Rosjanie zbudują dwa dodatkowe Sojuzy, by zabrać astronautów NASA na orbitę

Choć Amerykanie już od dłuższego czasu myślą o uniezależnieniu się od Rosji w zakresie dostarczania załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną, to jeszcze przez jakiś czas będą musieli polegać na starych, dobrych Sojuzach.

Rosjanie zbudują dwa dodatkowe Sojuzy, by zabrać astronautów NASA na orbitę
Rosjanie zbudują dwa dodatkowe Sojuzy, by zabrać astronautów NASA na orbitęGeekweek

Rosyjskie statki kosmiczne Sojuz przeznaczone do długotrwałych lotów po orbicie okołoziemskiej oraz manewrowania i łączenia się z innymi obiektami w przestrzeni kosmicznej już od 1967 roku transportują astronautów na orbitę, również na ISS i wygląda na to, że jeszcze przez jakiś czas nie ulegnie to zmianie. Bo choć NASA chciałaby dostawać się na stację samodzielnie, czego owocem jest współpraca z firmami SpaceX oraz Boeing, to tworzenie nowych kapsuł załogowych do startu z terytorium Stanów Zjednoczonych wciąż się przedłuża.

W związku z tym Amerykanie po raz kolejny zmuszeni są do korzystania z usług Roskosmosu i jak oficjalnie poinformował jego szef, Dmitrij Rogozin, Rosjanie zbudują dwa dodatkowe Sojuzy, aby odpowiedzieć na amerykańskie zapotrzebowanie i zabrać astronautów NASA na ISS. Jak twierdzi: - Możliwości produkcyjne naszej fabryki Energia Space Rocket Corporation pozwalają na zbudowanie czterech statków rocznie, ale jest możliwość produkcji również piątego. Jest taka opcja i z niej skorzystamy. Poza planami naszego narodowego programu kosmicznego, dodajemy teraz 2 dodatkowe zamówienia na Sojuzy.

Rosjanie zbudują jeden statek kosmiczny na potrzeby kosmicznej turystyki do 2021 roku, podczas gdy drugi służyć będzie do dostarczania załogi na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Jak dodał Rogozin, Roskosmos pomoże NASA w dostarczaniu astronautów na ISS i w tym celu zadba o bardziej kompaktową formę rosyjskich załóg, choć nie omieszkał wspomnieć również, że Amerykanie powinni złożyć zamówienie dużo wcześniej, bo powszechnie wiadomo, że produkcja jednego statku zajmuje blisko 2 lata.

Jeżeli chodzi o wspomnianą już kosmiczną turystykę, to przedstawiciel prasowy Roskosmos poinformował wcześniej, że kandydaci, którzy polecą pozwiedzać kosmos na mocy umowy między rosyjską agencją kosmiczną i prywatną amerykańską agencją lotniczo-kosmiczną Space Adventure, nie zostali jeszcze wybrani. Załogowy statek kosmiczny Sojuz budowany w tym celu będzie gotowy w drugiej połowie 2021 roku, w związku z czym wspomniany lot nie odbędzie się wcześniej niż pod koniec tego roku. Przy okazji dowiedzieliśmy się, że kosmiczni turyści będą mieli wcześniej możliwość przygotowania się do lotu i zapoznania ze statkiem w znanej rosyjskiej jednostce treningowej dla astronautów, a mianowicie Centrum Wyszkolenia Kosmonautów im. J. Gagarina.

Źródło: GeekWeek.pl/Ruaviation / Fot. Ruaviation/Roscosmos

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas