trawienne ma ją utrudniony do stęp do składników odżywczych. Dzięki błonnikowi zostaje wchłoniętych mniej składników, a tym samym mniej kalorii przyswojonych przez organizm. Błonnik jest niewątpliwie sprzymierzeńcem smukłej linii, wspomaga prowadzenie diety odchudzającej, a tak że przestrzeganie reżimu dietetycznego w cukrzycy. Preparaty błonnikowe zawierające w swym składzie betaglukan efektywnie regulują profil lipidowy - obniżeniu ulega stężenie cholesterolu i trójglicerydy we krwi. Włókno pokarmowe ogranicza także wchłanianie dobrych składników pokarmowych z diety dlatego nie należy przesadzać z jego podażą. Dlatego też spożycie otrąb w zbyt dużych ilościach może wywołać biegunki, a nawet niedobory pokarmowe. Otręby, jako produkt o dużej koncentracji błonnika pokarmowego, są bardzo wygodnym produktem. Nie wymagają bowiem żadnego przygotowania przed spożyciem. Można je jadać z dodatkiem mleka, serka, twarożku, jogurtu, maślanki, czy kefiru. Świetnie komponują się z owocami. Otręby bez do datków smakowych dosypuje się tak że do zup i sosów w celu ich zagęszczenia. Z otrębów można wypiekać placki, ciasteczka z bakaliami, wyroby piekarskie oraz chleby i bułki. Ze względu na trwałość i odporność na zepsucie otręby są doskonałą przekąską do chrupania w pracy, czy w podróży.Tym razem w prezentacji pod lupę wzięliśmy różne rodzaje otrąb, które są promowane przez producentów jako doskonałe źródło błonnika pokarmowe go. Przeanalizowaliśmy ich skład i wartość odżywczą, szukaliśmy w otrębach frakcji błonnika o szczególnym znaczeniu dla organizmu człowieka. Ważna była dla nas for ma produktów, otręby granulowane, czy w postaci poduszek zdecydowanie przyjemniej się konsumuje. Zwróciliśmy uwagę także na ich smak i obecność dodatków. Otręby smakowe wydały nam się najsmaczniejsze. (ack)