Wspinaczka

Wspinaczka to bardzo zróżnicowana dyscyplina, balansująca na granicy sportu wyczynowego, zawodowego, amatorskiego, rekreacji i turystyki kwalifikowanej, może to być po prostu forma spędzania wolego czasu, wszystko w zależności od podejścia uprawiającej ją osoby.

Wspinać się można w wielu miejscach
Wspinać się można w wielu miejscachINTERIA.PL

O wspinaniu, a raczej o górach, głośno jest również przy okazji wypadków mających w nich miejsce, którym w większości przypadków ulegają osoby nieprzygotowane odpowiednio do ich odwiedzania, amatorzy mocnych wrażeń, bez wyobraźni, doświadczenia i przeszkolenia.

Rzadziej wspinaczka kojarzona jest z zawodami sportowymi, z wspinaczką skałkową, rekreacyjną, rodzinną, z coraz bardziej popularnym boulderingiem (wspinaczka na głazy), zdobywaniem mostów, murków i bunkrów, sztucznych ścianek w odpowiednio przygotowanych centrach, halach wspinaczkowych usytuowanych w samych sercach miast, niekiedy tuż obok naszego miejsca zamieszkania.

Może warto jest zainteresować się tą dyscypliną?

Tak na prawdę prawie każdy może ją uprawiać, nie wymaga ona szczególnych umiejętności i predyspozycji fizycznych, wystarczy podstawowe przeszkolenie obejmujące zagadnienia z zakresu bezpieczeństwa i niezbędnych czynności, które można odbyć u uprawnionego instruktora już w trzy dni.

Jedną z odmian wspinania się są zawody we wspinaczce sportowej, będące rywalizacją pomiędzy wspinającymi się zawodnikami, najczęściej mające miejsce na sztucznych obiektach wspinaczkowych - ściankach wspinaczkowych, murkach oraz niekiedy na skałach.

Rozgrywane są w trzech podstawowych konkurencjach:

• wspinaczki na trudność (upraszczając liczy się wynik najwyżej osiągniętego punktu na ścianie - na określonej, odpowiednio trudnej drodze),

• wspinaczki na czas (przybliżając, liczy się najlepszy czas przejścia określonej, dosyć łatwej dla zawodników drogi wspinaczkowej)

• wspinaczki "boulderowej" (czyli pokonywania krótkich, bardzo trudnych kilku ruchowych sekwencji po ułożonym z chwytów tzw. boulderze - niskiej formacji, którą pokonuje się bez liny, jedyną asekuracją są materac pod ścianką i osoba asekurująca spadającego wspinacza, tak by bezpiecznie wylądował na materacu tzw. spoter - tu podobnie jak w konkurencji na trudność liczy się najwyżej osiągnięty punkt - chwyt na ścianie).

Podobnie jak w innych dyscyplinach sportowych wyróżniamy kategorie seniorów i juniorów oraz kobiet i mężczyzn, dla których prowadzone są osobne klasyfikacje. Organizowane są również zawody we wspinaczce lodowej - na zamarzniętych lodospadach lub sztucznych ściankach lodowych - choć są one nadal mało popularne.

W Polsce rozgrywane są zawody z cyklu mistrzostw i pucharów Polski organizowane pod patronatem Polskiego Związku Alpinizmu, który sprawuje pieczę nad prawidłowym ich przebiegiem, opracowaniem i ujednolicaniem przepisów ich organizowania, klasyfikacją zawodników w rankingach, wydawaniem licencji zawodniczych, itp. Ponadto spotkać się możemy z zawodami komercyjnymi organizowanymi przez różne firmy, instytucje i organizacje, zawodami akademickimi związanymi z sekcjami uczelnianymi oraz zawodami lokalnymi organizowanymi przez społeczności wspinaczkowe z różnych miast. W ramach wspinaczki rekreacyjnej organizowane są także zawody dla "wszystkich chętnych" przy okazji festynów, pikników i innych imprez masowych.

Arkadiusz Kamiński, Instruktor Sportu we Wspinaczce Sportowej

INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas