Airbus zaprezentował niewidzialny samolot o futurystycznym kształcie

Europejskie konsorcjum zaskoczyło cały przemysł lotniczy, a zwłaszcza militarny, prezentując bardzo ciekawy projekt samolotu przyszłości, który wygląda iście futurystycznie. Pojazd latający dysponuje też ciekawymi możliwościami.

Airbus pracował nad nim przez ostatnie aż 12 lat. Wszystkie szczegóły projektu były utrzymywane w ścisłej tajemnicy. Wciąż tak będzie, aż zostanie ukończony. Mimo wszystko, przedstawicie firmy zdecydowali się ujawnić jego wygląd. Trzeba przyznać, że demonstrator wygląda bardzo interesująco.

Według ujawnionych informacji, maszyna na razie znajduje się w fazie wczesnego prototypu. Został on wykonany z materiałów, które zapewniają mu obniżoną wykrywalność przez radary. Co ciekawe, prace nad demonstratorem rozpoczęto w 2007 roku na zlecenie armii niemieckiej.

Reklama

Pojazd jest bezzałogowy, waży 4 tony, mierzy 12 metrów na 12 metrów i nie jest w pełni funkcjonalny, więc można testować go tylko w warunkach naziemnych. Airbus pokazał go w roli demonstratora najnowocześniejszej technologii. Pojazd zapewne nigdy nie pojawi się na niebie, ale przedstawiciele firmy twierdzą, że bez problemu ich inżynierowie mogą pracować nad tego typu niesamowitymi maszynami.

Trzeba tutaj podkreślić, że Airbus i firma Dassault wspólnie pracują nad myśliwcem przyszłości. Z informacji pojawiających się w mediach można wywnioskować, że ma on być zaprezentowany w 2026 roku, a wejść do służby w 2040 roku. Jeśli chodzi o technologie, to może on dysponować zmiennokształtnymi kompozytami, co oznacza, że nie tylko będzie trudno wykrywalny przez radary, ale również może zmieniać kształt w czasie lotu, więc nie posiadać tradycyjnych skrzydeł i lotek.

Źródło: GeekWeek.pl/Airbus / Fot. Airbus

Geekweek
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy