Walka klasyki ze współczesnością
Od dawna wiadomo, że diabeł tkwi w szczegółach. To one stanowią o wyglądzie całości. Ta sama zasada sprawdza się w przypadku doboru garderoby – dodatki, które mogą wydawać się nieistotne, wpływają na całokształt.
Dodatki mogą wizualnie zmienić sylwetę, zapewnić wygodę lub wręcz przeciwnie - sprawić, że nawet najlepiej dobrane ubrania staną się niekomfortowe i mało eleganckie. Trudną decyzją może okazać się nawet wybór pomiędzy tak podstawowymi dodatkami jak pasek i szelki. Szczególnie w przypadku panów o nieco większych gabarytach.
Dobierając strój, zwracamy przede wszystkim uwagę na to, jak wszystkie jego elementy komponują się ze sobą. Często jednak nawet najlepiej dobrane ubrania mogą ze sobą nie współgrać. A wszystko to za sprawą dodatków - to właśnie one dopełniają całość i wpływają na ogólny wygląd. Mają także za zadanie podnieść komfort noszenia naszych ulubionych ubrań i często tuszują ich mankamenty. Tak jest w przypadku pasków i szelek. Każdy z tych dodatków ma na celu jedno: przytrzymanie spodni na właściwym miejscu. Jednak niewielu panów wie o tym, że obydwie te części garderoby powinniśmy dobierać nie według upodobań, lecz w zależności od stroju, jaki mamy zamiar założyć.
Przyzwyczajenie nie dla każdego
Nowoczesny mężczyzna przyzwyczajony jest do noszenia pasków. Stanowią one nieodłączny element garderoby. Szelki natomiast często postrzegane są jako relikt przeszłości, który w tym momencie noszą przede wszystkim starsi mężczyźni. Pasek ma wiele zalet, chociażby takich jak łatwość założenia czy swoboda ruchów w górnych partiach ciała. O wiele prościej jest znaleźć w sklepach odpowiadający nam rozmiar paska, kolor czy materiał, z którego jest wykonany. Trzeba jednak ostrożnie dopasowywać go do sylwetki.
- Pasek nie jest polecany panom o większych rozmiarach, ponieważ często się zsuwa i podkreśla okrągłe kształty brzucha. Pozostając na miejscu, wcina się w ciało i eksponuje zbędne fałdki - tłumaczy Ewa Pabich, która od 15 lat "ubiera" mężczyzn o większych gabarytach.
Jeśli jednak decydujemy się na pasek, należy pamiętać, aby odpowiednio go dobrać.
- Przede wszystkim pasek nie może być za długi. Jego koniec nie może zwisać - musi jedynie swobodnie wystawać ze szlufki. Kolor paska powinien być dobrany do butów, spodni, a w przypadku garnituru - do guzików marynarki. Idealnie dobrany pasek powinien być tego samego koloru i z tego samego materiału co buty. Jego klamra musi być stonowana, niezbyt duża i kolorystycznie dopasowana do innych metalowych elementów stroju, takich jak spinki do mankietów i zegarek - doradza właścicielka sieci sklepów Big&Tall.
Szelki szelkom nierówne
Dostępne na dzisiejszym rynku szelki dzielą się na dwa rodzaje. Puszysty mężczyzna może do swojego stroju dobrać szelki klasyczne lub współczesne. Model klasyczny to ten zapinany na guziki, wykonany z nierozciągliwego materiału box-cloth. Wymaga on noszenia specjalnego rodzaju spodni, który zamiast szlufek posiada wszyte od wewnątrz guziki, służące do podtrzymania szelek. Szelki współczesne to te wygodniejsze - rozciągliwe. Pozwalają one na dopasowanie ich do każdego fasonu spodni, ponieważ mają specjalne żabki.
- Szelki, zarówno te klasyczne, jak i współczesne, komponują się przede wszystkim z eleganckimi strojami, takimi jak frak czy klasyczny garnitur. Dodają im elegancji i znacznie poprawiają wygląd całości, szczególnie przy większych rozmiarach garderoby. Podtrzymują one nie tylko spodnie, ale także koszule, które dobrze się wtedy układają. O wiele bardziej niż pasek pasują do kamizelki, która nie załamuje się na linii pasa. Ale pasują nie tylko do formalnych strojów - noszone na co dzień do koszulki polo czy swetrów, dodają stylu i zapewniają większy komfort - mówi Ewa Pabich.
Przy wyborze odpowiednich szelek ważna jest ich kolorystyka. Ekstrawagancji dodadzą szelki wzorzyste lub w krzykliwych kolorach. Kiedy jednak nie lubimy przyciągać spojrzeń na ulicy, najbardziej odpowiednie będą szelki dostosowane do koloru koszuli, na której je nosimy. - Ważne jest również odpowiednie dobranie modelu spodni do rodzaju szelek. Te klasyczne mogą wymagać od nas odcięcia szlufek w ulubionych spodniach i przyszycia guzików od wewnętrznej strony - dodaje Ewa Pabich.