Okna się pocą. Co robić, gdy parują i są wiecznie mokre?

Oprac.: Tomasz Kromp

Dlaczego okna się pocą? Wiele osób zadaje sobie to pytanie, widząc skraplającą się wodę na szybach. Najczęściej jest to połączone z zaparowaniem okna. Z tego rodzaju sytuacją najczęściej można spotkać się w sezonie jesiennym i zimowym. W jaki sposób poradzić sobie z tym problemem? Odpowiadamy.

Dlaczego okna parują?
Dlaczego okna parują?123RF/PICSEL

Dlaczego okna parują od wewnątrz?

Główną przyczyną parowania okien od strony wewnętrznej jest różnica temperatur panujących w środku i na zewnątrz mieszkania bądź domu. Taka sytuacja ma miejsce w sezonie jesiennym i zimowym. Przyczyną skraplania się wody na oknie jest również nieprawidłowo działająca wentylacja. W mieszkaniu panuje wówczas zwiększona wilgotność, czego efektem jest parowanie szyb po stronie wewnętrznej – wilgoć osadza się na oknach i pod wpływem niskiej temperatury szyby ulega skropleniu. Należy zaznaczyć, że w przypadku długotrwałego utrzymywania się wilgoci na oknach, z czasem może dojść do rozwoju pleśni.

Wiele osób uważa, że osadzanie się pary na szybach może mieć związek z małą szczelnością okien. Okazuje się, że jest zupełnie na odwrót – zbytnia szczelność stolarki źle wpływa na cyrkulację powietrza. W takiej sytuacji dochodzi do skraplania się wody na szybie.

Niekiedy zdarza się, że okna "pocą się" jedynie w określonych sytuacjach. Chodzi między innymi o gotowanie, suszenie prania czy branie kąpieli. Aktywności te zwiększają wilgotność w mieszkaniu, co doprowadza do parowania szyb.

Co robić, gdy jesienią i zimą okna cały czas są mokre?

Chroniczne parowanie okien może być naprawdę uporczywe. Problem nasila się jesienią i zimą. Co zrobić w sytuacji, gdy szyby cały czas są mokre? Przede wszystkim należy zadbać o wentylację. Prawidłowa cyrkulacja powietrza w mieszkaniu zmniejszy ryzyko parowania okien. W usprawnieniu wentylacji mogą pomóc nawiewniki okienne montowane w górnej części okna.

Do zmniejszenia wilgotności warto także wykorzystać osuszacze powietrza. Urządzenia te pochłaniają wilgoć i znacząco wpływają na rzadsze parowanie szyb w oknach.

W ograniczeniu "pocenia się" okien mogą pomóc dobre nawyki, takie jak włączanie okapu podczas gotowania czy regularne wietrzenie mieszkania. Co ciekawe, niektóre rośliny doniczkowe absorbują wilgoć. Chodzi tu między innymi o chamedorę czy skrzydłokwiat.

Warto pamiętać o tym, że czasami szyby mogą parować w środku. W takiej sytuacji jedynym sposobem na rozwiązanie problemu jest wymiana pakietu szybowego.

Lodowa kapsuła czasu. To źródło wiedzy o naszej planecieAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas