Służby medyczne w Korei Południowej testują podróże podniebnymi taksówkami

Jeszcze kilka lat temu wizja popularyzacji tego typu środka transportu w metropoliach wywoływała uśmiech politowania. Teraz się to zmieniło. Dzięki takim maszynom będzie można szybko nieść pomoc potrzebującym.

Służby medyczne w Korei Południowej testują podróże podniebnymi taksówkami
Służby medyczne w Korei Południowej testują podróże podniebnymi taksówkamiGeekweek

Chińska firma EHang niedawno zaprezentowała najnowsze wcielenie swojej podniebnej taksówki o nazwie EHang 216 w roli latającego wozu strażackiego. Maszyna szybko i sprawnie ugasiła pożar w budynku. Przedstawiciele firmy uważają, że dron gaśniczy może szybko wzbić się w niebo i praktycznie z każdej wysokości rozpocząć akcję gaśniczą, na długo przed tym, gdy dotrą tam strażacy. W akcjach, w których liczy się każda sekunda, latające pojazdy gaśnicze to prawdziwe zbawienie ().

EHang ma jednak o wiele większe ambicje. Podniebna taksówka EHang 216 pojawiła się w stolicy Korei Południowej, gdzie przez kilka dni testowana była przez służby medyczne. Pojazd powietrzny pełnił w Seulu rolę systemu transportu sprzętu na miejsca akcji ratowniczych. Służby tej koreańskiej metropolii są zachwycone możliwościami, jakie oferuje ta maszyna. Dzięki niej niebawem sanitariusze będą mogli dotrzeć wraz ze sprzętem w miejsce wezwania trzy razy szybciej niż karetką.

Tymczasem władze Seulu pragną wykorzystać latające taksówki od EHang jako szybki i bezpieczny środek transportu pomiędzy lotniskami i centrum miasta oraz pobliskimi wyspami i najbardziej popularnymi lokalizacjami w stolicy. Pierwsze loty maszyny EHang 216, na pokładzie z ratownikami czy turystami, mają stać się rzeczywistością w 2023 roku.

Autonomiczny oktocopter EHang 216 przypomina niewielki helikopter, który wyposażony jest w osiem silników. Na pokład może zabrać dwie osoby lub 140 kilogramów ładunku. Jak zapewniają jego konstruktorzy, 2-godzinne ładowanie akumulatorów zapewnia 23 minutowy lot na dystansie 30 kilometrów z prędkością 100 km/h, na wysokości od 300-500 metrów.

Źródło: GeekWeek.pl/EHang / Fot. EHang

Geekweek
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas