AMD

Czwartek, 2 listopada 2023 (12:45) Aktualizacja Czwartek, 9 listopada 2023 (16:11)
AMD, czyli Advanced Micro Devices, to amerykańska firma technologiczna założona w 1969 roku, znana głównie z produkcji procesorów i kart graficznych. AMD jest drugim co do wielkości dostawcą mikroprocesorów kompatybilnych z architekturą x86 (po Intelu) oraz jednym z największych producentów kart graficznych poprzez swoją linię Radeon.
AMD - najważniejsze informacje
AMD to producent procesorów i kart graficznych. /123RF/PICSEL

AMD - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    1969

  • Kraj założenia:

    Stany Zjednoczone (USA)

AMD. Co to za firma?

Firma AMD została założona w 1969 roku przez pracowników Fairchild Semiconductor. Na początku swojej działalności przedsiębiorstwo skupiało się przede wszystkim na układach logicznych. W 1975 roku rozpoczęto pracę nad pamięcią RAM. Również w tym samym roku w AMD opracowano klon mikroprocesora Intel. W 1979 roku firma miała swój debiut na nowojorskiej giełdzie.

W 1991 roku AMD wyprodukowało pierwsze procesory z serii Am386, a po dwóch kolejnych pojawiła się seria Am486. W 1994 roku firma nawiązała współpracę z przedsiębiorstwem Compaq. Efektem podpisanej umowy było montowanie procesorów Am486 w komputerach produkowanych przez Compaq. Pierwsze całkowicie niezależne procesory AMD opracowane na własnej technologii zadebiutowały w 1995 roku.

W 1999 roku firma wypuściła na rynek serię AMD Athlon, a rok później udało uzyskać się na procesorze taktowanie 1 GHz. W 2001 roku wyprodukowano pierwszy wieloprocesorowy układ AMD Athlon MP. Zastosowana technologia HyperTransport szybko została zaadaptowana przez największe firmy, w tym Apple, IBM, NVidia czy Cisco.

Co produkuje AMD?

Firma AMD znana jest przede wszystkim z projektowania oraz budowy procesorów, którymi zajmuje się od 1982 roku. Początkowo były to jedynie kopie układów Intel 8086, jednak z czasem zaczęła projektować własne konstrukcje. Jednymi z pierwszych procesorów AMD była seria K5. AMD Ryzen jest jedną z najpopularniejszych kategorii procesorów, jakie wydaje producent. Seria AMD Epyc jest natomiast przeznaczona przede wszystkim do wykorzystania korporacyjnego. Wszystko dzięki zwiększonej ilości rdzeni i większej mocy obliczeniowej.

AMD po przejęciu ATI Technologies, od 2010 produkuje również karty graficzne. W tej grupie wyróżnić można serię:
  • Radeon przeznaczoną do komputerów osobistych,
  • Mobility Raden do notebooków,
  • AMD FirePro – jest to seria, która zastąpiła ATI FireGL i Ati FireMV, wykorzystywana przede wszystkim do stacji roboczych.
Firma dodatkowo zajmuje się projektowaniem chipsetów, platform AMD, systemów wbudowanych, platform mobilnych oraz różnego rodzaju oprogramowaniem.

Co oznacza skrót AMD i gdzie firma ma swoją siedzibę?

Skrót AMD oznacza Advanced Micro Devices, co idealnie odnosi się do produktów, jakie oferuje przedsiębiorstwo. Jest bardzo charakterystyczny i szybko zapada w pamięć.

Firma od samego początku, swoją główną siedzibę ma zlokalizowaną w Santa Clara. Jest to miasto w stanie Kalifornia, w Stanach Zjednoczonych Ameryki.

Kto jest największym rywalem w branży dla AMD?

Jedynym konkurentem dla firmy AMD jest Intel. Warto jednak zaznaczyć, że AMD rozpoczynał konstruowanie swoich pierwszych procesorów na podstawie technologii Intela. Dopiero najnowsze serie są indywidualnymi projektami.

Temat AMD znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat AMD

AMD - Wiadomości