Mundial w Katarze ma już zwycięzcę! Obliczenia naukowców mówią wszystko

Kto wygra mundial 2022? Dla większości odpowiedź na to pytanie padnie podczas ostatniego meczu mistrzostw 18 grudnia. Jednak naukowcy już mają faworyta zwycięzcę turnieju. Za pomocą specjalnego algorytmu i masy danych wyliczyli dokładne szanse każdej drużyny na mistrzostwach. Kto sięgnie po złoto i jakie szanse ma Polska?

  • Naukowcy z brytyjskiego Instytutu Alana Turinga stworzyli specjalny model statystyczny, wyliczający szansę drużyn na mundialu w Katarze.
  • Wyniki są oparte na danych pochodzących z każdego meczu międzynarodowego drużyn od 2002 roku.
  • Po przeprowadzeniu symulacji naukowcy znaleźli drużynę, która ma największe szanse zdobycia mistrzostwa na mundialu w Katarze, na poziomie 25%.
  • Symulacja pokazała także wyniki polskiej reprezentacji, które jak nie zapewniają medali, nie są także bardzo pesymistyczne.
  • Każdy może przeprowadzić swoją symulację na bazie algorytmu. Jego kod udostępniono za darmo.

Reklama

Algorytm wskazujący zwycięzcę mundialu w Katarze

Naukowcy z Instytutu Alana Turinga mają w ogromne zaplecze naukowe i systemy, które już nieraz przewidziały wyniki meczów i piłkarskich imprez. Wykorzystany algorytm opiera się na systemie uczenia maszynowego Alrsenal, który na co dzień wykorzystuje się m.in. w popularnej grze Fantasy Premier League. Na bazie rozegranych meczów ocenia on siłę ataku i obrony drużyny i statystycznie ocenia szanse wygranej. Na potrzebę mistrzostw usunięto z niego czynnik grania na własnym boisku.

Algorytm przeanalizował wszystkie mecze każdej reprezentacji od 2002 roku, zarówno występy na imprezach, jak i rozgrywki towarzyskie. Największą wagę mają jednak mecze na mundialach. To ich analiza i wynikające z nich parametry drużyny pokazały, kto zatriumfuje na mundialu w Katarze.

Kto wygra mundial w Katarze?

Naukowcy z Instytutu Turinga przeprowadzili aż 100 tys. symulacji, aby zdobyć miarodajne wyniki. Według nich największe szanse na zwycięstwo w mundialu ma Brazylia. Canarinhos wygrali 1 na 4 wszystkich symulacji, co daje im 25% szans. Nie jest to duże zaskoczenie, bo ta reprezentacja stawiana jest jako jeden z faworytów. Na drugim miejscu są Belgowie, którzy mają 19% szans na mistrzostwo, a podium zamyka Argentyna - 13%.

Wyniki analizy Instytutu Turinga pokrywają się z innymi podobnymi symulacjami. Do podobnego wyniku doszedł superkomputer z Uniwersytetu w Innsbrucku, dający Brazylii 15% szans na wygraną w Katarze. Od razu też można zauważyć, że wyniki algorytmu z Instytutu Turinga pokrywają się z oficjalnym rankingiem FIFA, który miał uzupełniać dane dla algorytmu.

Jakie szanse nauka daje Polakom na mundialu?

Portal NewScientist otrzymał pełne dane od Instytutu Turinga, pokazujących szanse wszystkich drużyn podczas całego mundialu w Katarze od fazy grupowej do finału. Według nich Polska ma tylko 0,3% szans na zwycięstwo. Jednak lepiej wygląda sprawa przy wyjściu z grupy, gdzie mamy 46,7% szans, niewiele przebijając naszych największych rywali, Meksyk - 45,6%. Symulacja zapewnia więc, że matematycznie w pojedynku z Meksykiem to Polska będzie górą.

Sami naukowcy tworzący projekt mówią jednak, że bardziej należy potraktować go jako ciekawostkę, ze względu na to, że nigdy nie stworzy się idealnej symulacji wyników piłki nożnej.

Naukowcy zachęcają do zabawy w tworzeniu własnych symulacji. Jej kod wraz z instrukcją instalacji i obsługi został udostępniony za darmo. Każdy więc na swoim domowym komputerze może przeprowadzić symulacje i zobaczyć, ile razy Polska reprezentacja sięgnęła po medal.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: piłka nożna | mundial w Katarze | Mundial 2022
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy