Olbrzymia awaria w USA uziemiła setki samolotów. Co się stało?

Jak donoszą media krytyczny system Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) doznał usterki, co spowodowało uziemienie i opóźnienie samolotów w całych Stanach Zjednoczonych.

FAA opublikowała specjalny komunikat, w którym poinformowała, że "zawiódł" amerykański system NOTAM (Notice to Air Mission). Inżynierowie mają pracować nad przywróceniem go do trybu online. W oświadczeniu można przeczytać: "FAA pracuje nad przywróceniem systemu Notice to Air Missions. Przeprowadzamy teraz ostateczne kontrole walidacyjne i ponownie wypełniamy system. Ma to wpływ na operacje w całym krajowym systemie przestrzeni powietrznej".

FAA przekazała także, że nakazała liniom lotniczym na wstrzymanie wszystkich odlotów krajowych do 9 rano czasu ET - ma to "umożliwić agencji sprawdzenie integralności informacji o locie i bezpieczeństwie". Dodano także, że "podczas gdy niektóre funkcje zaczynają wracać do trybu online, operacje krajowego systemu przestrzeni powietrznej pozostają ograniczone".

Reklama

Na platformie uk.flightaware liczba opóźnionych lotów wynosi aż 1 230 w samych Stanach Zjednoczonych. Ponadto odwołano w sumie 108 lotów w obrębie kraju, a także do i ze Stanów Zjednoczonych. Jak donosi portal The Verge, linia lotnia United była zmuszona do uziemienia wszystkich swoich samolotów.

Jak przekazał na Twitterze sekretarz transportu Pete Buttigieg: "był dzisiaj rano w kontakcie z FAA w sprawie awarii wpływającej na kluczowy system dostarczania pilotom informacji o bezpieczeństwie. FAA pracuje nad szybkim i bezpiecznym rozwiązaniem tego problemu, aby ruch lotniczy mógł wznowić normalne operacje i będzie nadal dostarczać aktualizacje".

FAA w ostatniej aktualizacji oświadczyła: "Normalne operacje ruchu lotniczego są stopniowo wznawiane w Stanach Zjednoczonych po nocnej awarii systemu Notice to Air Missions, który dostarcza załogom lotniczym informacje o bezpieczeństwie. Uziemienie zostało zniesione. Nadal badamy przyczynę początkowego problemu".

Czytaj na Antyweb | Używanie takich haseł to wstyd. Robiło tak naprawdę wielu urzędników

Co to jest NOTAM?

NOTAM jest krytycznym systemem, który umożliwia automatyczne przetwarzanie informacji dotyczących lotów. Głównym zadaniem tego systemu jest informowanie pilotów i personelu lotniczego o stanie lotnisk w całym kraju. W ramach funkcjonowania przekazywane są dane dotyczące m.in. zamknięcia pasów startowych, potencjalnych przeszkód, a także o lotach ważnych osób, w tym głów państw, lub też w przypadku wystąpienia problemów z radionawigacją, czy niesprawnymi światłami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: awaria | USA | samolot

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy