Reklama

Zagadkowa skrzynia znaleziona w pałacu w Goszczu. Co skrywa w środku?

Pałac von Reichenbachów w dolnośląskim Goszczu (gmina Twardogóra) odkrywa przed archeologami kolejne tajemnice. W minionych dniach badacze znaleźli w gruzach ruiny metalową skrzynię. O zaskakującym i nietypowym znalezisku doniósł w mediach społecznościowych burmistrz Twardogóry, Paweł Czuliński.

Goszcz jest wsią znajdującą się niedaleko Twardogóry w powiecie oleśnickim, około 50 kilometrów na północny wschód od Wrocławia. Główną atrakcją Goszcza jest olbrzymi pałac von Reichenbachów z XVIII wieku, którego większość zabudowań stoi w ruinie, a ich odgruzowaniem zajmują się archeolodzy.

Podczas trwających prac archeologicznych odkryto na terenie pałacu zamkniętą, metalową skrzynię. Jak informuje w mediach społecznościowych Paweł Czuliński, burmistrz Twardogóry, znalezisko znajdowało się w górnej części około dwumetrowej warstwy gruzu, co może sugerować, że znajdowała się na piętrze lub poddaszu.

Reklama

Skrzynia jest metalowa, z kutymi zdobieniami i dwoma bocznymi uchwytami, za pomocą których mogła być transportowana. Jak się okazało, przez wiele lat skrzynia była zamknięta dwoma ogromnymi kłódkami o średnicy 10 cm.

- Jedna z kłódek przetrwała próbę czasu, pożar i nadal strzeże wnętrza skrzyni - napisał burmistrz Paweł Czuliński  - Przez przerdzewiałe/przepalone otwory widać tuż przy ściankach jakby spalone dokumenty.

Co skrywa się w środku tajemniczej skrzyni, dowiemy się niebawem, ponieważ archeolodzy muszą z niezwykłą ostrożnością przysiąść do jej otwierania.

Prace archeologiczne w pałacu w Goszczu, według informacji, przebiegają zgodnie z harmonogramem. Ich zakończenie jest planowane na przełom stycznia i lutego. W gruzach odnaleziono już wiele interesujących artefaktów z dawnej przeszłości.

Warto wspomnieć jeszcze o niedawnym odkryciu butelek z browaru Schultheiss wraz z zawartością. Browar funkcjonujący w okresie międzywojennym jako Schultheiss-Pathenhofer-Brauerei AG znajduje się we Wrocławiu przy ulicy Jedności Narodowej. W okresie powojennym przedsiębiorstwo zmieniło nazwę na Browar Piast. Butelki właśnie z tego browaru zostały znalezione w gruzach pałacu w Goszczu.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL