Niedobór GPU – kryzys trwa a ceny nadal będą rosnąć

Analiza niemieckiego i austriackiego rynku kart graficznych pokazała, że niedobór GPU trwa w najlepsze, a ceny będą rosnąć, nawet jeśli dostępność będzie nieco większa. Sytuacja nie poprawi się w najbliższym czasie.

GeForce RTX 3060 Ti
GeForce RTX 3060 Timateriały prasowe

Każdy, kto rozważał przez ostatni rok kupno własnego komputera osobistego pewnie mocno się zdziwił widząc, jak ceny kart graficznych poszybowały w górę. Już od roku rynek zmaga się niedoborem GPU. Nawet jeśli przez chwilę są dostępne, to zaraz trafiają do kopaczy kryptowalut i skalperów, którzy często używają botów do szybkiego wykupowania zapasów. To dodatkowo wpływa na ceny kart graficznych, a te mają stale drożeć.

Portal 3D Center zbadał rynek kart graficznych w Niemczech i Austrii w ciągu ostatnich miesięcy. Miejscami ceny tych podzespołów sięgały nawet 200 proc. wartości. Analiza pokazała, że w ostatnim miesiącu dostępność kart graficznych się nieco zwiększyła. Nie sprawiło to jednak, że ceny GPU poszły w dół. Wręcz przeciwnie, średnia cena AMD Radeon z serii 6000 podskoczyła ze 174 proc. do 183 proc. wartości. W przypadku kart nVidii wzrost nastąpił tylko o 2 punkty procentowe. Prognozy na przyszłość nie są kolorowe, gdyż tendencja ma się utrzymać.

Wykres dotyczący ceny i dostępności GPU w Niemczech i Austrii Fot. 3D Center
Wykres dotyczący ceny i dostępności GPU w Niemczech i Austrii Fot. 3D Centermateriał zewnętrzny

Zdanie 3D Center podziela serwis Counterpoint. Ich raport pokazuje, że w ostatnich latach byliśmy świadkami wzrostu cen elektroniki o 25-40 proc. Szacunki sugerują kolejne podwyżki, które mogą osiągnąć 10-20 proc. W 2022 za smartfony z najniższej półki zapłacimy o około 16 proc. więcej niż aktualnie. Cena średniaków wzrosną o 14 proc. Najmniejszy wzrost procentowy dotknie flagowców, które będą kosztować około 12 proc. więcej niż dotychczas.

Z kolei badanie rynku przeprowadzone przez grupę finansową Susquehanna pokazało, że we wrześniu producenci elektroniki musieli czekać aż 21 tygodni na dostawę chipsetów do swoich urządzeń. To o 6 dni dłużej niż w lipcu. I wszystko wskazuje na to, że w przyszłości będzie jeszcze gorzej.

"Teraz wiesz": Tony plastiku w oceanach. Rozkłada się do 450 lat!Deutsche Welle
INTERIA.PL
Masz sugestie, uwagi albo widzisz błąd?
Dołącz do nas