Elektryczny samolot pierwszy raz w historii odbywa loty nad Polską
Po polskim niebie przez kilka następnych dni będzie latał elektryczny samolot. To pierwsze takie wydarzenie w naszym kraju. Elektryczne samoloty to przyszłość lotnictwa, a Polska stała się poligonem badawczym dla tych maszyn.
Fińska firma Pipistrel, jako pierwsza zaczęła seryjną produkcję elektrycznych małych samolotów. Polska stała się drugiem krajem po Finlandii, w którym pojawiły się te maszyny i są gruntownie testowane. Alpha Electro odbyły pierwsze loty w naszym kraju na trasie Wrocław-Warszawa, z międzylądowaniami w Katowicach i Częstochowie.
Maszyna została wyposażona w silnik elektryczny o mocy 60 kW i akumulator o pojemności 21 kWh. Alpha Electro może latać z prędkością do 157 km/h i na jednym ładowaniu baterii, które trwa ok. 55 minut, może pozostać w powietrzu przez nieco ponad godzinę. Może zasięg i czas lotu nie zachwyca, ale samolot firmy Pipistrel i opracowane przez nią technologie cieszą się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie.
Tak naprawdę Alpha Electro jest bazą badawczą dla w pełni elektrycznych samolotów pasażerskich przyszłości, które będą mogły zabrać na pokład przynajmniej 150 osób i odbyć loty na dystansach tysięcy kilometrów. W ten sposób będzie można szybko połączyć największe Europejskie metropolie. Według ekspertów ze świata lotnictwa, takie maszyny mają pojawić się na niebie w ciągu najbliższych 8-10 lat.
Niedawno swój elektryczny samolot zaprezentował również Siemens. Maszyna z Niemiec jest nieco większa od fińskiego Alpha Electro i może na swój pokład zabrać więcej osób lub ładunku. Tymczasem inżynierowie z NASA pokazali, że samoloty o napędzie elektrycznym wcale nie muszą być zasilane zwykłymi akumulatorami. Technologia przez nich opracowana oparta jest na kriogenicznym paliwie wodorowym ().
Źródło: GeekWeek.pl/Pipistrel / Fot. Pipistrel