32 dni bez lądowania? Super dron Airbusa pobił kolejny rekord

Waży zaledwie 75 kilogramów, napędzany jest energią słoneczną i potrafi osiągnąć wysokość 23 tys. metrów. Bezzałogowy dron Zephyr S koncernu Airbusa to cud techniki, który od 32 dni nieprzerwanie unosi się w powietrzu. I każdego dnia śrubuje własny rekord w długości lotu.

To jeszcze samolot, czy już satelita? Dron Airbusa od ponad miesiąca lata na wysokości poza zasięgiem pasażerskich odrzutowców
To jeszcze samolot, czy już satelita? Dron Airbusa od ponad miesiąca lata na wysokości poza zasięgiem pasażerskich odrzutowcówdomena publiczna
To jeszcze samolot, czy już satelita? Dron Airbusa bez problemu osiąga wysokość 23 kilometrówdomena publiczna

Ten dron był prezentowany nie tylko jako bezzałogowy samolot, ale wręcz pierwszy podniebny "satelita ze skrzydłami". Dron koncernu Airbusa imponuje swoimi parametrami. Zephyr S waży tyle, ile dorosły człowiek - 75 kilogramów, choć jego rozpiętość skrzydeł wynosi aż 25 metrów. Potrafi osiągnąć pułap 23 kilometrów, czyli znacznie powyżej wysokości, na jakiej latają pasażerskie odrzutowce.

Zephyr S to dron, który swoimi możliwościami przypomina satelity telekomunikacyjne / zdjęcie: Airbusdomena publiczna

Wyposażony jest w dwa silniki napędzane energią z paneli słonecznych, które są umieszczone na jego skrzydłach. To oznacza, że nie potrzebuje lądować, aby uzupełnić paliwo - teoretycznie może latać nieprzerwanie i pełnić rolę... satelity telekomunikacyjnego.

Pierwszy raz w powietrze Zephyr S wzbił się w 2018 roku i natychmiast ustanowił niezwykły rekord dla bezzałogowców - unosił się w powietrzu nieprzerwanie przez 26 dni. Wszystko wskazuje na to, że właśnie pobił własny rekord! Według informacji podawanych przez pasjonatów lotnictwa lot drona Zephyr S trwa już 32 dni. Według serwisu The Drive niezwykły dron wystartował w połowie czerwca z lotniska wojskowego w Yuma (Arizona, USA). 

Rekord za rekordem

Zasilany energią słoneczną bezzałogowy cud techniki Airbusa na programach śledzących samoloty oznaczony jest skrótem Zulu82. Dron wykonuje przeloty wzdłuż południowo-zachodniej granicy Stanów Zjednoczonych w kierunku Zatoki Meksykańskiej

Zephyr S podczas lotu w kierunku Zatoki Meksykańskiej - 15 czerwca 2022domena publiczna

Jego misja jest utrzymywana w ścisłej tajemnicy, choć prawdopodobnie to kolejny etap testów bezzałogowca. Ulepszona w ostatnich latach awionika drona pozwoliła na nieprzerwany lot na maksymalnie dużej wysokości. Przedstawiciele Airbusa zapewniają, że dzięki temu Zephyr S jest niewrażliwy na zmiany aury, gdyż lata...  "ponad pogodą".

Ten eksperymentalny lot ma na celu przetestowanie zdolności magazynowania energii UAV, żywotności baterii, wydajności paneli słonecznych i zdolności do stabilnego lotu na wysokości powyżej 20 kilometrów
Fragment oświadczenia dla "The War Zone" rzecznika biura APNT/Space CFT

Dron Zephyr został pierwotnie opracowany przez brytyjskiego producenta broni QinetiQ, który ten projekt  Airbusowi w 2013 roku. Dronem natychmiast zainteresowała się amerykańska armia, gdyż prawdopodobnie chce go wykorzystać do celów szpiegowskich.

Intrygujące jest milczenie w sprawie najnowszego lotu Zephyr'a S koncernu Airbus. Być może europejski gigant chce ogłosić sukces dopiero w momencie, kiedy bezzałogowiec jeszcze bardziej wyśrubuje swój własny rekord nieprzerwanego lotu. 100 dni non-stop w powietrzu? Dla Zephyra S to może być drobiazg.

Słoniątko wpadło do rowu. Dramatyczna akcja ratunkowaAFP
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas