Weekend z Caldwellem, Usobiagą i Baranowską
Takiego spotkania z największymi wspinaczami Świata nie da się przegapić! Tylko podczas Krakowskiego Festiwalu Górskiego będziecie mogli porozmawiać z nimi wszystkimi.
Drugiego dnia festiwalu (sobota, 5 grudnia) cykl spotkań ze wspinaczami rozpocznie Kinga Baranowska.
Wejście dla Wandy RutkiewiczNajlepsza polska himalaistka przez godzinę będzie opowiadać o swoich wyprawach. O 16.45 w Sali Głównej Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie będzie mówić m.in. o swoim najnowszym trofeum - zdobyciu trzeciej góry świata - Kangchendzöngi. Koniecznie musicie posłuchać, co o szczycie, który ponoć "nie lubi kobiet" myśli Kinga Baranowska - jedna z pięciu przedstawicielek płci pięknej, którym udało się go zdobyć. Warto wiedzieć, że swoje wejście na Kangchendzöngę Kinga zadedykowała Wandzie Rutkiewicz, która zginęła na jej stokach 17 lat temu.
Mistrz onsajtu
Po himalajskich emocjach wywołanych opowieściami Baranowskiej warto zostać na spotkanie z Patxi Usobiagą (5 grudnia o 18.15 w Sali Głównej). Mistrz Świata we wspinaczce sportowej i jeden z najlepszych na świecie wspinaczy skalnych opowie, jak zdobywał najtrudniejsze drogi wspinaczkowe: 3x 9a+ (Realization, La Rambla, La Novena Enmienda), kilkanaście 9a, kilka 8c OS, a także jak dokonał pierwszego w historii onsajtu na drodze 8c+! Nie zabraknie także wspomnień ze sztucznych form: dwóch wygranych w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata w konkurencji prowadzenie w 2006 i 2007 r. oraz bieżącej rywalizacji z Adamem Ondrą. Ze wspinaczem będzie można się także spotkać następnego dnia - w niedzielny poranek (6 grudnia o 10.30 w sali nr 8 w Pawilonie Sportowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie) przeprowadzi trening wspinaczkowy.
Wszechstronny wspinacz
Sobotnie spotkania ze wspinaczami zakończą się prelekcją Tommy'ego Caldwella. Amerykanin jest specjalistą od wspinania sportowego i wielkościanowego. Na swoim koncie ma zarówno pierwsze przejścia sportowych ekstremów w Stanach - legendarnej Kryptonite 5.14c/d (9a) w 1999 r. i Flex Luthor 5.15a (9a+) w 2003 r., a także absolutnie topowe osiągnięcia wielkościanowe - przejścia klasyczne na słynnym El Capitanie w Yosemite. Niekwestionowanym osiągnięciem Caldwella jest bez wątpienia uklasycznienie 25-wyciągowej Dihedral Wall (pierwotnie VI 5.9 A2) w 2004 r. Przejście uznano wówczas za najtrudniejszy klasyczny bigwall (jako pierwsza na ścianie otrzymała stopień 5.14a). Sam Caldwell wartościował je jednak dużo wyżej niż swoje dotychczasowe wspinaczki w Yosemite (Lurking Fear VI 5.13c, Muir Wall VI 5.13c, West Buttress VI 5.13c, Salathé Wall VI 5.13b, Zodiac VI 5.13d).
Mikstowy specjalista
Ostatnie spotkanie z cyklu - z Rafałem Sławińskim - specjalistą od wspinaczki lodowej i drytoolowej odbędzie się w niedzielę o 16.30 (w Sali Głównej). Sławiński ma w dorobku ogromną ilość przejść w Kanadyjskich Górach Skalistych, w tym także wytyczenie nowych dróg (na północno-wschodniej ścianie Mount Chephren czy także północno-wschodniej ścianie Mount Andromeda). Obecnie Rafał Sławiński należy do najlepszych wspinaczy mikstowych i lodowych na kontynencie amerykańskim. Jego specjalnością były ekstremalnie trudne drogi mikstowe. Był jednym z prekursorów dry-toolingu. W latach 1999-2003 wielokrotnie wygrywał poważne zawody wspinaczkowe, w tym najważniejsze amerykańskie zawody we wspinaczce lodowej i mikstowej - Ouray Ice Festival rozgrywane co rok w Ouray, Colorado, USA.