Zmieniają placówkę wojskową w muzeum nauki. Będą dinozaury i kryty park

Studio ADAT ujawniło plany stworzenia nowego, energooszczędnego i wypełnionego zielenią, muzeum nauki w Rzymie. W budynku nazwanym Lasem Nauki znajdą się też galerie i powierzchnie wystawowe rozmieszczone wokół wewnętrznego parku publicznego.

Zmieniają placówkę wojskową w muzeum nauki. Rzym zaprasza
Zmieniają placówkę wojskową w muzeum nauki. Rzym zapraszaADAT Studiomateriały prasowe

Science Forest będzie zlokalizowany naprzeciwko Muzeum MAXXI, zaprojektowanego przez Zahę Hadid (brytyjska architektka stawiająca na dekonstruktywizm, która jako pierwsza kobieta zdobyła w 2004 prestiżową Nagrodę Pritzkera) i jest częścią większej inicjatywy przebudowy obszaru, na którym wcześniej znajdował się obiekt wojskowy. Na górnym piętrze muzeum planowane są galerie oraz przestrzenie badawczo-biurowe połączone szklanymi mostami, a parter będzie otwarty dla zwiedzających.

Muzeum nauki zamiast obiektu wojskowego

Znajdą się tam otwarty na miasto las miejski, którego przestrzenie stworzyć mają "rozproszoną galerię", w której odbywać się będą wystawy (na grafikach koncepcyjnych widać ogromne szkielety dinozaurów, więc zapowiada się naprawdę ciekawie), wydarzenia i spotkania naukowe. Science Forest w zamyśle projektantów jest miejscem spotkań, debaty i nauki, w związku z czym na miejscu nie zabraknie też restauracji, kawiarni oraz księgarnii.

Kompleks wkomponowuje się w tkankę miejską i przyszłe inwestycje. Projekt zachowuje istniejące mury SMMEP (Military Zakład Precyzyjnych Materiałów Elektronicznych), ale jednocześnie wnętrze budynku wyznacza nowy publiczny park miejski łączący się z przyległym planowanym terenem parkowym
wyjaśnia biuro projektowe.
Czy to dinozaury? Tak, Las Nauki będzie miał wiele atrakcji
Czy to dinozaury? Tak, Las Nauki będzie miał wiele atrakcjiADAT Studiomateriały prasowe

Science Forest ma otrzymać certyfikat przyjaznego środowisku budynku LEED, ponieważ koncentrować będzie się na zieleni, a jego górne piętro zostanie otoczone półprzezroczystą otwartą fasadą, która zapewni naturalną wentylację w całym budynku.

Jego dach zostanie zwieńczony dużym układem paneli słonecznych, co zmniejszy zapotrzebowanie na energię elektryczną z sieci. Będą także systemy zbierania wody deszczowej, zapewne w celu zaspokojenia potrzeb związanych z nawadnianiem, chociaż projekt tego nie wyjaśnia.

Istniejące ściany budynków obiektu wojskowego zostaną ponownie wykorzystane, natomiast wewnętrzne konstrukcje betonowe zostaną rozebrane i poddane recyklingowi. Projekt Science Forest zwyciężył w konkursie architektonicznym, jego budowa ma się rozpocząć w 2025 roku, a oddanie inwestycji przewidywane jest na 2027 rok.

Szkoccy hodowcy owiec sięgają po nowego ochroniarzaAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas