Rozgrzewka przed siłownią - jak wykonać ją prawidłowo?

Rozgrzewka jest nieodłącznym elementem każdej dyscypliny sportowej. Wiele osób bardzo często o tym zapomina lub wykonuje ją w sposób nieprawidłowy, może to grozić kontuzją, która skutecznie wykluczy nas z aktywności na wiele dni, a nawet tygodni. Rozgrzewka przed treningiem siłowym ma dość specyficzny charakter, jak prawidłowo ją wykonać i jakich błędów unikać?

Podczas rozgrzewki przed ćwiczeniami siłowymi można popełnić wiele błędów...
Podczas rozgrzewki przed ćwiczeniami siłowymi można popełnić wiele błędów...INTERIA.PL

Krok pierwszy Na samym początku należy przygotować do wysiłku układ krwionośny. Doskonale sprawdzi się tu dowolne urządzenie aerobowe - rower, orbitrek lub bieżnia.

Wysiłek powinien trwać około 10 minut i charakteryzować się stopniowym zwiększaniem intensywności, tak, by ostatnie 4 - 5 minut oscylowało w okolicy 80 - 85 % tętna maksymalnego. Na tym etapie wstępnie przygotowujemy również nasze stawy do właściwego treningu.

Krok drugiPolega na wykonywaniu prostych ruchów w stawach. Tu jednak uwaga - nie chodzi o krążenia czy wymachy, na które organizm jeszcze nie jest przygotowany i które mogą negatywnie wpływać na stabilizację podczas właściwego treningu prowadząc do kontuzji.

Wspomniane proste ruchy to ugięcia w stawach łokciowych i kolanowych, wznosy na palce, "szrugsy" czyli wznoszenia ramion. Powinny one mieć neutralny i dość spokojny charakter. Ten etap nie powinien zająć więcej niż 3 - 4 minuty.

Krok trzeci To część funkcjonalna, polega na wykonywaniu ruchów, które będą elementem właściwego treningu. Biorąc pod uwagę, że dwa najpopularniejsze podziały treningów na siłowni to trening całego ciała i trening dzielony, rozgrzewka funkcjonalna powinna wyglądać następująco:

1. w przypadku treningu dzielonego:

Wybieramy najbardziej złożone, wielostawowe ćwiczenie, które pojawia się w planie, np.: przysiady, martwy ciąg czy wyciskanie na klatkę piersiową. Zaczynamy od wykonania około 15 ruchów samym gryfem, następnie zwiększamy obciążenie, tak, by stanowiło około 50 % zakładanego ciężaru treningowego w pierwszej serii i wykonujemy około 10 ruchów. Następnie zwiększamy obciążenie wysiłkowe o 10 % i wykonujemy 8 ruchów. Każde kolejne dodane obciążenie to mniejsza ilość powtórzeń. Łączna ilość serii rozgrzewkowych powinna oscylować w okolicy 5 i schematycznie wyglądać następująco:

- 50% obciążenia - 10 powtórzeń

- 60% obciążenia - 8 powtórzeń

- 70% obciążenia - 6 powtórzeń

- 80% obciążenia - 4 powtórzenia

- 90% obciążenia - 2-3 powtórzenia

2. w przypadku trening całego ciała:

Założenie jest dość podobne, jak w przypadku treningu dzielonego, tu jednak należy wybrać 2 - 3 wielostawowe ćwiczenia na największe grupy mięśniowe. Np.: wciskanie na klatkę piersiową, wiosłowanie na plecy i przysiady. Ponownie zaczynamy rozgrzewkę od wykonania 10 ruchów samym gryfem w każdym z 2 - 3 ćwiczeń. Następnie, ponownie zwiększamy obciążenie i zmniejszamy ilość powtórzeń, w tym wypadku jednak, z uwagi na większą ilość ćwiczeń, wystarczą 3 serie. Schematycznie wygląda to następująco:

- 50 % obciążenia - 10 powtórzeń dla wszystkich 2 - 3 ćwiczeń

- 70% obciążenia - 6 - 7 powtórzeń dla wszystkich 2 - 3 ćwiczeń

- 90% obciążenia - 3 - 4 powtórzenia dla wszystkich 2 - 3 ćwiczeń

Wydawać się może, że powyższe schematy prezentują typowy trening z progresją obciążenia. Błąd. Należy pamiętać, że obciążenie treningowe zaczyna się od 100% danego treningu w pierwszej serii. Niezależnie czy pracujemy stałym ciężarem (wspomniane 100%) dla wszystkich serii czy zwiększamy obciążenie dla kolejnych serii (np. 100%, 110 %, 120%, 130%), tego rodzaju rozgrzewka będzie odpowiednia.

Dwa najpopularniejsze błędy podczas rozgrzewki:

- Rozciąganie przed treningiem - ta forma, zwłaszcza w wykonaniu dynamicznym, osłabia stabilizację, co grozi kontuzją podczas właściwego treningu. Stretching zawsze powinien odbywać się po treningu siłowym.

- Wymachy i krążenia - tu efekt jest podobny, jak podczas rozciągania, po pierwsze: może dojść do osłabienia stabilizacji w obrębie stawów, a po drugie - dynamiczne ruchy w dużym zakresie mogą już na tym etapie przyczynić się do kontuzji w obrębie więzadeł, które nie są jeszcze właściwie przygotowane do wysiłku.

Jacek Bilczyński Fit&Lifestyle Coach Dołącz do Jacka na portalu Facebook

Jacek Bilczyński - ekspert InteriiINTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas