Łysiejący rolnik, a nie groźny włochaty myśliwy? Iceman nas "oszukał"
Okazuje się, że słynny "Iceman" Ötzi może nie być tym, za kogo go dotychczas uważaliśmy, a przynajmniej tak sugeruje najnowsza, ulepszona analiza jego DNA, przeprowadzona przez Instytut Maxa Plancka.
Licząca 5300 lat mumia, zwana Ötzi, jest najstarszym nienaruszonym ludzkim ciałem, jakie kiedykolwiek znaleziono. Nic więc dziwnego, że ten starożytny okaz, odkryty w 1991 roku we włoskich Alpach Ötztalskich (stąd też nazwa), od samego początku wzbudza ogromne zainteresowanie. Najnowsze badania przeprowadzone na "Icemanie" pokazują jednak, że nasze dotychczasowe wyobrażenie o tym 46-latku było błędne. Według analiz naukowców z niemieckiego Instytutu Maxa Plancka, Ötzi może nie być owłosionym kaukaskim łowcą-zbieraczem, ale rolnikiem o stosunkowo ciemnej skórze i łysiejącej głowie.
Analiza genomu ujawniła cechy fenotypowe, takie jak wysoka pigmentacja skóry, ciemny kolor oczu i łysienie typu męskiego, które wyraźnie kontrastują z poprzednimi rekonstrukcjami, które przedstawiają jasnoskórego, jasnookiego i dość owłosionego mężczyznę
Iceman nas "oszukał"? Na to wygląda!
Naukowcy mogą relatywnie łatwo dowiedzieć się, co ostatnio jadł Ötzi i jak mógł brzmieć jego głos, ale to, jak wyglądał, jest bardziej skomplikowane. Pierwsze badanie jego genomu miało miejsce w 2012 roku i wykazało, że człowiek ten był blisko spokrewniony z obecnymi mieszkańcami Sardynii. W związku z tym zakładano, że pochodził z populacji wschodnich łowców-zbieraczy i kaukaskich łowców-zbieraczy, które połączyły się w piątym tysiącleciu. Nowe badania zdają się jednak zaprzeczać poprzednim ustaleniom - zamiast tego naukowcy odkryli "niezwykle liczne" ślady anatolijskich rolników w genomie Ötziego, wyższe niż u jakakolwiek innej znanej populacja w Europie w tamtym czasie.
Odkrycia sugerują, że Ötzi był blisko spokrewniony z rodem neolitycznych rolników z Anatolii, gdzie obecnie znajduje się Turcja. Później wyemigrowali oni do Włoch, ale pozostali stosunkowo odizolowani w Alpach. Przodkowie Icemana mogli zacząć mieszać się z łowcami-zbieraczami w innych częściach Europy zaledwie kilkadziesiąt pokoleń przed jego narodzinami, co jest stosunkowo krótkim okresem, jeśli chodzi o ewolucję populacji.
W genomie Ötziego naukowcy znaleźli dowody na rolniczą dietę i pigmentację skóry, która jest ciemniejsza niż typowa dla współczesnych populacji europejskich. Odkryli również allele związane z łysieniem typu męskiego, ale jakiekolwiek włosy miał kiedyś łowca, były prawdopodobnie czarne.
Odkrycia te pasują do wyglądu samej mumii, która jest ciemna i nie ma włosów, ale w poprzednich badaniach założyliśmy, że wygląd ten był wynikiem zamrożenia na tysiąclecia.
Autorzy nowej analizy przyznają, że "pojedyncza osoba w ograniczony sposób przekłada się na przedstawianie historii populacji swojego czasu i regionu", ale ich wyniki pasują do innych starożytnych ludzi znalezionych w tym regionie. Na przykład jedno ciało znalezione w pobliżu południowych Alp również wykazało wysokie pochodzenie anatolijsko-rolnicze.
Potrzebne będą przyszłe badania z większą liczbą próbek z południowych Alp, aby powtórzyć nasze odkrycia i zweryfikować, czy Iceman był wyróżniającym się osobnikiem, czy też typowym przedstawicielem swojej populacji
Polecamy na Antyweb | Telewizor w walizce. Bezsens, za który trzeba zapłacić fortunę