Wygląda jak statek kosmiczny z "Gwiezdnych wojen", a to muzeum sztuki

O Lucas Museum of Narrative Art po raz pierwszy usłyszeliśmy już w 2014 roku, ale historia projektu ma za sobą więcej zwrotów akcji niż najlepszy hollywoodzki film, dlatego musimy jeszcze trochę poczekać na jego otwarcie, które nastąpi w 2025 roku.

O Lucas Museum of Narrative Art po raz pierwszy usłyszeliśmy już w 2014 roku, ale historia projektu ma za sobą więcej zwrotów akcji niż najlepszy hollywoodzki film, dlatego musimy jeszcze trochę poczekać na jego otwarcie, które nastąpi w 2025 roku.
Do takiego muzeum każdy pójdzie chętnie. Lucas Museum otworzy się w 2025 roku /Lucas Museum of Narrative Art /materiały prasowe

  • Kiedy George Lucas i jego żona Mellody Hobson ujawniali pomysł Lucas Museum of Narrative Art, zapewne nie spodziewali się, że będą musieli poczekać ponad dekadę, by podziwiać efekty swojej pracy. 
  • Jakiś czas temu zapowiadano wprawdzie, że muzeum zostanie otwarte w 2021 roku, ale nic z tego nie wyszło i to nie tylko ze względu na ograniczenia wynikające z pandemii COVID-19. 
  • Ambitny futurystyczny projekt budynku zrobił swoje, szczególnie że w międzyczasie prawie całkowicie zmienił się jego wygląd i miejsce budowy, więc musimy uzbroić się w jeszcze trochę cierpliwości i poczekać do 2025 roku.

Reklama

Lucas Museum z oficjalną datą otwarcia w 2025 roku

Projekt studia MAD Architects początkowo wyglądał jak olbrzymi wulkan i miał stanąć w Chicago, ale z czasem doczekał się wielu zmian wizualnych, a ze względu na problemy legislacyjne zdecydowano o jego przeprowadzce do Exposition Park w Los Angeles, gdzie stanie w towarzystwie m.in. California Science Center. Nie da się jednak ukryć, że jest na co czekać, bo muzeum zapowiada się po prostu spektakularnie i jak na twórcę Gwiezdnych wojen przystało przypomina z zewnątrz olbrzymi statek kosmiczny.

Co prawda oficjalna wersja MAD brzmi, że podobnie jak w przypadku innych projektów inspirują się naturą i otaczającym budynek krajobrazem, ale fani George’a Lucasa z pewnością widzą tu coś więcej, szczególnie że konstrukcja będzie podniesiona nad ziemię, tworząc przyjemną strefę cienia dla odwiedzających.

Kosmiczny wygląd, rodem z Gwiezdnych Wojen

Budynek będzie zwieńczony bujną zielenią, a ściany zewnętrzne zostaną wykończone przeszkleniami i ponad 1500 zakrzywionymi panelami z polimeru wzmocnionego włóknem szklanym. Co więcej, muzeum stanie na 4,45-hektarowym terenie obsadzonym 200 drzewami i będzie wyposażone w wiele ekologicznych rozwiązań, jak zbieranie wody deszczowej do całego potrzebnego nawadniania czy duża sieć paneli słonecznych, aby zmniejszyć pobór energii z sieci.

Rozległe wnętrze o powierzchni 30 000 metrów kwadratowych jest rozłożone na pięciu piętrach i będzie gościć rozległe galerie, amfiteatr, dwa kina, wiszący ogród, dedykowane przestrzenie do nauki, restauracje, sklepy i sale na eventy. W części naukowo-kulturowej na odwiedzających czekać będzie wiele cennych eksponatów, kolekcja wyceniana jest na 400 mln USD i zawiera dzieła od starożytności po współczesność - od antycznej ceramiki po współczesne komiksy, zdjęcia, wizualizacje architektoniczne wielkich nazwisk, takich jak Zaha Hadid i oczywiście przedmioty związane z Gwiezdnymi wojnami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: muzeum
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy