Okręt podwodny wyjedzie na ulice Gdyni. Wielkie manewry w porcie

Okręt podwodny ORP Sokół przypłynie do portu w Gdyni, skąd wyruszy w swoją ostatnią podróż do Muzeum Marynarki Wojennej. Aby zrobić miejsce na jego przenosiny, na kilka dni odholowano okręt ORP Błyskawica.

Polski okręt wojenny ORP Błyskawica został odholowany do Portu Wojennego na Oksywiu w Gdyni. Jego miejsce wkrótce tymczasowo zajmie okręt podwodny ORP Sokół, który po 16 latach służby został wycofany w 2018 roku. W przyszłym tygodniu zostanie przemieszczony na podwozie i ulicami trafi do Muzeum Marynarki Wojennej. 

"Błyskwica" odpłynęła z portu

W czwartek 16 listopada o godzinie 9 rano przy wsparciu 3. Flotylii Okrętów ORP Błyskawica opuścił swoje miejsce przy Nabrzeżu Pomorskim, jak poinformowało Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Wszyscy, którzy w tym momencie byli na miejscu mieli rzadką okazję, by zobaczyć najsłynniejszy okręt wojenny w ruchu. Pozostali, którzy nie mieli takiego szczęścia, mogą zobaczyć nagranie udostępnione w mediach społecznościowych przez miasto.

Reklama

Na miejsce okrętu w przyszłym tygodniu przypłynie okręt wojenny ORP Sokół. ORP Błyskawica wróci na swoje miejsce między 22 a 28 listopada.

ORP Sokół będzie przeniesiony do muzeum

Manewry w gdyńskim porcie związane są z przeniesieniem wycofanego ze służby okrętu podwodnego do położonej nieopodal placówki muzealnej. "Sokół" jest obecnie szykowany w PGZ Stoczni Wojennej do transportu. W piątek 17.11  ok. godz. 14.00 wyruszyć ma na miejsce "Błyskawicy", gdzie powinien pojawić się po około 1 godzinie. W weekend będzie przygotowywany do wyładunku na ląd, który ma odbyć się na początku przyszłego tygodnia.

W poniedziałek 20.11 lub wtorek 21.11 zostanie wyłączona część ulic, którymi przy użyciu wieloosiowych samojezdnych platform transportowych SPMT okręt rozpocznie swoją ostatnią podróż.

Transport ma zakończyć się w środę 22.11 lub czwartek 23.11 wraz z dojazdem do niecki ekspozycyjnej. Tam nastąpi przygotowanie okrętu do operacji przesuwania na miejsce docelowe. Posadowienie "Sokoła" przy Muzeum MW planowane jest na piątek 24.11.

Placówka zastrzega, że terminy mogą ulec zmianie, dlatego warto zaglądać na stronę oraz profil w mediach społecznościowych.

ORP Sokół służył przez 16 lat

Okręt podwodny Marynarki Wojennej typu Kobben zwodowany został w 1966 roku. Rok później wszedł do służby w Sjøforsvaret, czyli Królewskiej Marynarki Wojennej Norwegii. Został wycofany ze służby w 2001 roku, a w 2002 przekazany Polsce. Podniesienie bandery i nadanie imienia miały miejsce 4 czerwca 2002 roku, a niemal równo 16 lat później, 8 czerwca 2018 roku został wycofany ze służby.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Gdynia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama