Sojuz 2

Wtorek, 21 listopada 2023 (15:39) Aktualizacja Czwartek, 14 grudnia 2023 (16:04)
Sojuz 2 to rakieta nośna rosyjskiej produkcji. Za projekt oraz wykonanie odpowiedzialna jest firma CSKB-Progress, a dokładniej Państwowe Rakietowo Kosmiczne Centrum CSKB-Progress. Konstrukcja rakiety Sojuz 2 była wzorowana na pocisku balistycznym R-7 wykorzystywanym od 1960 do 1968 roku.
Sojuz 2 - najważniejsze informacje
Rakieta Sojuz. /Roscosmos, Baikonur Space Centre, TsENKI /materiały prasowe

Sojuz 2 - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rodzaj/Typ:

    rakieta

  • Rok uruchomienia produkcji:

    2004

Sojuz 2 to ambitny rosyjski projekt, którego głównym celem było zmodernizowanie wysłużonej już rakiety Sojuz-U. Model ten ma dwustopniową budowę. Został wyposażony w cztery moduły rozpędzające rakietę z silnikami R-107. Główny człon napędzany jest pojedynczym silnikiem RD-108. W drugim członie wykorzystuje się również pojedynczy silnik, zależnie od wersji może to być jednak RD-0110 lub RD-0124.

Sojuz 2 to model, który może być dodatkowo modyfikowany. W zależności od zapotrzebowania misji możliwe jest zamontowanie jednego z dwóch dodatkowych członów:
  • Fregat,
  • Wołga.
Paliwem napędowym dla rakiety nośnej Sojuz 2 jest mieszanka nafty RG-1 oraz ciekłego tlenu. Jeżeli jednak w rakiecie dołączony jest jeden z dwóch wcześniej wymienionych modułów, wówczas paliwo także podlega modyfikacji. Wykorzystuje się wtedy UDMH oraz tetratlenek diazotu.

Jakie ma wymiary i jakie osiągi uzyskuje rakieta Sojuz 2?

Rosyjska rakieta ma całkowitą długość nieco ponad 46 metrów oraz średnicę dochodzącą do 3 metrów. Jej całkowita masa wynosi 305 ton. Zamontowane silniki umożliwiają wyniesienie na orbitę ładunku maksymalnie do 7 ton.

Kiedy odbył się pierwszy lot rakiety Sojuz 2?

Pierwszy lot rakiety Sojuz 2 wykonany został na początku listopada 2004 roku. Rakietę wystrzelono z kosmodromu Plesieck w Rosji. Głównym celem misji było uzyskanie przez rakietę lotu suborbitalnego. Obciążeniem rakiety był jeden satelita Zenit-8.

Czy Sojuz 2 to jedyna wersja tej rakiety nośnej?

Sojuz 2 to tylko jeden z rosyjskich projektów tego modelu. Opracowano również wersję Sojuz 2.1w, która jest lekką rakietą nośną – nazywaną również Sojuz 1. Model ten nie ma dodatkowych członów napędowych jak wersja Sojuz 2, a główny człon napędzany jest silnikiem kierunkowym RD-0110R oraz NK-33A. Pierwszy start rakiety Sojuz 2.1w miał miejsce pod koniec grudnia 2013 roku.

Temat Sojuz 2 znajdziesz również w serwisie:

Więcej na temat Sojuz 2

Sojuz 2 - Wiadomości

Sojuz 2 - Wideo