NASA wybiera SpaceX. Wyśle drona na księżyc Saturna
NASA wybrała rakietę firmy SpaceX do misji Dragonfly. Amerykańska agencja chce wysłać na powierzchnię jednego z księżyców Saturna drona, który zbada ten świat. Maszyna zostanie wystrzelona rakietą Falcon Heavy i ma to nastąpić za kilka lat. NASA chce odkryć tajemnice księżyca Tytan, który elektryzuje naukowców.
Dragonfly to przełomowa misja, która polega na wysłaniu drona na jeden z księżyców Saturna. Jest nim Tytan, czyli jeden z największych tego typu obiektów w całym Układzie Słonecznym. NASA zdecydowała, że powierzy start "ważki" firmie SpaceX.
Dragonfly poleci rakietą SpaceX Falcon Heavy
NASA zadecydowała, że dron Dragonfly zostanie wystrzelony w kosmos rakietą Falcon Heavy. Obecnie jest to najpotężniejsza konstrukcja tego typu firmy SpaceX, która świadczy usługi komercyjne. Agencja przeznaczyła na ten cel 256,6 mln dolarów. Kwota ta ma pokryć koszty startu oraz inne pozostałe wydatki związane z początkiem misji.
Misja Dragonfly ma obecnie zaplanowany okres startu od 5 do 25 lipca 2028 r. rakietą SpaceX Falcon Heavy z kompleksu startowego 39A w Centrum Kosmicznym im. Kennedy’ego należącym do NASA na Florydzie.
Biorąc pod uwagę fakt, że start ma odbyć się dopiero w 2028 r., to może jeszcze dojść do pewnych zmian. Wszak do tego czasu SpaceX powinno już wprowadzić do komercyjnych lotów rakietę Starship.
Dron pozwoli NASA zbadać księżyc Saturna
Celem misji Dragonfly jest Tytan, czyli największy z księżyców Saturna. Jest to jedyny w Układzie Słonecznym obiekt tego typu, który otacza gęsta atmosfera. Wiadomo, że zachodzą tam zjawiska pogodowe, a na powierzchni znajdują się jeziora z ciekłego metanu.
Tytan od lat elektryzuje naukowców i część z nich uważa, że może skrywać jakieś prosty formy życia, choć obecnie nie ma na to żadnych dowodów. Dron Dragonfly ma dokładniej zbadać ten księżyc Saturna i wiemy, że ma poruszać się po nim na zasadzie skoków.
Dzięki wsparciu partnerów z całego świata, dron naukowy Dragonfly pozwoli na określenie przydatności środowiska Tytana do zamieszkania.
Podróż "ważki" będzie długa, bo dron po wystrzeleniu w kosmos musi pokonać dystans aż 1,2 mld kilometrów. NASA szacuje, że potrwa to sześć lat. Dragonfly osiągnie cel dopiero w 2034 r. Misja zakłada prowadzenie badań przez co najmniej dwa lata. Jej budżet to bagatela 3,35 mld dolarów.
***
Bądź na bieżąco i zostań jednym z 88 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Geekweek na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!