Superfood. Ściema, czy cudowne jedzenie?

"Superfood" to produkty, którym przypisuje się niezwykłe właściwości odżywcze, i sukces marketingowy. Według British Dietetic Association (BDA), 61 proc. osób kupiłoby konkretny produkt, tylko, dlatego, że został uznany za "superfood".

as
as123RF/PICSEL
Superfood - cudowne jedzenie, czy chwyt marketingowy?123RF/PICSEL

Jarmuż, nasiona chia, borówki - każdego roku na liście superfoods pojawia się nowa lista produktów, którym przypisuje się nadzwyczajne działanie odżywcze. Wraz z pojawieniem się tej spożywczej metki rozgorzała dyskusja o faktycznej skuteczności tych super produktów.

Statystyki pokazują, że kupujemy trzy razy więcej komosy ryżowej, chętniej sięgamy po jarmuż i jemy trzy razy tyle migdałów niż jeszcze pięć lat temu. Określenie "superfoods" działa jak magnez na konsumentów. Głównym argumentem, który przemawia za ich skutecznością są antyoksydanty.

Nieustająca debata na temat istotnego wpływu niektórych pokarmów w walce z takimi chorobami jak miażdżyca, czy rak skłoniła badaczy do przyjrzenia się właściwościom zdrowotnym jagód, które jako pierwsze zyskały miano super pożywienia.

W trakcie badania pięć kobiet poproszono o regularne spożywanie codziennej porcji jagód. Badacze z uniwersytetu w Newcastle, którym przewodził profesor Mark Birch-Machin chcieli sprawdzić ich wpływ na poziom stresu oksydacyjnego w organizmie.

Z badań i testów kontrolnych wynika, że po upływie ośmiu tygodni poziom stresu oksydacyjnego w ciałach badanych kobiet były niższy niż przed eksperymentem. Badania wykazały, że przynajmniej w przypadku jagód ich popularność jest uzasadniona.

W dobie poszukiwania coraz to nowych produktów, sięgnięto również po zapomniany jarmuż. Ten za sprawą jego sławnych miłośniczek zyskał również sławę. Ale nie przypadkowo. Jarmuż jest uważany za bardzo pożywne warzywo zawierające silne przeciwutleniacze i właściwości przeciwzapalne. Jest bogatym źródłem witaminy K, witaminy C, karotenoidów (betakarotenu, luteiny, zeaksantyny), a także wapnia.Podobnie jak brokuły i inne warzywa kapustowate zawiera sulforafan, związek posiadający właściwości przeciwnowotworowe. Jarmuż jest również doskonałym źródłem żelaza. Jak widać nie są to produkty nowe, a po prostu zapomniane... I tak większość owoców i warzyw mogłaby zyskać miano "superfood".

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas