Nietypowa wystawa w Hongkongu. Tysiące pand zapraszają
Już od najbliższej soboty turystów odwiedzających Hongkong witać będzie bardzo nietypowa delegacja, a mianowicie instalacja składająca się z 2,5 tys. rzeźb pandy wielkiej. To z jednej strony próba zwrócenia uwagi na wysiłki mające na celu ratowanie populacji gatunku, a z drugiej czysty marketing - pandy są uważane za nieoficjalny narodowy symbol Chin, a dwa niedawno urodzone młode stały się internetową sensacją.
Lokalne władze postanowiły wykorzystać entuzjazm, jaki towarzyszył narodzinom dwóch pand wielkich w jednym z parków tematycznych i w ramach ceremonii inaugurującej PANDA GO! FEST HK - największą w mieście wystawę tematyczną poświęconą temu gatunkowi, ustawiły na płycie lotniska 2,5 tys. figur. A jakże… przedstawiających pandy, które w najbliższy weekend zostaną wystawione publicznie w Alei Gwiazd w Tsim Sha Tsui, popularnej dzielnicy handlowej, a następnie odwiedzą trzy inne lokalizacje.
Pandy, wszędzie pandy!
Jednym z wyznaczonych miejsc jest Ocean Park, dom wspomnianych bliźniaków, ich rodziców oraz dwóch innych pand podarowanych przez Pekin w tym roku. Co więcej, sześć rzeźb w ramach tej instalacji, wykonanej z recyklingowanych gumowych beczek i żywicy, to podobizny zainspirowane tymi właśnie zwierzętami. Maluchy, których mama Ying Ying została najstarszą na świecie pandą, która rodziła po raz pierwszy, będą mogły spotkać się z odwiedzającymi już w lutym.
Wystawy te odzwierciedlają wykorzystanie pand przez Hongkong do wspierania gospodarki, w czasie gdy miasto pracuje nad odzyskaniem pozycji jednego z wiodących azjatyckich celów turystycznych. Przedstawiciele branży optymistycznie oceniają potencjalny wpływ posiadania sześciu pand, licząc na zwiększenie liczby odwiedzających, mimo że opieka nad pandami w niewoli jest kosztowna (zwłaszcza że średnia długość życia pandy na wolności wynosi od 14 do 20 lat).
Pandy motorem napędowym turystyki
Z tego też powodu organizator wystawy zaprosił różne znane osobistości, w tym muzyka Pharrella Williamsa, do stworzenia specjalnych rzeźb pand. Większość tych wyjątkowych modeli zostanie wystawiona na aukcji online, a dochody zostaną przekazane Ocean Park na wspieranie ochrony pand wielkich.
Przypomnijmy, że są one uważane za nieoficjalny narodowy symbol Chin, a program ich wypożyczania do ogrodów zoologicznych za granicą od dawna postrzegany jest jako narzędzie miękkiej dyplomacji Pekinu. Ying Ying i ojciec bliźniaków, Le Le, to druga para pand podarowanych przez Hongkongowi od czasu, gdy była kolonia brytyjska wróciła pod władzę Chin w 1997 roku. Pierwsza para to An An i Jia Jia, które przybyły w 1999 roku - ta ostatnia zmarła w 2016 roku w wieku 38 lat, co czyni ją najstarszą pandą, jaka kiedykolwiek żyła w niewoli