Wyraź swoją osobowość podczas ślubu

Tradycyjny czarny garnitur, stanowiący jedynie tło dla wymyślnej kreacji Panny Młodej, odchodzi do lamusa. Pan Młody powinien być równie szykowny jak jego przyszła małżonka. W tym sezonie męska moda ślubna stawia na oryginalność, kolor, egzotyczny wzór.

Fot. Malibu
Fot. MalibuMagazyn Wesele

Niecodzienne połączenie krawata z kamizelką, niebanalny gadżet w klapie wydobędzie z każdego mężczyzny jego własny, indywidualny styl.

Drapieżny łowca, uwodzicielski macho, romantyk czy buntownik wkracza na ślubny kobierzec.

Ślubne kolory

Zacznijmy od garnituru. Wkładamy go, gdy ślub odbywa się we wczesnych godzinach popołudniowych. Jeśli jest to godzina późniejsza, można wybrać żakiet, frak lub smoking. Pod uwagę należy oczywiście wziąć sylwetkę Pana Młodego - strój powinien podkreślać jej walory.

Żakiet męski, czyli tzw. jaskółka, jest w USA i krajach anglosaskich zarówno oficjalnym, eleganckim strojem dziennym, jak i popularnym strojem ślubnym. W Polsce powoli wraca do łask. Tradycyjnie nosi się go ze sztuczkowymi spodniami, szarą kamizelką, białą koszulą z odkładanym kołnierzykiem, krawatem i czarnymi pantoflami. Garnitur z kolei to powszechnie znane i używane ubranie wizytowe, dwu- lub trzyczęściowe, składające się ze spodni, marynarki i kamizelki. Najczęściej te trzy elementy uszyte są z tego samego materiału i wykończone w podobny sposób. Dopełnieniem garnituru jest zwykle odpowiednio dobrana koszula, krawat i półbuty na cienkiej podeszwie.

Dla podkreślenia charakteru Pana Młodego można poeksperymentować z różnymi elementami stroju. Zamiast na tradycyjne kolory, jak czerń, granat, grafit czy odcienie szarości, postaw na ciepły brąz, pistację, pastele, purpurę lub złoto. Zaszaleć można nie tylko z kolorem garnituru, ale także kamizelki i koszuli. Taka propozycja skierowana jest do nowoczesnych mężczyzn, którzy nie boją się przełamywać tradycyjnych kanonów. Odważne jest przeplatanie różnych faktur materiału, na przykład połączenie gładkiej koszuli z haftowaną kamizelką, czy postawienie na oryginalny motyw zdobniczy na ubraniu. Kwiaty czy geometryczne wzory wytłoczone na marynarce dodadzą Panu Młodemu strojnego charakteru. Jeśli motywy kwietne nie kojarzą Ci się z męskością, można zaryzykować połączenie tych samych gatunków materiału, lecz w kontrastowych kolorach. Marynarki wykonane ze śliskich i błyszczących tkanin w kolorze orzecha, fuksji albo pistacji będą odpowiednio współgrały z kamizelką w kolorze złota, błękitnego nieba czy dojrzałej śliwki.

Podobnych zabiegów można spróbować z koszulą - tu jednak wybór jest nieco ograniczony, gdyż niektórych kolorów po prostu nie przystoi wkładać na ceremonię ślubną. Jasna koszula to niemalże obligatoryjny element zestawu ślubnego, dodaje bowiem mężczyźnie blasku i odmładza go. Mimo ograniczonych możliwości wyboru jest w czym wybierać - od koszul śnieżnobiałych, écru, gładkich, w delikatne paseczki, prążki aż po te z haftem.

Klasyka kontra ekstrawagancja - krawat a fular

Swój indywidualizm można też zaznaczyć dodatkami do koszuli. Niezwykły efekt daje połączenie krawata w złotym kolorze, z delikatnie gniecionego jedwabiu, z koszulą w podobnym stylu. Dochodzimy zatem do zasadniczego pytania - klasyczny krawat, elegancka muszka czy ekstrawagancki fular? Najważniejszy dodatek stroju męskiego musi pasować nie tylko do koszuli i garnituru, ale także do osobowości i charakteru Pana Młodego. Krawat to pierwsza rzecz, która rzuca się w oczy - odpowiedni dobór kształtu i koloru może wiele powiedzieć o temperamencie mężczyzny. Jedna z zasad mówi, że jeśli koszula jest wzorzysta, krawat powinien być gładki i stonowany. Kolor czerwony nie jest popularny, ale fioletowy może już budzić zainteresowanie. Wybierają go panowie o silnej osobowości, energiczni, którzy chcą poznać odpowiedzi na najważniejsze pytania. Nie zakładajmy do ślubu krawata w zielonym odcieniu, kolor ten charakteryzuje bowiem ludzi chciwych i zazdrosnych. Możesz zaryzykować i dopasować do ubrania wzorzysty krawat w ciekawy deseń, wymaga to jednak wyczucia, gdyż ciekawy pomysł może się okazać ubraniową wpadką. Standardowo krawat winien mieć szerokość ok. 8 cm, jednak pewnego rodzaju ekstrawagancją w świecie mody jest założenie wąskiego krawata. Czy zatem bezpieczniej wybrać rozmiar i kolor typowo ślubny jak biel, beż czy grafit?

Tak, ale... można wybrać inne oryginalne dopełnienie stroju. Niekonwencjonalnym elementem są falbany, do tej pory zarezerwowane wyłącznie dla strojów kobiecych. Zarówno romantyk, jak i uwodzicielski macho doskonale wyglądaliby w koszuli z żabotem - hicie tego sezonu. Żaboty zdobiące koszule nadają klatce piersiowej większą objętość i koncentrują na niej uwagę otoczenia. Do ślubu Pan Młody może też założyć fular - cienką tkaninę z jedwabiu o splotach skośnych, płóciennych lub atłasowych. Jest to dodatek niezwykle awangardowy, nadający wyraz swobodnej, nonszalanckiej elegancji i artystycznego luzu. Nosi się go do rozpiętej koszuli, może być również ozdobiony elegancką szpilką. Jest to obecnie bardzo popularny ślubny dodatek, zwłaszcza dla panów, którzy nie lubią ciasno zawiązanego krawata i lepiej czują się z rozpiętym kołnierzykiem.

Fluorescencyjna mucha?

Muszka to idealne rozwiązanie dla odważnego Pana Młodego, który chce się wyróżnić z tłumu. Ważne jest, aby wybór pozostawał w zgodzie z charakterem mężczyzny, w przeciwnym razie zamiast swobody i elegancji, wybranek może czuć się jak w przebraniu. Mucha kojarzy się ze strojem uroczystym, ponieważ przyjęło się nosić ją do fraka i smokingu. Smoking wkłada się na obiady, bale, uroczyste premiery i koncerty - ale i na ślub, jeśli ten odbywa się po godzinie 19. Strój ten uszyty jest z cienkiego materiału, klapy wyłożone są jedwabnym atłasem, a zewnętrzne szwy spodni ozdobione pojedynczymi czarnymi jedwabnymi lampasami.

Istnieją trzy fasony smokingów: jednorzędowy (z czarną kamizelką), dwurzędowy (bez kamizelki) oraz model z tzw. pasem smokingowym (noszony zarówno do jedno-, jak i dwurzędowych smokingów). Jeszcze kilka lat temu nie do pomyślenia było połączenie smokingu z muchą inną niż biała lub czarna. Obecnie dopuszczalne są muchy w odcieniach bordo, burgunda, stali, srebra i aluminium, które obowiązkowo muszą współgrać z kolorem pasa smokingowego. Tak dobrany komplet pozwoli kolorystycznie nawiązać do sukni, pojedynczego detalu lub bukietu Panny Młodej. Wybór bardziej odważnych kolorów, jak fluorescencyjne żółcie, zielenie i oranże, to jedna z propozycji sezonu.

Spinkowy zawrót głowy

W dzisiejszych czasach spotykamy wiele odmian spinek - od klasycznych po ekstrawaganckie. Mężczyźni o duszy rockandrollowca mogą wyrazić się poprzez dobór właśnie tych niecodziennych. Klasyczne matowe i lśniące zastąpmy tymi w kształcie gitary, motorów czy czaszek z diamencikami. Zapaleni piłkarze nie muszą już rezygnować z ukochanych korków, mogą swoją pasję wyrazić poprzez wybór spinek w ich kształcie. Śmiałym krokiem może być założenie do garnituru ślubnego spinek w kształcie boiska piłkarskiego. Mężczyźni lubiący ryzyko mogą zdecydować się na spinki w kształcie kości do gry, ruletek, dolarów, nabojów, jak i samej broni.

Nadchodzący sezon dostarcza wielu innych pomysłów - futurystyczny zegarek, niebanalny pasek czy ekstrawaganckie buty to tylko kilka podpowiedzi! Gadżetomania trwa! Pamiętajcie jednak o umiarze przy doborze wszystkich elementów stroju. Lepiej założyć mniej niż później żałować, że wygląda się jak Inspektor Gadżet, a nie jak Pan Młody.

Magazyn Wesele / tekst Justyna Abdank Kozubska

Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas