Małymi krokami do zdrowego trybu życia
Małe kroki mogą prowadzić do wielkich wyników. Badacze z Northwestern University w Chicago twierdzą, że już realizacja drobnych postanowień potrafi zmienić nasz tryb życia na zdrowszy i pomóc nam w zrzucaniu zbędnych kilogramów. Wyniki badań opisane w artykule na łamach czasopisma "Archives of Internal Medicine" pokazują, że na dobry początek warto... ograniczyć czas spędzany przed telewizorem.
Postanowienie o tym, by spędzać przed telewizorem mniej czasu w przypadku kibiców przed Euro jest absolutnie niemożliwe, ale dla tych, którzy na piłkę nożną patrzeć nie lubią, będzie teraz łatwiejsze, niż kiedykolwiek.
Nabierz ochoty na zmiany
Badacze z Northwestern University Feinberg School of Medicine przekonują tymczasem, że powstanie z kanapy przynosi niemal natychmiastowe skutki. Nie tylko sprawia, że mamy więcej ruchu, ale zmniejsza też częstotliwość podjadania, bo po różnego rodzaju niezdrowe przekąski sięgamy najczęściej właśnie przed telewizorem. Jeśli chcemy działać jeszcze skuteczniej, powinniśmy w następnej kolejności wyrzucić tłuste, albo słodkie przekąski i zaopatrzyć się w owoce i warzywa. Jeśli już po nie sięgniemy, nie tylko sobie nie zaszkodzimy, ale nawet możemy pomóc. Połączenie tych dwóch kroków, ograniczenia telewizji i wzbogacenia diety w naturalne produkty szybko sprawi, że poczujemy się lepiej i - co ważne - nabierzemy ochoty, by te korzystne zmiany podtrzymać.
Zarób na badaniu
Te wnioski, to wynik eksperymentu przeprowadzonego z udziałem 204 ochotników w wieku od 21 do 60 lat. Podzielono ich na cztery grupy, które przez trzy tygodnie miały realizować kombinacje dwóch z czterech prostych postanowień. Na liście znalazły się, zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczenie czasu spędzanego na kanapie, ograniczenie tłustych pokarmów, wreszcie zwiększenie ilości spożywanych owoców i warzyw. Uczestnicy badań prowadzili dzienniki, w których zapisywali dane z każdego dnia. Dodatkową zachętą do wypełnienia postanowień była kwota 175 dolarów, którą można było zarobić za sztywne trzymanie się zobowiązań.
Najtrudniej jest...zacząć
W drugiej części eksperymentu, trwającej przez kolejnych sześć miesięcy uczestników proszono o przesłanie danych z trzech dni każdego miesiąca. W zamian obiecano im miesięczną zapłatę całkowicie niezależną od tego, czy w trakcie tych kolejnych miesięcy osoby te trzymały się korzystnych dla zdrowia postanowień, czy nie. Okazało się, że 86 procent uczestników badań starało się pozostać przy korzystnych dla zdrowia zmianach trybu życia.
Każda zmiana się liczy
Badacze z Chicago przekonują na łamach "Archives of Internal Medicine", że każda nawet drobna zmiana trybu życia, która korzystnie wpływa na nasze zdrowie, wywołuje efekt domina i sprawia, że podjęcie kolejnych działań staje się łatwiejsze. Jeśli nie mamy dość siły, by nasze zwyczaje gruntownie zmienić na lepsze, zacznijmy więc od małego kroku. Pierwsze skutki zwiększą naszą pewność siebie i pomogą postawić kolejne.