Samolot Virgin Orbit już gotowy do wystrzelenia rakiety LauncherOne
Firma należąca do Richarda Bransona, szefa grupy Virgin, po dwóch latach testów, niebawem zainauguruje nową erę w przemyśle kosmicznym. Rakieta LauncherOne z ładunkami będzie wystrzeliwana w kosmos z Jumbo jeta.
Pierwszy lot rakiety podwieszonej do samolotu Cosmic Girl miał miejsce w listopadzie 2018 roku. W lipcu ubiegłego roku Virgin Orbit wykonało też pierwszy testowy zrzut rakiety LauncherOne, który miał miejsce nad Edwards Air Force Base w Kalifornii. Oba przedsięwzięcia przebiegły zgodnie planem. Kilka dni temu odbył się ostatni lot Boeinga 747 w ramach programu eksperymentalnego.
Teraz zostało przed nami już tylko pierwsze odpalenie LauncherOne w powietrzu i lot na orbitę. To wydarzenie ma odbyć się jeszcze w kwietniu lub w maju. Przypominamy, że rakieta będzie odłączona oraz odpalona w czasie lotu Boeinga 747. To pierwsza tego typu technologia w przemyśle kosmicznym, która została zrealizowana na taką skalę.
Rakieta LauncherOne będzie napędzana dwoma silnikami, pojedynczym NewtonThree na pierwszym stopniu oraz pojedynczym NewtonFour na drugim stopniu. Oba silniki zasilane są ciekłym tlenem oraz naftą (RP-1). Nowoczesne rakiety będą mogły wynosić w kosmos niewielkie ładunki o masie do 225 kilogramów, ale to wystarczy, żeby umieścić na orbicie np. konstelację małych satelitów.
Virgin Orbit planuje pierwsze misje komercyjne jeszcze w tym roku. Firma przewiduje ogromne zainteresowanie takim sposobem wynoszenia ładunków w kosmos. W ciągu najbliższych miesięcy może dobyć się nawet 12 startów, a w 2021 roku aż 24. Przyspieszenie prac zespołu inżynierów Richarda Bransona nie powinno dziwić, ponieważ powstaje coraz to większa konkurencja w świecie prywatnego sektora przemysłu kosmicznego.
Podobne plany ma bowiem firma Stratolaunch, która pracuje nad projektem największego samolotu świata o tej samej nazwie (). Maszyna zbudowana jest z dwóch zmodyfikowanych kadłubów Boeingów 747 i jej zadaniem będzie wynoszenie i wystrzeliwanie rakiet z ładunkami na ziemską orbitę. Firma przewiduje też budowę hipersonicznego pojazdu o nazwie Talon-A. Za jego pomocą będzie mogła realizować przedsięwzięcia związane z transportem towarów pomiędzy światowymi metropoliami.
Źródło: GeekWeek.pl/Virgin Orbit / Fot. Virgin Orbit