Polska firma wysłała nowoczesne śmigłowce do Rumunii

Marcin Jabłoński

Marcin Jabłoński

Aktualizacja

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych Rumunii odebrało pierwsze wielozadaniowe śmigłowce S-70M Black Hawk, wyprodukowane przez firmę PZL Mielec.

Polska firma PZL Mielec przekazała Rumunii pierwsze śmigłowce S-70M Black Hawk. Tłumaczymy ich możliwości
Polska firma PZL Mielec przekazała Rumunii pierwsze śmigłowce S-70M Black Hawk. Tłumaczymy ich możliwościJakub Hałun / CC BY-SA 4.0Wikimedia Commons
Polska firma PZL Mielec przekazała Rumunii pierwsze śmigłowce S-70M Black Hawk. Tłumaczymy ich możliwościJakub Hałun / CC BY-SA 4.0Wikimedia Commons

Do Rumunii doleciały pierwsze cztery śmigłowce najnowszej generacji. Kolejne dwa dla rumuńskiego MSZ i jeden dla policji mają dolecieć jeszcze w tym roku. Łącznie Rumunia w ciągu następnych czterech lat otrzyma 12 śmigłowców S-70 Black Hawk. Wszystkie zostaną zbudowane przez PZL Mielec.

Rumunia jest w trakcie modernizacji lotnictwa porządku publicznego. Dlatego w 2021 roku zdecydowała się podpisać umowę z PZL Mielec na dostawy śmigłowców S-70 Black Hawk do celów poszukiwawczo-ratowniczych, gaszenia pożarów, transportu poszkodowanych oraz personelu. Maszyny te są produkowane tylko w Mielcu i nie mają sobie równych w swojej klasie.

Śmigłowce Black Hawk dostarczone do Rumunii zapewniają zwiększoną gotowość podczas reagowania na sytuacje awaryjne. Śmigłowiec S-70 Black Hawk, zaprojektowany jest zgodnie z wymagającymi standardami wojskowymi, to platforma o podwójnym przeznaczeniu, idealna do wykonywania trudnych misji na dużych odległościach i wysokościach. Można go wykorzystywać w szerokim zakresie zadań, począwszy od pomocy w przypadku katastrof, poszukiwań i ratownictwa, poprzez transport medyczny czy ładunków, kończąc na zadaniach przeznaczonych dla straży pożarnej, czy patrolu morskiego
Janusz Zakręcki, Prezes i Dyrektor Generalny PZL Mielec

PZL Mielec jako jedyny tworzy śmigłowce S-70 Black Hawk

Rumunia jest już 11 państwem, które posiada śmigłowce S-70 Black Hawk, produkowane w Mielcu. Polskie Zakłady Lotnicze, które są własnością koncernu Lockheed Martin to jedyne miejsce na świecie gdzie powstają te maszyny. Produkowane są od 2010 roku i jak podaje PZL Mielec, do tej pory dostarczyło już 92 śmigłowce do różnych klientów.

S-70 Black Hawk to eksportowa modyfikacja wojskowego UH-60M Black Hawk. W Mielcu śmigłowiec tworzony jest w dwóch oznaczeniach: S-70i Black Hawk i S-70M Black Hawk. Różnią się tym, że ten drugi posiada certyfikat Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA), pozwalający na sprzedaż śmigłowca na rynku cywilnym w Stanach Zjednoczonych.

Budowane w Polsce S-70 Black Hawk to niezwykle wszechstronne maszyny. Wywodząc się z wojskowej konstrukcji, cechują się dużą wytrzymałością, dlatego cenione są przez wielu służb porządkowych na świecie. Obecnie używają ich m.in. funkcjonariusze wywiadu wojskowego Ukrainy, amerykańskie departamenty straży pożarnej czy polscy policjanci.

Śmigłowiec S-70i Black Hawk polskiej policji@BartEPBYTwitter

Parametry śmigłowca S-70 Black Hawk

Główną cechą konstrukcji S-70 Black Hawk jest uniwersalność. Dzięki udźwigowi ponad 4 ton może przenosić różne wyposażenie w zależności od potrzeb misji od karabinów po systemy walki elektronicznej. Konstrukcja może pomieścić maksymalnie czteroosobową załogę oraz drużynę aż 12 ludzi.

S-70 Black Hawk cechuje się też dużym poziomem ochrony. Jako maszyna o możliwym przeznaczeniu bitewnym jego układ sterujący jest odporny na ostrzał z broni maszynowej, podobnie jak opancerzone fotele i wzmocnione szyby. Sama konstrukcja jest też odporna na twarde przyziemienie przy prędkości 9,1 m\s. Aby tego uniknąć posiada systemy awaryjne, które umożliwiają lot nawet przy ciężkich uszkodzeniach np. bez sprawnego tylnego wirnika.

Dodatkowe parametry techniczne S-70 Black Hawk:

  • Długość: 19,76 m
  • Średnica wirnika nośnego: 16,36 m
  • Maksymalna waga z ładunkiem: 9,979 kg
  • Napęd: 2x silniki turbinowe T700-GE-701D
  • Prędkość maksymalna/maksymalna przelotowa/ekonomiczna: 357 km\h, 296 km\h, 276 km\h
  • Zasięg: 578 km
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas