Kostiumy na Halloween bardziej przerażające niż sądzimy... szczególnie dla naszych oczu
Centers for Disease Control (CDC) ostrzega, że noszenie kostiumu halloweenowego z soczewkami kontaktowymi bez recepty, może skończyć się poważnymi infekcjami oczu.
Chociaż Halloween dotarło do naszego kraju już wiele lat temu, to wciąż nie jest tak popularne jak za oceanem - niemniej coraz więcej osób organizuje imprezy tematyczne, na których pojawia się w strasznych przebraniach. Część z nich nosi z tej okazji również szkła kontaktowe, które pomagają lepiej wcielić się w wybraną postać, ale lekarze są zgodni, że jest to niestety bardzo prosta droga do poważnych problemów ze wzrokiem.
Amerykańskie Centers for Disease Control (CDC) postanowiło więc wystosować specjalne oświadczenie, w którym ostrzega, że skutki noszenia niecertyfikowanych soczewek mogą być bardziej przerażające niż najlepszy kostium. Według szacunków aż 45 mln Amerykanów korzysta z soczewek kontaktowych, w tym wiele osób w celach czysto dekoracyjnych, a liczba ta znacząco rośnie każdego roku zawsze przed Halloween.
CDC zaleca więc kupowanie soczewek kontaktowych jedynie od okulistów, ponieważ dekoracyjne soczewki kontaktowe - szczególnie te okolicznościowe na Halloween - często trafiają do sprzedaży bez potrzebnych certyfikatów, a co więcej osoby sięgające po nie po raz pierwszy nie wiedzą, jak ich używać, by sobie nie zaszkodzić. Nie bez przyczyny Agencja Leków i Żywności (FDA) klasyfikuje przecież szkła kontaktowe jako urządzenia medyczne, które stwarzają umiarkowane zagrożenie dla zdrowia, jeśli są stosowane bez odpowiedniego nadzoru.
Soczewki kontaktowe to kawałki plastiku, które przykrywają oko i powstrzymują tlen przed dotarciem do jego powierzchni (...) Zaczerwienienie, łzawienie i ból to wszystko sygnały, że oko głoduje z powodu braku tlenu
Co więcej, bez odpowiedniej edukacji albo dopasowania soczewek przez lekarza, oczy są podatne na zadrapania czy wrzodziejące zapalenia, które mogą doprowadzić do długoterminowej, a w skrajnych przypadkach nawet permanentnej utraty wzroku. A wspominaliśmy już o podatności na infekcje bakteryjne, wirusowe i pasożytnicze? Do tego soczewki kontaktowe produkowane w celach czysto kosmetycznych często zawierają chemikalia toksyczne dla oczu, które także mogą być przyczyną utraty wzroku.