Kajaki - co warto o nich wiedzieć?
Lato za pasem, więc warto zacząć planować wakacyjne atrakcje. Jedną z nich może być kupno własnego kajaka i wybranie się nad wodę. Jednak przed zakupem takiego sprzętu, trzeba wiedzieć, jak najlepiej dopasować go do swoich potrzeb.
Kajaki różnią się od siebie kształtem, długością i szerokością. Przy zakupie takiego sprzętu trzeba najpierw określić poziom swoich umiejętności w pływaniu kajakiem oraz pamiętać o tym, gdzie będziemy pływać. Czy będą to jeziora, rzeki czy morza.
- Kajaki rekreacyjne, dla osób, które zaczynają, to kajaki Sit On Top. Nie mają kokpitów, są bardzo bezpieczne. Przy wywrotce możemy bez problemu znów wejść do kajaka - powiedział Janusz Kowalski z firmy Aquarius.
- Osoby, które już wcześniej pływały, mogą kupić kajaki kokpitowe, turystyczne. Takie sprzęty mają około czterech metrów długości. Im bardziej doświadczony kajakarz, tym kajak węższy, dłuższy i ma mniejszy kokpit - zauważa Kowalski i dodaje, że na takich kajakach płynie się zdecydowanie szybciej. Ważne jest także to, aby wybrać kajak odpowiedni do swojej wagi. Kajaki turystyczne mają wyporność nawet do 120 kg, jednak kajaki sportowe trzeba już dopasować bezpośrednio do wagi użytkownika.
Gdy już odpowiednio dobierze się kajak do umiejętności i wody, na której będzie się pływać, trzeba wybrać wiosła, które kupuje się zawsze osobno.
- Kiedyś wiosła były drewniane, teraz są aluminiowe. Takie wiosła są uniwersalne. Dobre na każdy akwen. Oczywiście, jeśli ktoś jest bardziej zaawansowany, używa lżejszych, sztywniejszych i droższych wioseł - zdradza Kowalski.
Gdy już mamy sprzęt, musimy nauczyć się nim sterować, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie oraz innych użytkowników wody.
- Trzeba nauczyć się manewrów, nie jest to skomplikowane. Na niektórych kajakach są stery. Standardowo sterów używa się do kajaków morskich. Na morzu są, bowiem prądy i fale. W turystycznych kajakach nie ma sterów, są wiosła. Kierując je w prawo, skręcamy w lewo i na odwrót - tłumaczy Kowalski.
Specjalista zdradza także, jakie są ceny kajaków.
- Rozpiętość cenowa jest dość duża. Tak samo jak z samochodami czy z rowerami. Są kajaki za tysiąc złotych, ale jako producenci sprzedajemy kajaki do krajów skandynawskich także za 12 tys. złotych. Wszystko zależy od tego, kto zaprojektował kajak i jakie materiały zostały użyte. Standardowy kajak kosztuje około dwa tysiące złotych. Kajak dla zawodowców, to około 4 tys. złotych - tłumaczy Kowalski.
Wiosła natomiast, to cena od kilkudziesięciu do kilkuset złotych.
Ekspert zdradził także, że w Polsce zainteresowanie kajakami wzrasta i coraz więcej z nas kupuje swój własny sprzęt.
Kowalski zaznaczył także, że gdy już ktoś wybierze się na kajaki, musi pamiętać o bezpieczeństwie i ubiorze. Ubrać się trzeba zawsze odpowiednio do pogody, zakładać kamizelkę i nie spożywać alkoholu przed wejściem do kajaka, ani w czasie wyprawy.