W Katarze powstanie stadion przypominający gigantyczny namiot

​Stadion Al Bayt, przypominający ogromny namiot nomadów rozstawiony na pustyni, to kolejny duży obiekt, który zostanie oddany do użytku na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2022 r., które odbędą się w Katarze.

Za projekt stadionu Al Bayt odpowiada firma Dar Al-Handasah. Al Bayt będzie jedną z głównych aren Mistrzostw Świata - odbędzie się na nim mecz otwarcia, a także kolejne mecze grupowe, aż do półfinałów. Całkowita pojemność stadionu to 60 000 miejsc.

Projekt stadionu został zainspirowany namiotem Bayt al sh'ar, używanym przez nomadów, którzy żyją na katarskich pustyniach od tysiącleci. Obiekt będzie miał stalowy szkielet, na którym zostanie rozpięty namiot z politetrafluoroetylenu (PTFE). Stadion będzie wyposażony w rozsuwany dach, który pozwoli złagodzić lokalne upały, jeżeli temperatury będą za wysoki.

"Tradycyjnie, namioty plemion i rodzin koczowniczych w Katarze można było rozpoznać po czarnych pasach, takich jak te na charakterystycznej zewnętrznej stronie areny, a także po żywych wzorach, które powitają kibiców po wejściu na stadion. Oprócz tego, że projekt namiotu przyciąga wzrok, jest on również bardzo praktyczny. Cień zapewniany przez konstrukcję namiotu i jego chowany dach uzupełniają technologie chłodzenia stadionu, pomagając utrzymać komfortową temperaturę wewnątrz bez zużywania dodatkowej energii" - czytamy w komunikacie Qatar Supreme Committee for Delivery & Legacy.

Reklama

Po zakończeniu Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej, połowa krzesełek zostanie usunięta ze stadionu i ponownie wykorzystana w innych obiektach sportowych. Górna część stadionu zostanie przekształcona w pięciogwiazdkowy hotel, a reszta przemieni się w centrum handlowe. Dodatkowo, cały kompleks będzie zawierał szpital medycyny sportowej, park, ścieżki biegowe i rowerowe, place zabaw, kawiarnie i restauracje.

Al Bayt to kolejny projekt niezwykłego stadionu przygotowywanego na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2022 r.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy