Nie umiemy czytać ulotek leków
Słaba umiejętność czytania jest związana z szeregiem zagrożeń dla zdrowia, m.in. niewielką wiedzą na temat chorób przewlekłych, gorszym ogólnym zdrowiem fizycznym i psychicznym, ograniczonym stosowaniem środków zapobiegawczych czy częstszymi hospitalizacjami - podkreślają naukowcy z University College London.
Co trzeci brytyjski senior ma problemy ze zrozumieniem ulotek dołączanych do leków, przez co znajduje się w grupie podwyższonego ryzyka zgonu - wykazali naukowcy.
Instrukcja dla aspiryny
Przeanalizowali oni dane dotyczące ponad 7,8 tys. osób po 52. roku życia, które uczestniczyły w szeroko zakrojonych badaniach ELSA (English Longitudinal Study of Ageing) w latach 2004-2005. Podczas testów sprawdzana była umiejętność zrozumienia pisemnej instrukcji przyjmowania aspiryny. Następnie do października 2009 roku zbierane były dane na temat umieralności.
Nie rozumieją, są narażeni
Co trzecia badana osoba miała trudności z pełnym zrozumieniem tekstu zamieszczonego na ulotce. Osoby, które podczas testu uzyskały najniższe rezultaty były ponad dwukrotnie bardziej narażone na zgon w ciągu pięciu lat w porównaniu z osobami, które zdobyły najwięcej punktów.Jak zauważają naukowcy, zależność utrzymywała się niezależnie od takich czynników, jak wiek, funkcje kognitywne czy historia wcześniejszych chorób.
Czy tylko USA i Wielka Brytania?
Większość z przeprowadzonych dotychczas badań na ten temat pochodzi ze Stanów Zjednoczonych. Obecnie problemowi postanowili przyjrzeć się naukowcy z Wielkiej Brytanii. Badania opublikowane zostały na łamach "British Medical Journal".