FDA

Poniedziałek, 15 stycznia 2024 (13:00) Aktualizacja Środa, 21 lutego 2024 (11:58)
FDA (Food and Drug Administration) to agencja rządowa Stanów Zjednoczonych odpowiedzialna za regulowanie i nadzorowanie bezpieczeństwa żywności, leków, kosmetyków, urządzeń medycznych, produktów biologicznych i produktów wykorzystujących promieniowanie. FDA jest częścią Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej USA.
FDA - najważniejsze informacje
FDA ocenia bezpieczeństwo i skuteczność leków. /123RF/PICSEL

FDA - najważniejsze informacje

  • Rok założenia:

    1906

  • Kraj założenia:

    Stany Zjednoczone (USA)

FDA ocenia bezpieczeństwo i skuteczność leków przed ich dopuszczeniem do obrotu. Agencja nadzoruje również badania kliniczne kluczowe w procesie zatwierdzania nowych leków. Poza tym, reguluje projektowanie, produkcję i sprzedaż urządzeń medycznych, w tym prostych narzędzi, takich jak strzykawki, po zaawansowane technologie, jak implanty i urządzenia diagnostyczne. 

Kontroluje bezpieczeństwo produktów biologicznych, w tym szczepionek, krwi i produktów krwiopochodnych, oraz terapii genowych i komórkowych.
 
FDA monitoruje bezpieczeństwo produktów spożywczych (z wyjątkiem większości mięs i drobiu, które są regulowane przez Departament Rolnictwa USA). Agencja zajmuje się także regulacjami dotyczącymi etykietowania żywności. 

FDA monitoruje bezpieczeństwo kosmetyków i suplementów diety, choć jej władza w tych obszarach jest mniej rygorystyczna niż w przypadku leków i urządzeń medycznych.

FDA prowadzi też badania w dziedzinie zdrowia publicznego i regulacji, wspierając rozwój nowych produktów i metod leczenia, a także monitorując bezpieczeństwo po ich wprowadzeniu na rynek. Współpracuje z międzynarodowymi agencjami i organizacjami w celu wspierania globalnych standardów bezpieczeństwa produktów zdrowotnych i żywności.

FDA - Wiadomości