AWACS
Wtorek, 21 listopada 2023 (12:57)
Aktualizacja Poniedziałek, 12 lutego 2024 (15:42)
AWACS (Airborne Warning and Control System) to zaawansowany system radarowy umieszczony na pokładzie samolotu, który służy do wykrywania samolotów i innych obiektów latających na dużą odległość. System ten jest kluczowym elementem współczesnych operacji wojskowych. Umożliwia monitorowanie i zarządzanie przestrzenią powietrzną oraz koordynację działań obronnych.
AWACS - najważniejsze informacje
-
Marka:
-
Rodzaj/Typ:
samolot, sprzęt wojskowy
AWACS. Co to za system i samolot?
AWACS to powietrzny system wczesnego ostrzegania i kontroli wyposażony w radary przeznaczone do wykrywania samolotów, pocisków, pojazdów oraz innych zagrożeń nadlatujących z dużych odległości. Samoloty AWACS są również wykorzystywane do prowadzenia obserwacji celów nadziemnych.
Nowoczesne systemy AWACS są w stanie wykryć zagrożenie z odległości do 400 km, czyli znacznie dalej niż wynosi zasięg pocisków ziemia-powietrze. Jedna maszyna jest w stanie monitorować obszar o powierzchni 312 000 km2.
Samoloty AWACS są wykorzystywane w działaniach defensywnych oraz ofensywnych. Komunikują się one z sojuszniczymi statkami powietrznymi i kierują je tam, gdzie znajduje się zagrożenie ze strony wrogiego samolotu lub niezidentyfikowanego obiektu latającego. Dostarczają szczegółowe informacje o celach oraz zagrożeniach, dzięki czemu myśliwce mogą rozszerzyć zasięg swoich czujników i są trudniejsze do wyśledzenia, gdyż nie muszą utrzymywać swoich radarów w gotowości.
Wiele krajów opracowało własne systemy AWACS. Najpopularniejszym z nich jest Boeing E-3 Sentry. Firma Boeing produkuje system z obrotową kopułą z radarem Westinghouse. To właśnie Boeing E-3 Sentry po raz pierwszy został oznaczony symbolem AWACS (Airborne Warning and Control System). Bazowa wersja jest oparta na konstrukcji modelu pasażerskiego Boeing 707. Firma produkuje także unowocześnioną odsłonę na podwoziu samolotu Boeing 767.
Ciekawostki o samolotach AWACS
- Inne skróty systemu AWACS to także AEW&C oraz AEWAC.
- Radary, w które są wyposażone samoloty AWACS, pozwalają operatorowi wykryć oraz śledzić cel, a także rozróżnić siły sprzyjające od wrogich na zdecydowanie większej odległości niż sprzęt o podobnych parametrach rozmieszczony na ziemi. Może zostać wykryty przez przeciwnika, ale dzięki zastosowaniu czujników oraz dużej mobilności jego zestrzelenie jest o wiele trudniejsze.
- Pierwsze próby z systemami wczesnego ostrzegania przeprowadzono w USA już w 1944 r. Było to konieczne ze względu na zagrożenie ze strony japońskich kamikaze. W ramach projektu Cadillac stworzono samoloty TBM-3W z radarami AN/APS-20.
- Boeing E-3 Sentry jest używany głównie przez Stany Zjednoczone, a także niektóre kraje członkowskie NATO.
- Systemy AWACS są rozwijane także przez inne państwa. W Szwecji stworzono Erieye z radarem Ericsson PS-890, który można zainstalować nawet w niewielkich samolotach, takich jak Embraer ERJ 145 czy Saab 340.
- Boeing produkuje także model Wedgetail oparty na modelu 737. Powstał na zlecenie australijskich sił zbrojnych.
- Izrael opracował własny system wczesnego ostrzegania i kontroli pod nazwą Phalcon. Jest on oparty na płaskich antenach, które montuje się na ścianach kadłuba samolotu.
- Systemy AWACS stosuje się także w przypadku śmigłowców. Wielka Brytania opracowała wariant modelu Westland Sea King, do którego montuje się radar. Nosi on oznaczenie Sea King ASaC7.
- Jednym z najnowocześniejszych systemów AWACS jest GlobalEye produkowany przez szwedzką firmę Saab. Montuje się go w samolotach Bombardier Global 600.
- Samoloty GlobalEye charakteryzują się bardzo dużym zasięgiem oraz tym, że mogą w powietrzu spędzić wiele godzin. Pozwala im to na skuteczną oraz długotrwałą obserwację otoczenia. Modele GlobalEye mają zintegrowany system radarów Erieye ER. Jest on w stanie śledzić wiele celów jednocześnie, także wtedy, gdy znajdują się one w dużych odległościach.
Temat AWACS znajdziesz również w serwisie:
AWACS - Wiadomości
-
Moskwa testuje nowoczesny samolot typu AWACS. W końcu dogoni NATO?
Piątek, 14 czerwca (08:00)Rosyjskie siły powietrzne przeprowadzają testy nowego samolotu wczesnego ostrzegania, który ma dorównać możliwościom samolotów AWACS używanych przez NATO. Czy nowa maszyna odmieni... -
To amerykański Patriot zestrzelił rosyjski samolot wart 300 mln dolarów
Wtorek, 11 czerwca (20:33)Kreml na początku roku stracił dwa niezwykle ważne samoloty Berijew A-50 AWACS, nazywanymi "oczami i uszami" rosyjskiego lotnictwa. Teraz okazuje się, że jedna z maszyn została... -
Ukraiński samolot ochroni Polskę przed rosyjskimi pociskami
Środa, 29 maja (19:34)Dziś władze Szwecji ogłosiły historyczny pakiet pomocy dla Ukrainy. Otóż nasi sąsiedzi otrzymają niezwykle cenny samolot wczesnego ostrzegania AWACS, który pozwoli ochronić nie tylko... -
Ogromny przełom. Szwecja dostarczy Ukrainie niezwykły samolot
Środa, 29 maja (12:56)Szwedzi postanowili trochę poprawić nastroje Ukraińców po niedawnym wstrzymaniu planów dostaw nowoczesnych myśliwców. Najnowszy szwedzki pakiet wsparcia zawiera całkowicie przełomową broń... -
Nowy chiński samolot radarowy KJ-600 przyłapany na zdjęciach
Niedziela, 31 marca (17:00)W chińskich mediach społecznościowych pojawiły się najnowsze zdjęcia pokładowego samolotu wczesnego ostrzegania i kontroli przestrzeni powietrznej (ang. Airborne Early Warning And... -
Rosjanie stracili wyjątkowe samoloty warte 500 mln dolarów
Poniedziałek, 15 stycznia (18:50)Wczorajszy wieczór (14.01) okazał się dla Kremla wyjątkowo bolesny. Otóż armia straciła wyjątkowy samolot wczesnego ostrzegania A-50U Berijew wart 350 milionów dolarów. -
Amerykanie wybrali następcę popularnego AWACS-a
Poniedziałek, 2 maja 2022 (19:00)E-7 Wedgetail będzie następca popularnego samolotu wczesnego ostrzegania i dowodzenia E-3 Sentry – poinformował Departament Obrony. Decyzja ta jest zgodna z przewidywaniami ekspertów.... -
Ukraiński dron GEKADA wykonał swój pierwszy lot i przeszedł testy na wirtualnym polu walki
Wtorek, 11 stycznia 2022 (05:42)Ukraina przygotowuje się do wojny. Nowy ukraiński dron GEKADA wykonał swój pierwszy lot i przeszedł testy na wirtualnym polu walki