Nike Magista 2: Nowy wymiar kontroli
Obuwie sportowe to produkt, który jest stale ulepszany. Dzięki szybkiemu rozwojowi technologii i opracowywaniu nowych rozwiązań, kolejne projekty butów piłkarskich zapewniają większą przyczepność oraz kontrolę nad piłką. Jednak niewiele modeli butów piłkarskich zmieniło oblicze futbolu w takim stopniu, jak Magista.
Podczas prac nad jego nową odsłoną, projektant Phil Woodman postanowił nie myśleć o tym, jak zmienić jego dotychczasową formę, ale jak mogłaby ewoluować stopa, gdyby została stworzona do gry w futbol. Kwestia ta miała zasadnicze znaczenie przy tworzeniu Magista 2.
- Szukałem inspiracji w pracach naukowych na temat ewolucji i morfologii - tłumaczy Woodman. - Zainteresowała mnie hipoteza mówiąca, iż skrócenie rąk u człowieka wynikało z ewolucyjnego przystosowania do utrzymania przyczepności na mokrych powierzchniach i narzędziach. To natchnęło mnie do myślenia o tym, jak mogłaby wyglądać stopa, gdyby jej główną funkcją była gra w piłkę nożną - wyjaśnia.
Efektem prac Woodmana jest zmodernizowanie sylwetki kultowej Magisty. Model ten był pierwszym obuwiem piłkarskim w historii, do którego wprowadzono stan ponad kostkę w technologii Flyknit. Rozwiązanie to zrewolucjonizowało nie tylko jego wygląd, ale i stopień przyczepności do murawy. Magista 2 to kolejny przełom - pozwala na jeszcze lepszą kontrolę i zmniejsza dystans między piłką a głową zawodnika.
- Skupiliśmy się na wzmocnieniu odczuć dotykowych, co pozwala na lepsze panowanie nad piłką. Dzięki większej kontroli, piłkarze mogą być bardziej skupieni i zdecydowani na boisku - tłumaczy Woodman.
Droga do wzmocnienia wrażeń sensorycznych graczy rozpoczęła się w laboratorium Nike Sports Research Lab, gdzie Woodman i jego zespół analizowali, które części stopy są najbardziej wrażliwe na dotyk. Obserwacja nagrań sposobów kontroli piłki odtworzonych w zwolnionym tempie pozwoliła na wskazanie tych miejsc, które są najczęściej angażowane podczas gry. Zebrane dane wykorzystano do opracowania mapy, obrazującej obszary o wysokiej wrażliwości, efektywności i największym zaangażowaniu w grę, którą naniesiono na model stopy.
W celu zwiększenia poczucia kontroli nad piłką w najbardziej newralgicznych obszarach, Woodman wykonywał testowe wydruki 3D cholewek z uwypukleniami i wgłębieniami o zróżnicowanej wielkości i wysokości. Wprowadzenie tekstury oznaczało odejście od oryginalnej cholewki Magista, której powierzchnia była jednakowa na całej długości buta.
- Wyobraziliśmy sobie wierzch Magista 2 jako organiczne przedłużenie stopy - mówi Woodman - Nowa tekstura jest zaokrąglona i ma właściwości amortyzujące, co zapewnia wyostrzenie zmysłu dotyku i bardziej precyzyjne panowanie nad piłką.
Wgłębienia cholewki uzyskano przy użyciu tej samej ilości materiału, co w pierwotnej wersji Magista. Było to możliwe dzięki zastosowaniu technologii zwanej "pustą przestrzenią" (ang. negative space). Najwyższe wierzchołki (4,5 mm) znajdują się w tych obszarach buta, które najczęściej mają kontakt z piłką.
- Jest to kolejny etap wykorzystania technologii Nike Flyknit - zapewnia Woodman - Materiał ten pozwala nam, z dokładnością co do milimetra, na uzyskanie dodatkowego wymiaru przy zachowaniu niewielkiej wagi. To dzięki niemu mogliśmy także zrezygnować z tradycyjnych przyszew. Zazwyczaj tworzyliśmy teksturę na powierzchni cholewki. Teraz, cholewka sama w sobie jest teksturowana - podkreśla.
Nowe rozwiązania można zauważyć również w anatomicznie dopasowanym kołnierzu cholewki w technologii Dynamic Fit. Charakteryzuje się on gęściej tkaną strukturą, lepiej chroniącą kostkę i staw skokowy. Nowy kołnierz sięga niżej na poziomie ścięgna Achillesa, zapewniając jeszcze większy komfort. Pozbawiony języka system sznurowania wyłożony jest od spodu miękkim materiałem, co dodatkowo zwiększa poziom kontroli nad piłką.
W celu zagwarantowania idealnego dopasowania do stopy, Magista 2 wyposażono w wewnętrzny zapiętek, zwiększający umocowanie stopy w bucie. Z kolei wkładka Nike Grip podnosi jej stabilizację oraz przyczepność. Dzięki zastosowaniu wirtualnej metody testowania: Finite Element Analysis (Analizy Gotowych Elementów), która pozwala na opracowanie optymalnego rozmieszczenie kołków dla zawodnika danej formacji, w nowym modelu całkowicie zmieniono ich układ.
- Technologia, którą wykorzystaliśmy w systemie przyczepności Magista 2, pozwala naprawdę poczuć różnicę - zapewnia Woodman. - Tradycyjny układ stożkowych kołków w zestawieniu z nowym rozwiązaniem, można porównać do czarno-białej telewizji przy systemie 4K. Zawodnicy natychmiast zauważyli zmianę, chwaląc ją.
Kluczem do nowego układu kołków nie jest to, jak indywidualnie działa każdy z nich, lecz jak funkcjonują jako konfiguracja. Zawodnicy grający w modelu Magista podkreślają konieczność częstego wykonywania obrotów stopą. Dlatego w jego nowej odsłonie wykorzystano kołki w kształcie litery V rozmieszczone na planie okręgu w rejonie pierwszej i drugiej kości śródstopia. Układ ten powstał na podstawie analizy danych FEA w laboratorium Nike Sport Research Lab (NSRL).
W pozostałej części płytki zastosowano stożkowate kołki na poziomie przyśrodkowej i bocznej części stopy. Są one odpowiedzialne za wybicie oraz stabilizację pięty, a także za hamowanie. Dodatkowo, nowa podeszwa jest lżejsza od swojej poprzedniczki: waży zaledwie 60 g w porównaniu do pierwotnych 85 g.
Kolorystyka Magista 2 odzwierciedla nie tylko mapę pokazującą strategiczne obszary na stopie, ale także płynne przejście pomiędzy dolną częścią cholewki a kołnierzem Dynamic Fit.
- Na każdym z przygotowanych przez nas prototypów umieszczaliśmy mapę prezentującą wyniki analiz, co ułatwiało nam zbieranie danych. Pozwoliło to również na stworzenie odważnej i niepowtarzalnej estetyki, dzięki której model Magista 2 bez wątpienia będzie wyróżniał się na murawie - podsumowuje Woodman.
Model Magista 2 będzie dostępny od 28 lipca br.