Falcon Heavy

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:11) Aktualizacja Czwartek, 14 grudnia 2023 (15:40)
Falcon Heavy to rakieta nośna zaprojektowana oraz wykonana przez firmę Elona Muska – SpaceX. Jej powstanie zostało zapowiedziane w 2011 roku, a jej pierwszy lot zaplanowano na 2013 rok. Jednak ostateczny termin lotu był wielokrotnie przekładany. Udało się go wykonać dopiero na początku lutego 2018 roku.
Falcon Heavy - najważniejsze informacje
Falcon Heavy firmy SpaceX. /SpaceX /materiały prasowe

Falcon Heavy - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    rakieta

  • Rok uruchomienia produkcji:

    2018

Falcon Heavy został zaprojektowany na wzór popularnego w SpaceX projektu rakiety Falcon 9. Modyfikacjom poddano boczne człony rakiety oraz zdecydowano się na dodanie owiewek zamontowanych na najwyższym punkcie. Prace poświęcono również członowi centralnemu.

Drugi stopień w rakiecie Falcon Heavy nie uległ zmianom i został wykonany zgodnie z projektem, jaki wykorzystuje się w modelu Falcon 9. 

Modyfikacje, jakim poddano rakietę Falcon Heavy, pozwoliły na znaczną poprawę jej osiągów. Dzięki temu możliwe było m.in. wyniesienie na orbitę niską ładunku, którego masa wynosiła prawie 64 tony. Dla porównania najmocniejsza wersja Falcon 9 umożliwia wyniesienie na tę samą orbitę ładunku do 23 ton. Różnica między tymi modelami jest więc ogromna, jeżeli chodzi o ich możliwości.

Rakieta skonstruowana jest łącznie z trzech stopni. Stopień 0 wyposażony jest łącznie w 18 silników Merlin 1D+. Kolejny człon wyposażony jest w dziewięć silników Merlin 1D. Ostatni, człon 2, wyposażony jest w silnik Merlin 1D+ Vacuum, jednak w planach jest stosowanie również zamiennie jednostki Raptor. Ten może osiągnąć zdecydowanie większy ciąg niż silniki z serii Merlin 1D.

Ile kosztuje wyniesienie ładunku rakietą Falcon Heavy?

Największym wyzwaniem misji kosmicznych są koszty, jakie wiążą się z wystrzeleniem rakiety, która wynieść ma na orbitę niezbędny sprzęt. Jeszcze w 1995 roku, przy korzystaniu z promów kosmicznych, koszt wyniesienia w kosmos 1 kg sprzętu szacowano na sumę około 27 tysięcy dolarów. Zgodnie z informacjami z 2020 roku, dzięki wprowadzeniu do użytku rakiety Falcon Heavy, wydatki te w znacznym stopniu zmalały. Falcon Heavy umożliwia wyniesienie 1 kg sprzętu w kosmos przy wydatkach na poziomie 950 dolarów. Jest to ogromna oszczędność możliwa dzięki nowoczesnej technologii.

Jakie wymiary ma rakieta Falcon Heavy?

Falcon Heavy jest rakietą nośną zaliczaną do grupy superciężkich. Wrażenie robią jej wymiary. Całkowita długość to 70 metrów, a średnica aż 12,2 metrów. Jest ona znacznie większa od standardowych rakiet nośnych, głównie ze względu na dodatkowy moduł. Po bokach głównej części rakiety, zamontowany został moduł rakiet startowych, których łącznie jest aż 18. Również duża liczba rakiet nośnych, która w modelu Falcon Heavy wynosi 28, pozwala na uzyskanie ciągu startowego na poziomie prawie 23 tysięcy kN.

Więcej na temat Falcon Heavy

Falcon Heavy - Wiadomości