Nie było mostu i jest. Polski partner prezentuje supernowoczesne amfibie

Koreańska armia zaprezentowała swoje możliwości w zakresie mostowania, rozmieszczając 100-metrowy most z ośmiu supernowoczesnych amfibii M3-K, produkowanych przez firmę Hanwha Aerospace.

Kupujemy od nich systemy rakietowe. Polski partner testuje możliwości mostu samobieżnego M3-K
Kupujemy od nich systemy rakietowe. Polski partner testuje możliwości mostu samobieżnego M3-K Hanwha Aerospacemateriały prasowe

Armia południowokoreańska (ROK) zaprezentowała w akcji podczas ćwiczeń wojskowych supernowoczesne jednostki M3 Amphibious Rig w wersji M3-K, czyli opracowanej wspólnie przez koreańskie Hanwha Aerospace (producent m.in. zamówionych przez Polskę systemów rakietowych K239 Chunmoo) we współpracy z General Dynamics European Land Systems, czyli niemieckim producentem "oryginału". Czym dokładnie jest M3? To samobieżny most pontonowy z napędem na wszystkie koła (4×4), który jest efektem wspólnych prac armii niemieckiej i brytyjskiej nad następstwem dla mostu M2.

M3 to efekt wieloletnich prac

Wersja M3 oferuje wiele ulepszeń, jej maksymalna prędkość na drodze wynosi 80 km/h, a w wodzie 13 km/h (koła mogą być unoszone po wjeździe do wody, co zmniejsza opór), a dba o to chłodzony powietrzem 8-cylindrowy czterosuwowy silnik wysokoprężny KHD DF8L513C z wtryskiem bezpośrednim (Euro III) o mocy 265 kW. Most samobieżny jest w stanie przejechać na jednym zbiorniku paliwa do 725 km (lub pracować ciągle przed 6,25 h), pokonując przy tym rowy o szerokości do 100 cm i ściany o wysokości do 79 cm. W trzeciej wersji zmniejszono też liczbę elementów tworzących rampę do trzech, długość zwiększono o 2,30 m oraz zredukowano liczbę załogi do trzech osób. 

Polski partner testuje możliwości M3-K

Według oficjalnej specyfikacji z ośmiu M3 można w przeciągu pół godziny wybudować 100-metrowej długości most o nośności klasy MLC 70. A w praktyce? Armia południowokoreańska postanowiła to sprawdzić podczas ostatnich ćwiczeń, zanim zostanie szóstym na świecie operatorem tego rozwiązania, dołączając do Niemiec, Wielkiej Brytanii, Chin, Singapuru i Indonezji.

Te niedawne testy odgrywać miały kluczową rolę w testowaniu możliwości M3-K, czyli nowej wersji mostu samobieżnego, który ma zostać rozmieszczony w armii Korei Południowej do 2024 r., zwiększając jej skuteczność operacyjną w pokonywaniu przeszkód wodnych i strategiczną mobilność i elastyczność.

I wiele wskazuje na to, że poszły zgodnie z planem, bo siły koreańskie błyskawicznie rozmieściły osiem amfibii M3-K, tworząc wspomniany 100-metrowy most na rzece w strefie zdemilitaryzowanej. Jego konstrukcja w tej wersji wytrzymać ma zaś jeszcze większe obciążenia, oferując nośność klasy do MLC85.

Artysta z Kambodży zbudował King Konga ze starych oponAFP
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas