Adobe

Czwartek, 2 listopada 2023 (12:35) Aktualizacja Czwartek, 9 listopada 2023 (13:33)
Adobe to amerykańska firma założona w 1982 roku, która specjalizuje się w oprogramowaniu dla różnych form twórczości cyfrowej i multimediów. Jest znana z takich produktów jak Adobe Photoshop do edycji i obróbki zdjęć, Adobe Illustrator do grafiki wektorowej, Adobe Acrobat do tworzenia i edycji plików PDF oraz Adobe Creative Cloud, pakietu subskrypcyjnego zawierającego różne narzędzia do projektowania graficznego, edycji wideo, tworzenia efektów wizualnych, i więcej. Adobe jest także twórcą formatu PDF (Portable Document Format), który stał się standardem w wymianie dokumentów cyfrowych.
Adobe - najważniejsze informacje
Adobe jest twórcą formatu PDF. /123RF/PICSEL

Adobe - najważniejsze informacje

 • Rok założenia:

  1982

 • Kraj założenia:

  Stany Zjednoczone (USA)

 • Produkty:

  • Adobe Premiere,
  • Adobe Photoshop,
  • Adobe Lightroom,
  • Adobe Acrobat,
  • InDesign

Historia firmy Adobe

Adobe to amerykańska firma zajmująca się oprogramowaniem dla systemów Microsoft Windows oraz macOS. Powstała w 1982 roku. Jej inicjatorami byli John Warnock oraz Charles Geschke. Do 3 października 2018 roku funkcjonowała pod nazwą Adobe Systems Incorporated.

Firma Adobe zasłynęła dzięki stworzeniu przez nią PostScript, czyli uniwersalnego języka opisu strony, który jest powszechnie stosowany, podobnie jak Portable Document Format (PDF). W 1994 roku przejęła ona amerykańskie przedsiębiorstwo software Aldus Corporation razem z produktami – After Effects oraz PageMaker. Pozwoliło to na umocnienie pozycji Adobe na światowym rynku programów DTP. W 2005 roku firma Adobe przejęła Macromedia (specjalizującą się w projektowaniu stron www).

Podstawowe oprogramowanie firmy Adobe to Adobe Photoshop Elements i Adobe Premiere Elements. Służą one do cyfrowej obróbki fotografii.

Adobe Lightroom to z kolei oprogramowanie przeznaczone dla profesjonalistów, które pozwala na wywoływanie i edytowanie plików RAW.

Co produkuje Adobe?

Firma Adobe rozwija przede wszystkim oprogramowanie tworzone na systemy Windows oraz macOS. Jednym z jej flagowych produktów jest Adobe Acrobat DC (wraz z wersją Pro) przeznaczony do tworzenia oraz modyfikowania plików PDF. Przy pomocy Adobe Acrobat Reader DC można swobodnie odczytywać pliki zapisane w rozszerzeniu pdf.

Adobe Dreamweaver jest oprogramowaniem graficznym. Z jego pomocą można projektować strony internetowe. Adobe Photoshop umożliwia analizowanie obrazów, jak również tworzenie grafik rastrowych czy 3D.

Oprócz oprogramowania na urządzenia stacjonarne Adobe rozwija się również w kierunku użytkowników mobilnych, dając im możliwość korzystania z szerokiego zakresu różnych aplikacji. Pobierając odpowiedni program na smartfona, można wygodnie odczytywać pliki PDF, obrabiać fotografie czy tworzyć szkolenia cyfrowe i seminaria internetowe (Adobe Connect).

Czy produkty Adobe są płatne?

W większości tak. Firma Adobe oferuje Creative Cloud w wersji darmowej. Użytkownik zyskuje dostęp do aplikacji na urządzenia stacjonarne i mobilne. Wersja darmowa nie obejmuje jednak wszystkich dostępnych u producenta programów. Użytkownik zawsze może wykupić subskrypcję, aby przejść na pełną wersję dostępu lub zrezygnować z niej, aby ponownie powrócić do darmowej wersji.

Co daje dostęp do pakietu firmy Adobe?

Pakiet Adobe jest jednym z najbardziej rozbudowanych, jakie oferuje firma. Decydując się na niego, użytkownik zyskuje dostęp do ponad 20 różnych aplikacji, które mogą być wykorzystane np. w pracy. W pakiecie znajduje się m.in. Adobe Photoshop, Premiere Pro, InDesign czy Acrobat. Oprócz aplikacji użytkownik zyskuje również kilka dodatkowych udogodnień: swoją przestrzeń w chmurze czy dostęp do biblioteki czcionek Adobe Fonts.

Adobe - Wiadomości