Męskie kapelusze. Do czego założyć?

Kim byliby Humphrey Bogart, czy Jan Machulski bez charakterystycznych kapeluszy? To one tworzyły cały klimat postaci, które grali. Dziś kapelusze wracają do łask, ale panuje opinia, że wyglądają mało męsko.

sombrero
sombreroGetty Images/Flash Press Media
Kapelusz tworzy człowieka. Nie byłoby Kojaka bez kapelusza i lizakaGetty Images/Flash Press Media

Moda na kapelusze wraca. Coraz częściej można spotkać na ulicy młodych ludzi w brenchach, czy panamach na głowie. Stały się modne wśród hipsterów, jak i ginących w oczach, emo. Jednak noszenie to nie taka prosta sprawa. W dwudziestoleciu międzywojennym oznaczał pewien styl. Dziś kapelusz nie jest szanowany. Przez długi czas zniknął całkowicie z ulic. Znawcy mody mówią, że kapelusze straciły na popularności z powodu odejścia przez Polaków od dobrego ubioru i zachowania kindersztuby. Kapelusze wracają, znów stają się modne. Jednak z powrotem kapeluszy na ulice nie wróciła, ani kindersztuba, ani dobry styl.

Kapelusz jako nakrycie głowy było już znane w starożytności. Były to kapelusze słomiane, których zadaniem, podobnie jak teraz, była ochrona głowy przed słońcem. Kapelusz należy kupować rozsądnie. Nie można kupić pierwszego lepszego z brzegu, ponieważ może się to zemścić niezbyt dobrym i gustownym wyglądem.

Przede wszystkim zasada tyczy się wzrostu mężczyzny, który kupuje kapelusz. Niscy mężczyźni, nie powinni kupować kapeluszy ze zbyt szerokim rondem i wysokich. Taki kapelusz nadałby komiczny wygląd całej postaci. Wysocy natomiast mogą sobie pozwolić, aby kapelusz był nieco wyższy i posiadał szersze rondo. Należy też pamiętać, że nie każdy kapelusz będzie pasował do każdego stroju.

Kapelusze typu fedora są bardziej uniwersalne i można je nosić do wielu strojów, a z kolei melonik do dżinsów raczej nie będzie pasował. Kolejną ważną sprawą jest sposób, w jaki nosimy kapelusz. Nie wypada pozostawiać kapelusza na głowie w budynkach (podobnie jest z kaszkietami), a także przy stole, nawet jeśli stół jest na zewnątrz.

Jakie kapelusze do czego nosić?

Fedora

Bez fedory na głowie nie byłoby Humprey'a BogartaGetty Images/Flash Press Media

Jest to najbardziej popularny typ kapelusza. Zwykle jest filcowy, ale może też być skórzany. Powstał on w na początku XX wieku, a do kultury popularnej wprowadziły go postaci Ricka Blaine’a w Casablance, Indiany Jonesa, czy Henryka Kwinto w Vabanku. Na scenie fedorę nosił Michael Jackson.

Jest to najbardziej uniwersalny kapelusz i świetnie wygląda właściwie do każdego stroju, oprócz fraka. Można nosić go z garniturem, kurtką ze skóry czy T-shirtem i dżinsami. Aby nadać mu nieco zawadiackiego wyglądu nosi się go lekko przekrzywiony.

Cylinder

Slash i cylinder to nierozłączna para na scenieGetty Images/Flash Press Media

Pochodzi z końca XVIII wieku. Zaprojektował go John Hetherington. Na początku zdobył popularność w Hiszpanii, w świece cylindry stały się modne dopiero po 1820 roku.

Po II wojnie światowej straciły na popularności. Obecnie można je spotkać głównie w jeździectwie i na scenach. Noszą go bowiem, w świecie Slash, a w Polsce Grabarz.

Cylinder nosi się wyłącznie do fraka (chyba, że jest się gwiazdą rocka, albo ekstrawaganckim osobnikiem).

Panama

Panama i wakacyjne lenistwo. Do tego została stworzonaGetty Images/Flash Press Media

Oryginalne kapelusze tego typu są wykonywane z liści palmy jipijapa. Ten typ kapelusza pochodzi z Ekwadoru, a nazwę i popularność zdobył w czasie budowy Kanału Panamskiego, kiedy stał się popularny w USA.

Z noszenia panamy znany był Ernest Hemingway i prezydent Harry Truman. Ten model kapelusza pasuje do jasnych, lnianych garniturów i właściwie każdego innego wakacyjnego stroju (koszula hawajska, Bahamy).

Melonik

Winston Churhill z cygarem i w meloniku stał się symbolem brytyjskiego oporuGetty Images/Flash Press Media

Meloniki zaczęto nosić w połowie XIX wieku. W przeszłości melonik był nieodzownym elementem stroju urzędnika na całym świecie. Głównie wykonuje się go z filcu i nosi do garniturów oraz surdutów.

Najbardziej znanym mężczyzną, który nosił melonik był Charlie Chaplin. Po II wojnie światowej stał się mało popularny i zniknął z męskich głów.

Trilby/Brench

Trilby wrócił do łask po czterdziestu latach zapomnieniaGetty Images/Flash Press Media

Kapelusz przypominający nieco tyrolskie nakrycie głowy stał się w Polsce bardzo popularny w ostatnich latach. Jego oryginalna, angielska nazwa pochodzi od sztuki George du Maurier z 1894 roku pod tytułem "Trilby". Po premierze stał się on bardzo popularny w Londynie.

Tradycyjnie robi się go z filcu, ale bardzo często można spotkać wersje tweedowe, ze słomy, czy wełniane.

Szczyt popularności kapelusze tego typu osiągnęły w latach 60-tych XX wieku, by dekadę później zniknąć z ulic. W większości filmów z serii o Jamesie Bondzie, w których grał Sean Connery, to właśnie ten kapelusz nosi do sportowego garnituru.

Kłobuk

W okresie międzywojennym kłobuk stał się nakryciem głowy jednostek górskichINTERIA.PL

Jeśli pochodzicie z gór, to to nakrycie głowy nie jest wam obce. Każdy szanujący się góral ma w domu kłobuk. I to nie tylko góral podhalański. Kłobuki nosi wielu górali karpackich.

W okresie dwudziestolecia międzywojennego kłobuk stał się oficjalnym nakryciem głowy polskich jednostek górskich.

Nosi się go głównie do stroju ludowego i munduru.

Sombrero

Każdy szanujący się Meksykanin ma w domu sombreroGetty Images/Flash Press Media

Kto nie zna Speedy Gonzalesa, najszybszej na świecie meksykańskiej myszy i jego sombrero? Sombrero to tradycyjne nakrycie głowy w Meksyku i Chile. Pochodzi z Hiszpanii, gdzie było używane od XV wieku. Stamtąd właśnie trafił do Ameryki Łacińskiej.

W Polsce raczej egzotyczne nakrycie głowy, ale zdarzało się je zobaczyć na scenie.

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas