Kasza jaglana - detoks, na który stać każdego

Kasza jaglana to dietetyczny hit. Dzięki niej możemy nie tylko zgubić zbędne kilogramy. "Oczyszczające i alkalizujące właściwości kaszy jaglanej dają nam źródło do znacznego polepszenia zdrowia" - przekonuje Marek Zaremba, autor książki "Jaglany detoks".

Warto przemycać kaszę jaglaną do naszego menu
Warto przemycać kaszę jaglaną do naszego menu123RF/PICSEL

Kasza jaglana stała się ostatnio bardzo modna - jest bohaterką zdrowego stylu życia i pana książki "Jaglany detoks". Skąd takie zainteresowanie tym produktem?

Marek Zaremba: W czasach tzw. globalnego zakwaszenia organizmu kasza jaglana, posiadająca alkalizujące właściwości, jest przede wszystkim łatwo dostępnym produktem w profilaktyce i leczeniu chorób związanych z wymienionym brakiem równowagi kwasowo zasadowej. Często dziwimy się, że coraz więcej młodych osób, w tym dzieci, zapadają na choroby dotykające ludzi w podeszłym wieku.

Przyczyna dość często tkwi w zanieczyszczonym środowisku, złych nawykach żywieniowych oraz w stresie kulturowym, który niekorzystnie wpływa na trawienie i przyswajanie pokarmu. Nowoczesna dieta składa się głównie z produktów przetworzonych i zakwaszających. Spożywamy w dalszym ciągu dużo mięsa, produktów z białej mąki, nabiału, kawy, napojów alkoholowych i energetycznych, słodzonych soków, pieczywa i przetworzonych słodyczy, które powodują kwaśne środowisko w naszym organizmie - sprzyjających powstawaniu większości chorób cywilizacyjnych. Taki styl życia połączony ze zbyt małą aktywnością fizyczną powoduje często toksyczne złogi z niestrawionego właściwe pokarmu.

Natomiast oczyszczające i alkalizujące właściwości kaszy jaglanej dają nam źródło do znacznego polepszenia zdrowia. Jaglane potrawy połączone z warzywami możemy spożywać na wiele sposobów. Jako dietoterapeuta od wielu lat zauważam, jak u moich pacjentów, często wręcz spektakularnie, powraca zdrowie - szczególnie, kiedy włączymy do diety częstsze spożywanie dań z kaszą jaglaną.

Czy jest jakieś ograniczenie co do ilości spożywania kaszy jaglanej? Ile i jak często można ją jeść, a kiedy to będzie "niezdrowo"?

- Każdy człowiek od urodzenia ma pewne określone, indywidualne zapotrzebowanie na składniki odżywcze, które zmieniają się w konkretnym okresie dalszego życia. Zależą one od wieku, kondycji psychofizycznej, aktualnego stanu naszego zdrowia, klimatu, w jakim żyjemy oraz pracy, jaką wykonujemy. Kasza jaglana jest produktem, który bardzo rzadko powoduje nietolerancje pokarmowe, więc możemy ją spożywać dość często. Jest energetyczna ze względu na wysoki poziom węglowodanów złożonych, ma wiele cennych wartości odżywczych. Warto jednak pamiętać, że nasz organizm potrzebuje również właściwej ilości tłuszczu, białka oraz witamin, a nasze wybory żywieniowe powinny być oparte na intuicyjności, sezonowości oraz umiarkowaniu, ponieważ najczęściej chorujemy z przejedzenia.

Czy proponowany przez pana detoks jaglany ma jakieś wady? Czy nie wyrządzamy sobie nim krzywdy, "spustoszenia" w naszym organizmie?

- Jaglany detoks jest pełnowartościowym programem odżywiania, w którym tylko okresowo zostały wyeliminowane pewne produkty znacząco obciążające narządy detoksykacyjne. Program przeszły już tysiące osób i nie spotkałem się z opinią o jego nieskuteczności. Oczywiście są pewne przeciwwskazania do przeprowadzenia jaglanego detoksu, ale są to zazwyczaj już bardzo poważne schorzenia, kiedy pacjent musi być pod stałą opieką lekarską i posiada konkretne wskazania dietetyczne związane z przyjmowanymi lekami oraz sposobem leczenia.

Proponuje pan siedmiodniowy okres detoksykacyjny. Czy jego skrócenie nie będzie tak samo owocne? A co spowoduje wydłużenie tego okresu?

- Wielu uczestników jaglanego detoksu wydłuża go nawet do dwóch lub trzech tygodni. Jednak nawet kilka dni przyniesie dla organizmu wiele korzyści, szczególnie kiedy mamy już samoświadomość o naszym nieracjonalnym odżywianiu.

Marek Zarebma - Jaglany Detoks
Marek Zarebma - Jaglany Detoksmateriały prasowe

Jak długo po detoksie utrzymuje się oczyszczenie organizmu? Po jakim czasie można albo kiedy należy powtórzyć detoks?

- Trudno ocenić taki poziom jednoznacznie. Natomiast opinie uczestników o tym, że już po kilku dniach detoksu czują się o wiele lepiej wskazują na wysoką skuteczność samego programu. Warto przeprowadzić jaglany detoks wiosną, latem i jesienią. Profilaktycznie polecam raz lub dwa razy w tygodniu przeprowadzić nawet jeden dzień jaglano-warzywnej diety, szczególnie w okresie lata.

Czy kaszę jaglaną możemy zastąpić inną kaszą, innym produktem, by uzyskać podobny efekt oczyszczenia?

- W programie jaglany detoks są również inne produkty zbożowe, które posiadają dobre właściwości detoksykacyjne i wzmacniające organizm. Ważne, aby były one bezglutenowe, ponieważ gluten dość często powoduje nietolerancje pokarmowe i może spowalniać procesy metaboliczne, co w pewnym sensie wpływa na niższy poziom detoksykacji organizmu, wydłużając procesy trawienne. Oprócz kaszy jaglanej polecam szczególnie komosę ryżową, znaną pod nazwą quinoa, ryż pełnoziarnisty oraz niemodyfikowany orkisz dla osób, które nie mają nietolerancji glutenu. Ważne jest również wprowadzenie dużej ilości warzyw, szczególnie zielonych.

Marek Zaremba (46 l.) - dyplomowany dietoterapeuta, specjalista medycyny komórkowej i terapeuta I stopnia medycyny św. Hildegardy. Autor bloga gotujzdrowo.com i książki "Detoks jaglany".

P. Persa

PAP life
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas