Strefy czasowe i Nowy Rok. Kto go wita najszybciej, a kto najpóźniej?

Korki od szampana regularnie, co godzinę, wystrzeliwują w różnych częściach świata. Polska znajduje się w jednej ze środkowych stref czasowych. Oznacza to, że w momencie, gdy Polacy robią ostatnie zakupy i zaczynają nakrywać do stołów, w innych częściach globu ludzie właśnie witają Nowy Rok albo jeszcze śpią. Gdzie Nowy Rok jest najszybciej i kto świętuje ostatni? Dla ułatwienia wszystkie strefy czasowe zostaną przedstawione w Uniwersalnym Czasie Koordynowanym (UTC).

Nowy Rok najszybciej witają mieszkańcy Kiribati na Oceanie Spokojnym. Najpóźniej świętują mieszkańcy amerykańskich Hawajów.
Nowy Rok najszybciej witają mieszkańcy Kiribati na Oceanie Spokojnym. Najpóźniej świętują mieszkańcy amerykańskich Hawajów. 123RF/PICSEL

Kto pierwszy wita Nowy Rok?

31 grudnia o godzinie 11:00 czasu polskiego daleko na wschodzie pierwsi ludzie zaczynają świętować Nowy Rok. Są to mieszkańcy niewielkiego wyspiarskiego państwa Kiribati.

Już godzinę później północ wybija na innych pacyficznych wyspach - Tonga i Samoa. Wtedy również zaczynają świętować mieszkańcy Wyspy Feniksa (także obywatele Kiribati). Po kwadransie dołączają do nich Nowozelandczycy z Wyspy Chatam.

O 13:00 czasu polskiego świętuje reszta Nowej Zelandii, a także m.in. Fidżi, Tuvalu Wake czy Wyspy Gilberta. Pierwsze godziny Nowego Roku są więc zarezerwowane dla wyspiarzy ze strefy czasowej UTC+12:00.

A kto pierwszy wita Nowy Rok na kontynencie? Okazuje się, że są to Rosjanie z dalekiego wschodu (m.in. z półwyspu Czukockiego). Świętują w tej samej chwili, co Nowozelandczycy.

W następnej strefie czasowej UTC+11:00 znajdują się m.in. rosyjska Jakucja, Mikronezja czy Wyspy Salomona. W tych okolicach składa się już życzenia noworoczne, podczas gdy w Polsce jest dopiero 14:00.

Do Australijczyków ze wschodu kontynentu, których świętowanie często jest pokazywane w telewizji, północ dociera o godzinie 15:00 czasu polskiego. Pierwsi zaszczytu wkroczenia w Nowy Rok dostąpią m.in. mieszkańcy Sydney i Queensland (UTC+10:00). W tym samym czasie północ wybije również w środkowowschodniej Rosji, Mikronezji czy Papui-Nowej Gwinei.

Pół godziny później imprezę zaczynają Australijczycy z centralnej części kontynentu.

Strefy czasowe i Nowy Rok godzina po godzinie

Wspomniane już zostały kraje ze stref czasowych od UTC+14:00 do UTC+10:00. To one pierwsze witają Nowy Rok. Kto jest następny?

Gdy w Polsce wbija godzina 16:00, północ zaczynają świętować kraje azjatyckie leżące w strefie czasowej UTC+09:00. Wśród nich są: Japonia, Korea Północna, Korea Południowa i wschodnia część Indonezji.

Godzinę później (UTC+08:00) Nowy Rok wkrada się w głąb Azji. Wielka uroczystość rozpoczyna się m.in. w Chinach, Filipinach, Malezji, Rosji (w Irkucku i w Buriacji) i Tajwanie. Świętują też ostatni Australijczycy z zachodniej części kontynentu.

W strefie czasowej UTC+07:00 leżą m.in. zachodnia część Indonezji i Mongolii, Tajlandia, Wietnam, Laos i Kambodża, a także środkowo-zachodnia azjatycka część Rosji. Gdy u nich rozpoczynają się uroczystości, w Polsce jest godzina 18:00.

Nowy Rok godzina po godzinie wybija m.in. w Rosji. Ten kraj leży na przecięciu kilkunastu stref czasowych. Dlatego też, gdy w Polsce jest godzina 19:00, północ wybija w wielu azjatyckich regionach tego kraju, w tym w Kraju Ałtajskim, Nowosybirsku, Omsku i Ałtaju). Wraz z nimi w strefie UTC+06:00 leżą też Bangladesz, Bhutan, Kirgistan i środkowowschodnie terytorium Kazachstanu.

Już pół godziny później (UTC+05:30) świętuje najliczniejszy kraj świata - liczące około 1,5 miliarda ludzi Indie. Ten kraj jako jedyny wprowadził strefy czasowe, które dzieli jedynie 30 minut.

Gdy w Polsce jest godzina 20:00, północ nastaje w znajdujących się w strefie czasowej UTC+05:00 krajach z Bliskiego Wschodu, w tym Kazachstanie, Tadżykistanie, Turkmenistanie i Uzbekistanie.

60 minut później (UTC+04:00) Nowy Rok witają również Zjednoczone Emiraty Arabskie, Gruzja, Armenia i Azerbejdżan. W Polsce jest wtedy godzina 21:00, a większość ludzi zbiera się, by wspólnie świętować zakończenie roku.

Gdy w Polsce jest już 22:00, Nowy Rok dociera do krajów arabskich (m.in. Kataru i Arabii Saudyjskiej), wschodnich terytoriów Afryki (m.in. Sudanu, Somalii, Etiopii, Madagaskaru) i Europy (Białorusi, Turcji oraz całej europejskiej części Rosji oprócz Kaliningradu). Na tych obszarach obowiązuje strefa czasowa UTC+03:00.

Następnie Nowy Rok w pełni wkracza do Europy. Strefa czasowa UTC+02:00 obejmuje wschód kontynentu, m.in. Ukrainę, kraje bałtyckie, kraje nordyckie oraz Bałkany. Świętują też kraje afrykańskie (RPA, Zimbabwe, Malawi, Egipt czy Rwanda). Wtedy też imprezują ostatni mieszkańcy Rosji z obwodu Kaliningradzkiego.

W Polsce zimą obowiązuje następna w kolejności strefa czasowa UTC+01:00. Razem z nami świętuje większość Europy Zachodniej oraz zachodnie terytoria Afryki (m.in. Kamerun, Kongo czy Nigeria).

Gdy w Polsce cichną ostatnie fajerwerki, Nowy Rok dociera do wysuniętych najdalej na zachód części Afryki (m.in. Wybrzeża Kości Słoniowej, Togo, Sierra Leone czy Maroko). Wtedy też życzenia składają sobie Europejczycy z półwyspu Iberyjskiego (Hiszpania, Portugalia) oraz Brytyjczycy i Islandczycy. Kraje te obejmuje strefa czasowa UTC±00:00.

W strefie UTC-01:00 znajdują się wschodnie tereny Grenlandii, Republika Zielonego Przylądka i należące do Portugalii wyspy Azory. Gdy tam wybija północ, w Polsce jest godzina 2:00.

W jakich godzinach Nowy Rok świętują kraje Ameryki Północnej i Południowej?

O godzinie 3:00 czasu polskiego Nowy Rok oficjalnie wkracza na tereny Ameryki Południowej. Dokładniej - do leżących na Atlantyku wysp Brazylii. Obejmuje je strefa czasowa UTC-02:00. Godzinę później (UTC-03:00) świętują wschodnie regiony Brazylii, Urugwaj, Argentyna i Grenlandia.

W strefie czasowej UTC-04:00 leży większość krajów Ameryki Południowej oraz wschodnie regiony Kanady (m.in. Quebec). Gdy te okolice rozpoczynają świętowanie, w Polsce jest godzina 5:00.

Od godziny 6:00 czasu polskiego życzenia noworoczne zaczynają sobie składać mieszkańcy Ekwadoru, Jamajki, Kolumbii czy Peru. Wtedy również rozpoczynają się uroczystości we wschodniej części USA i Kanady, które leżą w strefie czasowej UTC-05:00.

Przez kolejne 3 godziny północ wybija w coraz bardziej wysuniętych na zachód regionach USA, Kanady i Meksyku (w strefach od UTC-06:00 do UTC-08:00). Gdy Nowy Rok dociera na zachód kontynentalnej części USA, w Polsce jest już 9:00 1 stycznia.

Kto wita Nowy Rok najpóźniej?

O godzinie 10:00 czasu polskiego życzenia składają sobie mieszkańcy Alaski.

W ostatnich strefach czasowych (od UTC-10:00 do UTC-12:00) mieszkają ludzie, którzy witają Nowy Rok najpóźniej. Są to Hawajczycy i ludność z okolicznych wysp.

Nowy Rok najpóźniej dociera do niezamieszkałych Wysp Bakera. Gdy tam wybija północ, w Polsce jest już godzina 11:00, 1 stycznia.

Od czego zależą strefy czasowe?

Strefy czasowe zależą od współrzędnych geograficznych, które nazywa się południkami. Choć wielu uważa je za niepotrzebny wymysł, zostały stworzone po to, by pomóc ludziom w sprawnym przemieszczaniu się i funkcjonowaniu.

Wartości południków są wyrażane w stopniach. Przyjęło się, że co 15 stopni przechodzi się w nową strefę czasową. Obliczono to na podstawie prędkości, z jaką promienie słoneczne poruszają się po powierzchni kuli ziemskiej (15 stopni w ciągu 1 godziny).

Dzięki strefom czasowym jest możliwe ujednolicenie sposobu liczenia czasu na całej Ziemi. Wprowadzono je w 1884 roku. Wcześniej każde miasto miało swój wewnętrzny czas.

Do dziś nie wszystkie kraje stosują się to tych zasad. Przez to np. na granicy Indii i Chin występuje 2,5-godzinna różnica czasu.

Stracił obie ręce w wypadku. Pobił rekord Guinnessa autem wyścigowym INTERIA.TVInteria.tv
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas