Silos rakietowy wystawiony na sprzedaż. Cena zadziwia!

Poszukując domu lub mieszkania na sprzedaż można natknąć się na przedziwne ogłoszenia w serwisach internetowych. Jedną z najnowszych perełek jest dawny kompleks rakietowy w Stanach Zjednoczonych. Okazuje się, że wojskowy silos wcale nie jest tak drogi, jak mogłoby się wydawać!

Niepozornie wyglądające betonowe wejście, które możemy znaleźć na niewielkiej, kwadratowej działce w amerykańskim Kansas, skrywa przejście prowadzące do doprawdy wyjątkowego miejsca - dawnej wyrzutni rakiet balistycznych.

Silos o powierzchni około 640 metrów kwadratowych należał swego czasu do amerykańskiej armii, która przechowywała w nim pociski Atlas-F. Po zatankowaniu rakiety jej wystrzelenie zajmowało zaledwie kilka minut. W całych Stanach Zjednoczonych stworzono łącznie 72 takie miejsca startowe - niektóre z nich zostały zniszczone podczas niespodziewanych eksplozji pocisków.

Reklama

Podziemne kompleksy zostały zaprojektowane w taki sposób, aby również wytrzymać potencjalne uderzenie nuklearne. Co ciekawe, są to jedne z najsilniejszych konstrukcji, jakie kiedykolwiek zbudował człowiek. Z wiadomych przyczyn tak ważne strategicznie punkty musiały być odpowiednio zabezpieczone.

Dzisiaj jeden z takich obiektów wystawiono na sprzedaż. Oprócz wspomnianej ochrony atomowej gwarantuje on dostęp do bieżącej wody, elektryczności i kanalizacji, co w przypadku tego typu konstrukcji wcale nie jest oczywistością.

W 1960 roku zbudowanie pojedynczego kompleksu kosztowało aż 15 milionów dolarów, czyli w przeliczeniu 61 milionów złotych. W związku ze spadkiem siły nabywczej pieniądza odpowiadałoby to dzisiejszym 110 milionom dolarów (447 milionom złotych)

Za ile więc można kupić obecnie taki silos rakietowy? Otóż za zaledwie 380 000 dolarów, czyli w przeliczeniu za lekko ponad półtora miliona złotych. Trzeba przyznać, że w porównaniu do kosztów budowy nowego obiektu jest to wyjątkowo niska kwota. Natomiast same możliwości jego zagospodarowania ogranicza jedynie wyobraźnia kupującego...

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bunkier | schrony przeciwatomowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy