Polacy coraz częściej sięgają po konopie. Do czego można wykorzystywać rośliny owiane złą sławą?
Z najnowszych danych statystycznych wynika, że coraz więcej Polaków korzysta z konopi. W jakim celu po nie sięgamy, jakie mają zastosowanie?
Konopie włókniste (zwane inaczej siewnymi) Cannabis Sativa L. od wielu lat wykorzystywane były w różnych dziedzinach życia. Mają swoje zastosowanie od branży odzieżowej przez budowlaną po spożywczą. W odróżnieniu od konopi indyjskich nie mają działania odurzającego, do czego przez ostatnie lata przyzwyczailiśmy się, słysząc nazwę "konopie".
Co można wytworzyć z konopi włóknistych?
Często wymienianym zastosowaniem Cannabis Sativa L. jest branża odzieżowa. W porównaniu do bawełny te rośliny nie wymagają dużo uwagi, najlepszych klas gleby i doskonale dają sobie radę bez nawożenia.
W przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym zastosowanie odnalazł olej konopny: - Wykorzystywany jest w lekach łagodzących oparzenia skóry, ułatwiających gojenie ran, a także w kosmetykach do skóry suchej i wrażliwej (mydła, szampony, odżywki do włosów, kremy). W medycynie alternatywnej olej z konopi zawarty jest w produktach stosowanych w aromaterapii oraz masażach - informują Przemysław Brzyski, Stanisław Fic, naukowcy z Politechniki Lubelskiej w badaniu z 2017 r.
W sektorze budownictwa mogą być z kolei z powodzeniem wykorzystywane jako materiał termoizolacyjny o bardzo dobrych właściwościach cieplno-wilgotnościowych, co również potwierdzają badania lubelskich naukowców.
Uprawa konopi i obrót środkami spożywczymi z konopi
W Polsce uprawę i sprzedaż środków zawierających konopie włókniste reguluje ustawa: - w Polsce obowiązuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, która definiuje konopie włókniste jako: "rośliny z gatunku konopie siewne (Cannabis sativa L.), w których suma zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwasu delta-9-THC-2-karboksylowego) w kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, nie przekracza 0,20 % w przeliczeniu na suchą masę". Wskazana zawartość odnosi się tylko i wyłącznie do surowca roślinnego, nie poddawanego procesom czy zabiegom technologicznym, powodującym zmianę jego składu - czytamy na stronie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piotrkowie Trybunalskim.
W Polsce obecnie do produkcji żywności można stosować nasiona z konopi włóknistych, a także środki spożywcze wyprodukowane z nasion, np. olej z nasion, mąka z nasion konopi, odtłuszczone nasiona
Dużym zainteresowaniem w branży spożywczej cieszy się olej z konopi tłoczony na zimno, zawierający kwasy omega 3 i omega 6.
W jakim celu Polacy stosują konopie?
Według badań przeprowadzonych przez ogólnopolski panel Ariadna na zlecenie Kombinatu Konopnego S.A. z października 2022 r. na próbie 1091 osób w wieku 18 lat i więcej, największa część społeczeństwa, która sięga po produkty zawierające substancję czynną CBD, robi to w celach poprawy samopoczucia, snu i nastroju. Część osób sięga po produkty konopne w celu łagodzenia bólu, poprawy koncentracji oraz... walki z nałogami - zarówno palenia jak i spożywania alkoholu. Najmniejsza grupa badanych sięga po te produkty w celu... złagodzenia kaca (głównie mężczyźni), oraz zmniejszenia nieśmiałości (obie płcie po równo).
Wszystkie badania wskazują więc na to, że Polacy chcą i coraz częściej korzystają z produktów na bazie konopi włóknistych. Aby ułatwić firmom legalną uprawę tych roślin, podkreśla się konieczność podniesienia dozwolonego progu zawartości substancji psychoaktywnej tetrahydrokannabinolu (THC) przynajmniej do 0,3 proc.
Przeczytaj także: