Peru: Ten fresk uważany był za zwykłą legendę, a oni naprawdę go znaleźli!

Grupa archeologów znalazła na terenie północnego Peru ścianę wypełnioną zaginionymi freskami, znaną jako Huaca Pintada. Ten skarb historii przez lata pozostawał legendą, jednak teraz badacze pokazali, że okazała się ona prawdą. Pozwoli poznać nieznaną część historii Ameryki Południowej.

  • Archeolodzy znali zaginiony fresk tylko z jednego czarno-białego zdjęcia zrobionego w 1916 roku. Przez ponad 100 lat nikt nie widział go na oczy.
  • Przez to wielu uważało go za zwykłą legendę lub nawet fabrykację. Aż do dziś.
  • Po czterech latach poszukiwań grupa archeologów odnalazła zaginiony fresk. Może on mieć ponad 1000 lat i zawierać w sobie nieznaną historię prekolumbijskiej Ameryki Południowej.

Legenda zaginionego fresku, która okazała się prawdą

Malowniczy fresk Huaca Pintada to wręcz mit dla archeologów. Znany był tylko z paru zdjęć, zrobionych w 1916 roku przez niemieckiego etnografa, Hansa Heinricha Brüninga. Widać było na nich 30-metrową ścianę wypełnioną niezwykłymi obrazami scen z mitów, wizerunków bogów czy wielkich wojowników. Miała znajdować się w Illimo niedaleko miasta Chiclayo.

Reklama

Fresk jednak zaginął po tym, jak grupa poszukiwaczy skarbów, z którą podróżował Brüning, zniszczyli dużą część wykopalisk. Po tym Illimo zostało zapomniane przez archeologów. Dopiero w 1978 roku po odkryciu zdjęć Brüninga rozpoczęły się poszukiwania zaginionego fresku, który wręcz rozpłynął się w powietrzu. Przez to zakładano, że był on sprytną fabrykacją.

Inaczej uważał Sam Ghavami, archeolog z Uniwersytetu we Fryburgu, który postanowił na nowo zbadać zapomniane miejsce fresku. Najpierw aż dwa lata starał się uzyskać pozwolenie na badanie terenu. Od 2019 roku wraz z drużyną peruwiańskich studentów prowadził prace poszukiwawcze. Wreszcie w 2022 udało im się natknąć się na zasypane ściany, które przypominały te ze zdjęć z 1916 roku. To był strzał w dziesiątkę, który pozwolił odsłonić zaginiony fresk Huaca Pintada.

Niezwykłe malowidła z nieznanej historii Ameryki Południowej

Odkryta na nowo ściana fresków przekroczyła najśmielsze oczekiwania archeologów. Prócz zakładanych 30 metrów ściany, znaleziono nowe panele z malowidłami o łącznej długości około 11-12 metrów. Archeolodzy uważają, że freski pochodzą z IX wieku n.e. i noszą znamiona dwóch południowoamerykańskich cywilizacji - Lambayeque i Mochica.

Same obrazy na freskach, jak i ich kolory są zaskakująco dobrze zachowane. Bez problemu można dopatrzyć się w nich elementów wierzeń religijnych. Według archeologów pokazują przywiązanie do hierarchii zbudowanej wokół kultu przodków i sił natury. Są przy tym jedynym w swoim rodzaju zapiskiem kultury prekolumbijskiej.

Prócz wielkiej wartości dla badań archeologicznych, Sam Ghavami uważa, że Huaca Pintada powinna zostać odrestaurowana i otwarta dla zwiedzających. Według niego freski są zarówno istotnym elementem historii i kultury Peru, jak i barwnym eksponatem, który mógłby być ważnym punktem dla turystów.

 

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Archeologia | badania archeologiczne | Peru
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama