Atari

Środa, 22 listopada 2023 (11:14) Aktualizacja Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (12:15)
Atari to założona przez Nolana Bushnella i Teda Dabneya w 1972 roku firma z sektora technologicznego, która odgrywała ważną rolę w przemyśle rozrywkowym i komputerowym w latach 70. i 80. XX wieku. Specjalizowała się w produkcji takich sprzętów jak automaty wideo, konsole do gier, komputery domowe oraz komputery osobiste. Pierwszym poważnym sukcesem Atari było stworzenie gry “Pong”. Gra szybko zdobyła ogromną popularność w salonach gier.
Atari - najważniejsze informacje
Atari 2600+ /Atari /materiały prasowe

Atari - najważniejsze informacje

 • Rok założenia:

  1972

 • Kraj założenia:

  Stany Zjednoczone (USA)

Jednym z najważniejszych produktów Atari byłakonsola do gier wideo Atari 2600,wprowadzona na rynek w 1977 roku. Ta konsola, pierwotnie znana jako Atari VCS(Video Computer System), zrewolucjonizowała rynek gier domowych, oferującwymienne kartridże z grami, co było nowością w tamtym czasie. Atari 2600pozwoliła na grę w takie tytuły "SpaceInvaders", "Pac-Man", czy "Asteroids" wdomowym zaciszu.
 
Atari było także pionierem w świecie gierarcade. Ich pierwsza gra, "Pong", z 1972 roku, była jedną zpierwszych gier wideo i szybko stała się ogromnym sukcesem. "Pong"zapoczątkował erę gier arcade, a Atari kontynuowało produkcję popularnychtytułów jak "Asteroids" czy "Centipede".

Atari nie zdołało jednak w odpowiednim czasie opatentować swojej gry “Pong”, co doprowadziło do tego, iż wiele innych, konkurencyjnych firm wykorzystało ich autorski pomysł, produkując automaty do gier o łudząco podobnych zasadach, które tak jak “Pong”, zaczęły zdobywać popularność w barach na terenie całych Stanów Zjednoczonych.
 
W 1978 roku na fali popularności, firma rozpoczęła też produkcję komputerów osobistych. Jednym z najważniejszych modeli w historii przedsiębiorstwa był Atari 400/800, który to zadebiutował w 1979 roku, zdobywając popularność nawet w Polsce.

W styczniu 1985 roku spółka wypuściła na rynek serię komputerów Atari ST. Model ten zdobył szerokie uznanie wśród miłośników grafiki, jak również muzyki. 

Ciekawostki o Atari

Co ciekawe, firma Atari była najszybciej rozwijającym się przedsiębiorstwem w historii całych Stanów Zjednoczonych.
  
Mimo, iż pierwotne przedsiębiorstwo Atari przestało już istnieć jako niezależna firma, sama marka stanowi symbol całego przemysłu gier wideo.
 
W Atari niegdyś pracowali Steven Paul Jobs i Stephan Gary „Steve” Wozniak - założyciele Apple.
 
Model Atari ST zadebiutował na targach Consumer Electronics Show w Las Vegas. Użytkownicy mieli do wyboru pamięć operacyjną o wielkości: 512 kB lub 1 MB. Urządzenia działały na systemie operacyjnym Atari TOS. Sprzęt przestał być produkowany w 1993 roku. 
 
Wśród 8-bitowych komputerów Atari, wyróżnić można aż dziewięć modeli: Atari 400, Atari800, Atari 1200XL, Atari 600XL, Atari 800XL, Atari 65XE, Atari 130XE, Atari800XE i Atari XEGS.
 
Kolejną ciekawostką na temat modeli poszczególnych komputerów jest fakt, iż Atari 130 ST był modelem, który nigdy nie był produkowany masowo, istniejąc wyłącznie jako prototyp oraz maszyna wystawowa.
 
Liczba znajdująca się w nazwie danego modelu, określała ilość pamięci w poszczególnych urządzeniach.

Temat Atari znajdziesz również w serwisie:

Atari - Wiadomości

 • Atari 2600 w nowej odsłonie. Powraca kultowa konsola do gier

  Atari 2600 w nowej odsłonie. Powraca kultowa konsola do gier

  Środa, 23 sierpnia 2023 (18:06)
  Atari 2600 to konsola do gier sprzed lat, która dziś jest kultowa. Zdecydowano się ją wskrzesić i sprzęt powraca na rynek w nowej odsłonie. Stało się to możliwe dzięki współpracy, którą...
 • Setki zabytkowych gier Atari zakopanych na pustyni pod osłoną nocy. Legenda okazała się prawdziwa

  Setki zabytkowych gier Atari zakopanych na pustyni pod osłoną nocy. Legenda okazała się prawdziwa

  Poniedziałek, 26 września 2022 (05:50)
  Pod osłoną nocy, w 1983 roku, na pustyni zakopano setki zabytkowych gier wideo Atari. Firma zdecydowała się na ten krok, ponieważ gra była okropna i trzeba było jej się pozbyć....
 • Pamiętasz Pac Man'a czy Space Invaders? ATARI ma 50 lat

  Pamiętasz Pac Man'a czy Space Invaders? ATARI ma 50 lat

  Wtorek, 28 czerwca 2022 (13:02)
  ATARI czyli legendarny producent kultowych gier i konsol skończył właśnie 50 lat. Kiedyś potęga na rynku gier wideo i komputerów osobistych - dziś zapomniana przez świat firma, która...
 • Reklama
 • Kiedyś to się grało, czyli o początkach gier wideo

  Kiedyś to się grało, czyli o początkach gier wideo

  Poniedziałek, 20 grudnia 2021 (05:38)
  W dobie wysokobudżetowych produkcji AAA, oferujących fotorealistyczną grafikę, interesującą wielowątkową fabułę i płynne animacje, ciężko uwierzyć, że jeszcze nie tak dawno można było...
 • W USA powstaną hotele nawiązujące do Atari

  W USA powstaną hotele nawiązujące do Atari

  Wtorek, 28 stycznia 2020 (21:48)
  True North Studio – developer specjalizujący się w tworzeniu sieci budynków hotelowych ma nietypowy plan na przyciągnięcie klienteli.
 • Klasyczne gry w samochodach Tesla

  Klasyczne gry w samochodach Tesla

  Wtorek, 7 sierpnia 2018 (13:04)
  Najnowsza aktualizacją oprogramowania samochodów Tesla pozwoli nam zagrać w kultowe gry Atari.
 • Reklama
 • Quiz: Kultowe stare komputery - które rozpoznasz?

  Quiz: Kultowe stare komputery - które rozpoznasz?

  Poniedziałek, 15 lutego 2016 (08:28)
  Myślisz, że twoja komputerowa wiedza historyczna ma się dobrze? Sprawdź ją! Które stare, kultowe komputery potrafisz rozpoznać?
 • Kultowe komputery

  Kultowe komputery

  Czwartek, 21 stycznia 2016 (12:44)
  W dobie procesorów wielordzeniowych oraz dysków, których pojemność liczy się w terabajtach, możliwości pierwszych komputerów nie robią już dziś na nikim większego wrażenia, czasem...