Rosja ogłasza produkcję nowego myśliwca Checkmate

Rosyjski koncern lotniczy Suchoj ogłosił rozpoczęcie produkcji myśliwca 5. generacji o nazwie Su-75 Checkmate.

Rosyjski koncern lotniczy Suchoj ogłosił rozpoczęcie produkcji myśliwca 5. generacji o nazwie Su-75 Checkmate.
Rosja ogłasza produkcję nowego myśliwca Su-75 Checkmate /Suchoj /materiały prasowe

Amerykańskie Siły Powietrzne są w trakcie wdrażania do swojej floty kilku różnego rodzaju statków powietrznych, od myśliwców, przez bombowce, aż po śmigłowców. Rosja nie chce pozostać w tyle, zwłaszcza teraz, gdy trwa wojna w Ukrainie, wzrasta napięcie z krajami NATO i na horyzoncie pojawia się widmo globalnej wojny związanej z USA, Chinami czy Iranem.

Z tego tytułu, rosyjski koncern lotniczy Suchoj w końcu ogłosił rozpoczęcie produkcji myśliwca nowej generacji o nazwie Su-75 Checkmate. Pierwsze docelowe prototypy mają być gotowe w 2025 roku. Chociaż pierwszy raz świat o tym myśliwcu usłyszał w 2018 roku, a demonstrator został pokazany w 2021 roku, od tamtej pory nie pojawiły się na jego temat żadne konkretne informacje. Jedynie eksperci donosili, że Kreml chciał zaproponować władzom Indii wzięcie udziału w projekcie budowy tej maszyny.

Reklama

Rosja ogłasza produkcję Su-75 Checkmate

Z ujawnionych informacji wynika, że Su-75 Checkmate to myśliwiec 5. generacji. Ma on oferować masę startową na poziomie 18 ton i być zdolny do przenoszenia 7,4 tony ładunku bojowego. Ponadto, maszyna ma osiągać prędkość 1,8 Macha, wznieść się na 16 kilometrów i poszczycić się zasięgiem operacyjnym dochodzącym do nawet 3000 kilometrów. Ma to być możliwe, dzięki silnikowi NPO Saturn izdeliye 30 ze sterowanym wektorem dyszy wylotowej i dopalaczem, oraz relacją mocy do masy 1,0:1.

Lekka maszyna ma być wyposażona w zarówno pasywne, jak i aktywne sensory. Co ciekawe, na pokładzie ma znaleźć się radar wykorzystujący antenę z aktywnym elektronicznym skanowaniem fazowym (AESA) i pasywny system IRST (Infrared Search and Track System). Dzięki nim i innym technologiom, w tym systemom SI, myśliwce mogą umożliwić jednoczesne atakowanie do sześciu różnych celów i śledzenie ponad stu kolejnych obiektów.

Kreml chce sprzedać myśliwce 5. generacji

Obecnie nie jest jasne, czy Indie dalej są zainteresowane tą maszyną. Nie można tutaj nie wspomnieć, że kraj ten rozwija swój projekt myśliwca 5. generacji o nazwie HAL AMCA. na pewno pewne jest, że Rosjanom w realizacji budowy nowego myśliwca nie pomogą Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Eksperci sądzą, że pomimo problemów Rosji z produkcją zaawansowanej elektroniki, na skutek sankcji krajów NATO po agresji na Ukrainę, Kreml najwyraźniej zbuduje kilka sztuk maszyn i będzie starał się nimi zainteresować różne kraje świata, w tym najbardziej znajdujące się od początku 2024 roku w sojuszu BRICS. Su-75 Checkmate ma konkurować z myśliwcami Dassault Rafale czy Eurofighter Typhoon.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: myśliwiec
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama