Popraw kondycję na wiosnę!
Uzyskanie wysokiego poziomu sprawności fizycznej to cel każdego, kto prowadzi aktywny tryb życia. Pomocne w poprawie wydolności fizycznej i umiejętności ruchowych okazują się nie tylko odpowiednie plany treningowe i pełne zaangażowanie w ich wykonywaniu.
Podstawę zawsze powinno stanowić dostarczenie organizmowi odpowiednich składników odżywczych, które umożliwiają realizację wybranej sportowej pasji. Bogactwo takich substancji odnaleźć można w kurzych jajach, które od wieków uważane są za najbardziej wartościową żywność.
Mózg w dobrej formie
Przygodę ze sportem bardzo często weryfikuje wynik pierwszego starcia z własnymi słabościami i ograniczeniami fizycznymi. Niezależnie od wyjściowego stopnia wytrenowania, warto mieć świadomość, że trudności te pojawią się prędzej, czy później. To, czy zostaną przezwyciężone zależy tylko od charakteru człowieka, a co za tym idzie siły ludzkiego mózgu.
- Dokonując dobrych wyborów żywieniowych, można świadomie wspierać jego działanie poprzez zapobieganie powstawania stanów zapalnych w organizmie oraz poprzez pozytywne oddziaływanie na funkcje poznawcze. Utrzymanie sprawności własnego mózgu przez długie lata możliwe jest dzięki obecności choliny w codziennym jadłospisie - podkreśla Katarzyna Biłous, konsultant marki Farmio, dietetyk, ekspert ds. żywienia sportowców. Bardzo duże ilości tego składnika odnaleźć można w kurzych jajach - w 100 g jest aż 251 mg choliny.
Nowa sylwetka
Kształtowanie sprawności fizycznej wiąże się nierozerwalnie ze zmianą masy ciała. W zależności od intensywności treningów oraz stosowania prawidłowych strategii żywieniowych, tkankę tłuszczową, którą spalamy, stopniowo zastępuje tkanka mięśniowa. Dlatego wraz ze wzrostem poziomu aktywności fizycznej rośnie konieczność spożywania białka w większej ilości.
- Osoby o niskiej aktywności fizycznej powinny spożywać 0,8 g białka na każdy kilogram swojej wagi codziennie, a wyczynowi sportowcy już 1,6 do 1,8 grama białka. Oprócz ilości liczy się również jakość spożywanych protein - mówi konsultant.
Obecność dużej ilości leucyny, determinantu procesu tworzenia tkanki mięśniowej, zaspokaja zwiększone zapotrzebowanie organizmu podczas kształtowania nowej sylwetki oraz regeneracji mięśni po treningu. Co więcej, pełnowartościowe białko jaja na dłużej pozostawia uczucie sytości, dzięki czemu możliwa jest redukcja masy ciała w okresie przygotowawczym przed naprawdę intensywnym planem treningowym.
Zdrowie na co dzień
- Warto pamiętać, że na nasze zdrowie i poziom sprawności fizycznej wpływ ma nie tylko odpowiedni skład i zbilansowanie naszych posiłków, ale również jakość produktów, których użyjemy do ich przygotowania. Szczególnie osoby dbające o dobrą kondycję powinny dokonywać codziennych wyborów produktów spożywczych z myślą o konsekwencjach, jakie mogą ze sobą nieść - podkreśla Katarzyna Biłous.
W trosce o zdrowie warto decydować się na produkty spożywcze dobrej jakości, ze sprawdzonego źródła, przebadane, prawidłowo i czytelnie oznaczone. Mamy wówczas pewność, że nie zawierają substancji niedozwolonych, szkodliwych dla naszego organizmu.
W ostatnim czasie media alarmują nas o różnych przypadkach nieprawidłowości w hodowli zwierząt, w tym nadużywania antybiotyków. Jak wiemy środki te niewłaściwie stosowane mogą przenikać, np. do jaj, które stanowią ważny składnik diety osób uprawiających sport, a za ich pośrednictwem do naszego organizmu, powodując różne negatywne skutki, przed wszystkim antybiotykoodporność.
Oznacza to, że w razie zachorowania zmniejszają się nasze możliwości walki z chorobotwórczymi patogenami, a czas trwania rekonwalescencji znacznie się wydłuża. Skutkiem takiej sytuacji jest duże osłabienie organizmu, przerwa w treningach oraz spadek tak długo wypracowywanej sprawności fizycznej. Świadomość takich konsekwencji powinna zachęcić osoby aktywne fizycznie do sprawdzania, czy producenci żywności wdrożyli odpowiednie systemy kontroli, które weryfikują brak tego typu zanieczyszczeń w produktach.