Jedz dłużej, będziesz tył wolniej

Najnowsze badania dowodzą, że schudnąć można nie tylko stosując się do zasad restrykcyjnych diet. Czasami, by zrzucić parę kilogramów, wystarczy... wolniej jeść.

Badanie wykazało, że grupa niekontrolowana czasowo znacznie mniej przybrała na wadze
Badanie wykazało, że grupa niekontrolowana czasowo znacznie mniej przybrała na wadze© Panthermedia

- Czas przyswajania pokarmu ma wpływ na naszą wagę. Szybkie jedzenie sprzyja nadmiernemu tyciu - twierdzi portugalska uczona Julia Galhardo. Profesor przebadała grupę ponad pół tysiąca brytyjskich dzieci i młodzieży z nadwagą.

Profesor Galhardo udowodniła, że nadmierne przybieranie na wadze następuje zdecydowanie szybciej, gdy jemy krócej niż 30 minut.

Czas bez ograniczeń

Badania przeprowadzone przez Portugalkę w szpitalu dziecięcym w angielskim Bristol, realizowane były przez dwanaście miesięcy. Pierwsza z dwóch grup poddanych doświadczeniu jadła 300-350-gramowe obiady i kolacje w czasie 12-15 minut. Druga nie posiadała żadnych ograniczeń czasowych.

Wyjaśnienie jest proste

Badanie wykazało, że grupa niekontrolowana czasowo znacznie mniej przybrała na wadze w stosunku do osób zobowiązanych do szybkiego jedzenia posiłków. Wytłumaczenie jest proste: powolne jedzenie posiłków sprawia, że hormony regulujące poczucie głodu i sytości funkcjonują prawidłowo, ułatwiając komunikację pomiędzy układem pokarmowym a mózgiem - wyjaśniła prof. Galhardo.

Dwa ważne hormony

Niezwykle ważne dla naszej wagi ciała są dwa hormony systemu trawiennego, cyrkulujące we krwi. Pierwszym z nich jest wydzielana przez żołądek grelina, która odpowiada za poczucie głodu. Drugi to tyrozyna, informująca o nasyceniu pokarmem. Produkowana jest ona w jelicie - poinformowała portugalska uczona.

Wszystko dla zasad

Za swoje odkrycie prof. Julia Galhardo otrzymała nagrodę Henninga Andersena za 2011 r. przyznawaną przez Europejskie Towarzystwo Endokrynologii Dziecięcej.

- Mam nadzieję, że rezultaty mojego eksperymentu z Bristolu pomogą upowszechnić zasady prawidłowego odżywiania. Poza wolniejszym rytmem jedzenia wskazane jest również podawanie podczas każdego obiadu i kolacji zupy z jarzynami oraz dania głównego - dodała Julia Galhardo.

RMF24.pl
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas