Polacy coraz częściej sięgają po konopie. Do czego można wykorzystywać rośliny owiane złą sławą?

Z najnowszych danych statystycznych wynika, że coraz więcej Polaków korzysta z konopi. W jakim celu po nie sięgamy, jakie mają zastosowanie?

Polacy polubili konopie
Polacy polubili konopie123RF/PICSEL

Konopie włókniste (zwane inaczej siewnymi) Cannabis Sativa L. od wielu lat wykorzystywane były w różnych dziedzinach życia. Mają swoje zastosowanie od branży odzieżowej przez budowlaną po spożywczą. W odróżnieniu od konopi indyjskich nie mają działania odurzającego, do czego przez ostatnie lata przyzwyczailiśmy się, słysząc nazwę "konopie".

Co można wytworzyć z konopi włóknistych?

Często wymienianym zastosowaniem Cannabis Sativa L. jest branża odzieżowa. W porównaniu do bawełny te rośliny nie wymagają dużo uwagi, najlepszych klas gleby i doskonale dają sobie radę bez nawożenia.

W przemyśle farmaceutycznym i kosmetycznym zastosowanie odnalazł olej konopny: - Wykorzystywany jest w lekach łagodzących oparzenia skóry, ułatwiających gojenie ran, a także w kosmetykach do skóry suchej i wrażliwej (mydła, szampony, odżywki do włosów, kremy). W medycynie alternatywnej olej z konopi zawarty jest w produktach stosowanych w aromaterapii oraz masażach - informują Przemysław Brzyski, Stanisław Fic, naukowcy z Politechniki Lubelskiej w badaniu z 2017 r.

W sektorze budownictwa mogą być z kolei z powodzeniem wykorzystywane jako materiał termoizolacyjny o bardzo dobrych właściwościach cieplno-wilgotnościowych, co również potwierdzają badania lubelskich naukowców.

Jednym z produktów, jest olejek chętnie wykorzystywany w medycynie i kosmetyce
Jednym z produktów, jest olejek chętnie wykorzystywany w medycynie i kosmetyce123RF/PICSEL

Uprawa konopi i obrót środkami spożywczymi z konopi

W Polsce uprawę i sprzedaż środków zawierających konopie włókniste reguluje ustawa:  - w Polsce obowiązuje ustawa z dnia 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii, która definiuje konopie włókniste jako: "rośliny z gatunku konopie siewne (Cannabis sativa L.), w których suma zawartości delta-9-tetrahydrokannabinolu oraz kwasu tetrahydrokannabinolowego (kwasu delta-9-THC-2-karboksylowego) w kwiatowych lub owocujących wierzchołkach roślin, z których nie usunięto żywicy, nie przekracza 0,20 % w przeliczeniu na suchą masę". Wskazana zawartość odnosi się tylko i wyłącznie do surowca roślinnego, nie poddawanego procesom czy zabiegom technologicznym, powodującym zmianę jego składu - czytamy na stronie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Piotrkowie Trybunalskim.

W Polsce obecnie do produkcji żywności można stosować nasiona z konopi włóknistych, a także środki spożywcze wyprodukowane z nasion, np. olej z nasion, mąka z nasion konopi, odtłuszczone nasiona
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Piotrkowie Tryb.

Dużym zainteresowaniem w branży spożywczej cieszy się olej z konopi tłoczony na zimno, zawierający kwasy omega 3 i omega 6.

W jakim celu Polacy stosują konopie?

Według badań przeprowadzonych przez ogólnopolski panel Ariadna na zlecenie Kombinatu Konopnego S.A. z października 2022 r. na próbie 1091 osób w wieku 18 lat i więcej, największa część społeczeństwa, która sięga po produkty zawierające substancję czynną CBD, robi to w celach poprawy samopoczucia, snu i nastroju. Część osób sięga po produkty konopne w celu łagodzenia bólu, poprawy koncentracji oraz... walki z nałogami - zarówno palenia jak i spożywania alkoholu. Najmniejsza grupa badanych sięga po te produkty w celu... złagodzenia kaca (głównie mężczyźni), oraz zmniejszenia nieśmiałości (obie płcie po równo).

Wszystkie badania wskazują więc na to, że Polacy chcą i coraz częściej korzystają z produktów na bazie konopi włóknistych. Aby ułatwić firmom legalną uprawę tych roślin, podkreśla się konieczność podniesienia dozwolonego progu zawartości substancji psychoaktywnej tetrahydrokannabinolu (THC) przynajmniej do 0,3 proc.

Przemysłowa uprawa konopi
Przemysłowa uprawa konopi123RF/PICSEL

Przeczytaj także:

Zaćmienie Słońca. Fascynujący spektakl przyrody AFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas